Grąžinti senus prisiminimus. DI sugebėjo atkurti atmintį po smegenų traumos  ()

Naujas gydymo metodas, apimantis smegenų stimuliavimą ir dirbtinį intelektą, siekiant pagerinti atminties funkcijas, rodo įspūdingus rezultatus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujas tyrimas parodė, kad dirbtinio intelekto naudojimas smegenų elektrinei stimuliacijai kontroliuoti gali žymiai pagerinti atminties funkciją žmonėms, patyrusiems vidutinio sunkumo ar sunkią smegenų traumą. Šis proveržis gali suteikti vilties tiems, kurie po panašių traumų kenčia nuo ilgalaikių ar nuolatinių atminties problemų, rašo „New Atlas“.

Trauminis smegenų pažeidimas (TBI) yra smegenų sužalojimas, dažniausiai sukeltas stipraus smūgio į galvą ar kūną. Paprastai tai įvyksta dėl automobilių avarijų, kontaktinio sporto, šaunamųjų ginklų ir kritimų. Po TBI žmonės gali patirti laikiną sumišimą ir atminties praradimą, vadinamą potraumine amnezija. Tačiau sunkesni TBI gali turėti ilgalaikį poveikį atminčiai, ypač epizodinei, kuri yra žmogaus gebėjimas prisiminti konkrečius praeities įvykius.

Mokslininkai iš Pensilvanijos universiteto atliko šį tyrimą, remdamiesi ankstesniais 2017 m. darbais, kurių metu nustatyta, kad naudojant elektrinę stimuliaciją tais atvejais, kai atmintis nefunkcionavo, iš tikrųjų gali pagerėti atmintis. Ankstesniame tyrime buvo naudojama sistema, kurioje dirbtinis intelektas taikė stimuliaciją nepriklausomai nuo smegenų būklės.

2018 m. komanda tęsė sistemos testavimą, tačiau epilepsija sergančius pacientus stimuliavo tik tada, kai atmintis sutrikdavo. Rezultatai buvo daug žadantys: atminties ir mokymosi rezultatai pagerėjo 15 proc.

 

Tyrinėdami mokslininkai uždarojo ciklo sistemą taikė aštuoniems pacientams, sergantiems vaistams atsparia epilepsija ir anksčiau sirgusiems vidutinio sunkumo ar sunkiu TBI. Dalyviai atliko atminties testą, pirmiausia be smegenų stimuliacijos, o paskui su uždaros grandinės stimuliavimu. Tyrėjai nustatė, kad naudojant stimuliaciją dalyviai patikimiau prisiminė daiktus, o tai pagerino prisiminimą vidutiniškai 19%.

Šie rezultatai rodo, kad uždaro ciklo smegenų stimuliacija gali būti veiksmingas atminties praradimo gydymas pacientams, sergantiems TBI. Tyrimo vadovas Michaelas Kahana sakė: „Šie pacientai dažnai yra palyginti jauni ir fiziškai sveiki, tačiau kenčia nuo dešimtmečius trunkančių atminties ir vykdomųjų funkcijų sutrikimų.“

 

Šis tyrimas priartina mus prie technologijų, galinčių atkurti smegenų traumas patyrusių žmonių atminties funkcijas, išvystymo. Toliau gilindami supratimą apie smegenis ir tobulindami savo technologijas, galėsime padėti daugybei žmonių atkurti savo gyvenimus po traumos, visam laikui ištrynusios iš jų gyvenimo „prieš ir po“. Ateitis tikrai atrodo šviesi, kai artėjame prie dienos, kai prisiminimai, prarasti dėl traumų, gali grįžti į tų, kurie juos prarado, pasaulius.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
Autoriai: Vigmantas Balevičius
(4)
(0)
(4)

Komentarai ()