Antras kosminis incidentas per savaitę: sudužo „Virgin“ kosminis lėktuvas  (4)

Penktadienį verslininko ir kosmoso entuziasto Richardo Bransono bendrovės „Virgin Galactic“ erdvėlaivį „SpaceShipTwo“ ištiko katastrofa. Jis sudužo bandomojo skrydžio metu, žuvo pilotas, antras – sunkiai sužeistas.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2014-11-03 Antras kosminis incidentas per savaitę: sudužo „Virgin“ kosminis lėktuvas  (4)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Skrydžio metu užfiksuota anomalija, erdvėlaivis sudužo, praneša CNN. Tai jau antras kosminis incidentas per savaitę.

Apie savo nesėkmę Mohavės dykumoje, Kalifornijoje, bendrovė pati paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“.

Per televiziją rodomuose vaizduose matyti po dykumą didžiuliame plote išsibarsčiusios erdvėlaivio nuolaužos. Skelbiama pirminė informacija, kad pilotai prarado kontaktą.

„Virgin Galactic“ nešantysis lėktuvas „White Knight Two“ nepatyrė jokių nesklandumų ir laimingai grįžo į uostą. techcrunch.com skelbia, kad erdvėlaivis sudužo maždaug po 6 minučių po to, kai jis buvo paleistas iš nešančiojo lėktuvo.

R. Bransonas socialiniame tinkle „Twitter“ padėkojo visiems už užuojautas ir rūpestį ir pranešė, kad nedelsdamas skrenda į incidento vietą.

Erdvėlaivis „SpaceShipTwo“ turėjo skraidinti šešis keleivius ir du pilotus. Jis buvo ruošiamas pirmiesiems pasaulyje komerciniams suborbitiniams skrydžiams vėliau šiais metais. Erdvėlaivis per ankstesnius bandymus buvo pakilęs į maždaug 21,6 kilometro aukštį – maždaug dvigubai aukščiau negu skraido komerciniai laineriai.

Penktadienio incidentas jau antra nesėkmė, šią savaitę supurčiusi komercinę kosmoso pramonę.

Antradienį nepilotuojama „Antares“ raketa sprogo tiesiog po pakilimo. Vėliau bendrovės „Orbital Sciences Corporation“ atstovas paaiškino, kad raketa buvo sąmoningai sunaikinta, kai išryškėjo akivaizdžios problemos.Bendrovės „Virgin Galactic“ erdvėlaivio, turinčio atverti kelią kosminiam turizmui, katastrofa penktadienį per bandomąjį skrydį Kalifornijoje, pareikalavusi vieno piloto gyvybės, iškėlė klausimų dėl šios programos ateities.

Tačiau „Virgin“ vadovas Richardas Bransonas, nors ir pareiškė esantis sukrėstas šios erdvėlaivio „SpaceShipTwo“ katastrofos, pažadėjo toliau siekti, kad turtingų klientų svajonės pakilti į kosmosą būtų įgyvendintos.

„Visuomet žinojome, kad kelias į kosmosą yra itin sudėtingas ir kad kiekvienos naujos transporto sistemos ankstyvojoje istorijoje būdavo blogų dienų“, – sakė jis.

„Kosmosą (pasiekti) sunku – tačiau verta. Mes nenuleisime rankų ir kartu judėsime į priekį“, – verslo magnatas pridūrė pranešime, kurį paskelbė, kai jo lėktuvas nusileido papildyti degalų pakeliui į Mohavius.

Televizijos reportažuose matėsi eksperimentinio erdvėlaivio „SpaceShipTwo“, pritaikyto suborbitiniams skrydžiams, nuolaužos, riogsančios tarp krūmynų Mohavių dykumoje, už kelių valandų kelio į šiaurės rytus nuo Los Andželo.

Ši nelaimė – jau antroji JAV kosminių aparatų katastrofa šią savaitę. Antradienį bendrovės „Orbital Sciences“ raketa, turėjusi nuskraidinti automatinę krovininę kapsulę į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), sprogo vos pakilusi nuo starto aikštelės.

„SpaceShipTwo“ avarija tapo didžiuliu smūgiu britų magnato R.Bransono seniai puoselėjamai svajonei pasiūlyti pirmuosius keleivinius skrydžius į kosmosą; jais jau susidomėjo Holivudo aktorius Leonardo DiCaprio ir daug kitų garsenybių.

„Virgin“ vadovas šeštadienį išvyko į Mohavius, kur Kalifornijos kelių policija patvirtino, jog vienas erdvėlaivio pilotas žuvo, o kitas sunkiai sužeistas ir išvežtas į ligoninę.

Rezervuotos vietos


Erdvėlaivį į didelį aukštį iškėlė didesnis reaktyvinis lėktuvas „WhiteKnightTwo“, siekiant išbandyti „SpaceShipTwo“ raketinį variklį virš Mohavių dykumos, tęsiant šio aparato bandymus.

Mohavių oro ir kosmoso uosto vadovas Stuartas Wittas sakė, kad „WhiteKnightTwo“ pakilo 9 val. 20 min. vietos (18 val. 20 min. Lietuvos) laiku, o 10 val. 10 min. (19 val. 10 min.), praėjus 50 minučių nuo skrydžio pradžios, paleido „SpaceShipTwo“ 13,7 km aukštyje.

S.Wittas pasakojo, kad stebėdamas skrydį iš kosmoso uosto, praėjus dviem minutėms suprato, kad kažkas negerai, nors nuo žemės nesimatė jokių aiškių sutrikimų.

„Jeigu įvyko didžiulis sprogimas, tai aš jo nemačiau, – aiškino jis. – Savo akimis ir ausimis nepastebėjau nieko, kas atrodytų nenormalu.“

Nacionalinė transporto saugumo valdyba nurodė pasiųsianti į katastrofos vietą savo tyrėjų komandą.

Per šią misiją, kuri, kaip nurodoma „Virgin Galactic“ žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“, buvo jau 35-asis „SpaceShipTwo“ skrydis, operacijos planas buvo toks pats, kaip ir ankstesniais kartais, tačiau buvo naudojamas naujos sudėties degalų mišinys, nurodė pareigūnai.

Jau per 500 žmonių yra užsisakę vietas skrydžiams į kosmosą ir sumokėję pradinius įnašus už 250 tūkst. JAV dolerių (apie 687 tūkst. litų) kainuosiantį minutės trukmės suborbitinį skrydį erdvėlaiviu, kuris gali gabenti šešis keleivius.

„SpaceShipTwo“ pirmasis komercinis skrydis, kuriama pažadėjo dalyvauti R.Bransonas ir jo šeimos nariai, buvo ne kartą atidėtas, tačiau iki penktadienį įvykusios katastrofos buvo planuojama, kad jis galėtų įvykti ateinančių metų pirmoje pusėje.

Kaip pranešama, L.DiCaprio ir aktoriai Ashtonas Kutcheris bei Demi Moore yra tarp rezervavusių vietas skrydžiams.

Gegužę L.DiCaprio aukcione pardavinėjo kvietimą prisidėti prie jo kelionėje į kosmosą ir surinko 700 tūkst. eurų (2,42 mln. litų).

Privačios bendrovės skuba užpildyti nišą, kuri atsilaisvino, kai JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) 2011 metų liepą užbaigė 30 metų trukusią „Space Shuttle“ erdvėlaivių programą, erdvėlaiviui „Atlantis“ paskutinį kartą nuskridus į TKS.
Aut. teisės: delfi.lt
(16)
(3)
(13)

Komentarai (4)