Nustatytas šalutinis vakcinos nuo kokaino poveikis  (9)

Mokslininkai jau prieš daugiau nei metus sukūrė vakciną nuo kokaino poveikio. Vaistai pakeičia kūno biochemiją taip, kad narkotikas nebegali patekti į smegenis ir sukelti apsvaigimo. Vakcina pavadinimu TA-CD daug žadanti, tačiau taipogi gali tapti pavojinga - kai kurie tyrime dalyvavę narkomanai kokaino pradėjo vartoti 10 kartų didesnes dozes, taip tikėdamiesi įveikti medikamento poveikį.

Šiuos rezultatus tyrimo vadovas Thomas R. Kosten'as pristatė spalį žurnale "Archives of General Psychiatry" publikuotame straipsnyje. "Pradėjus leisti vakciną, kokaino vartojimas jiems tapo labai nuviliančia patirtimi", pasakoja Hjūstono Baylor medicinos koledžo psichiatrijos ir neurologijos profesorius Kosten'as. Niekas neperdozavo, tačiau kai kurių tiriamųjų kraujyje rasta 10 kartų daugiau, nei anksčiau. Kai kurie narkomanai mokslininkams taip pat prisipažino, jog pirkdami kokainą iš įvairiausių prekeivių narkotikais, taip tikėdamiesi rasti "gero" (t.y. stipriau veikiančio) kokaino, jau baigia bankrutuoti.

Iš tyrime dalyvavusių 115 narkomanų, 58 buvo skiriama vakcina. Ji leidžiama penkis kartus per 12 savaičių kursą; tuo tarpu kitiems 57 buvo leidžiamas placebas. Šeši dalyviai iškrito nesulaukę tyrimo pabaigos. Visus dalyvius tyrinėtojai surinko iš gydymo nuo narkotinės priklausomybės klinikos West Haven (Konektikutas, JAV) mieste.  Tokiu būdu žmones buvo galima sekti ištisas 24 savaites. Dalis pacientų buvo priklausomi nuo kokaino, dalis - nuo heroino. TA-CD slopina tik kokaino įsisavinimą, įskaitant rūkomą narkotiko formą.

Kaip ir vakcinų prieš ligas atveju, TA-CD stimuliuoja žmogaus imuninę sistemą specialiems antikūniams gaminti. 38 procentams visų asmenų, kuriems buvo suleistos visos penkios vakcinos injekcijos, susiformavo pakankamai aukštas antikūnių lygis, kad būtų nuslopinamas narkotiko poveikis. Antikūniai išlikdavo aktyvūs praėjus 8-10 savaičių po paskutinės injekcijos. Iš šių pacientų 53%  kokainą vartodavo daugiau kaip dvigubai rečiau. Panašūs rezultatai buvo stebimi ir dar 23% tiriamųjų, kurių organizme antikūnių kiekis buvo mažesnis. Kokaino kiekis buvo stebimas naudojant įprastinę šlapimo analizę.

"Šiame tyrime imunizacija nesukėlė šimtaprocentinės abstinencijos kokaino vartojimui", sako Kosten'as. "Tačiau ankstesni tyrimai rodo, jog sumažėjęs narkotiko vartojimas lemia ženkliai pagerėjusią žmogaus socialinę integraciją, tad tokia terapija turi prasmės". Maždaug ketvirčiui vakciną gavusių asmenų nesusiformavo reikiamas antikūnių kiekis, ir mokslininkai kol kas negali paaiškinti, kodėl. "Tai milijono dolerių vertės klausimas", sako Kolumbijos universiteto Medicinos centro klinikinės neurologijos profesorė Margaret Haney, kuri taip pat tiria kokaino vakciną, tačiau nedalyvavo Kosten'o studijoje. Farmakologinį priklausomybės nuo kokaino gydymą jau 15 metų tirianti moteris sako, jog ją asmeniškai stebina palyginti didelis vakcinos efektyvumas. Ji taip pat priduria, jog ją vartojantiems žmonėms svarbu vėl nepradėti vartoti kokaino, nes tada noras jo gauti veiks ir po gydymo. Šį pavasarį Kosten'as planuoja pradėti didesnio masto klinikinį tyrimą, kuriame dalyvaus 6 įstaigos.

Idėja sukurti vaistus, blokuojančius narkotinę priklausomybę, žmoniją domina jau seniai. Disulfiramas (dabar pardavinėjamas su prekiniu ženklu "Antabuse"), sukeliantis žmonėms prastą savijautą, kai jie išgeria alkoholio, alkoholizmui gydyti naudojamas jau nuo 1948 metų. Kosten'as teigia, jog kol kas negavo jokių pageidavimų iš farmacijos kompanijų, kurios norėtų gaminti TA-CD dideliais kiekiais. 2007 metų statistinių tyrimų duomenimis, apie 2,1 milijono amerikiečių paskutiniojo mėnesio laikotarpiu yra vartoję kokaino. Haney sako, jog jai dažnai skambina narkomanų šeimos nariai. "Jie klaidingai įsivaizduoja, kaip veikia šis vaistas, galvodami, jog tai yra magija. Tuo tarpu jis tik susilpnina kokaino poveikį".

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (9)