FIFA Pasaulio taurėje nepamatysite JK komandos - kodėl Anglija, Škotija, Velsas ir Šiaurės Airija turi atskiras komandas? (Foto, Video)  ()

2022 m. FIFA Pasaulio taurėje Katare atskirai dalyvauja Anglijos ir Velso futbolo komandos (negana to, vienoje grupėje). Tai puiki proga išsiaiškinti svarbų klausimą – kodėl Jungtinė Karalystė turi 4 nacionalines komandas ir nežaidžia po viena JK vėliava.


Anglijos futbolo komanda
Anglijos futbolo komanda
© Антон Зайцев (CC BY-SA 3.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:England_national_team_World_Cup_2018.jpg

Visi šio ciklo įrašai

  • 2022-11-27 FIFA Pasaulio taurėje nepamatysite JK komandos - kodėl Anglija, Škotija, Velsas ir Šiaurės Airija turi atskiras komandas? (Foto, Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jungtinė Karalystė (JK) laikoma ne tik kaip modernaus futbolo išradėja, bet ir kaip tarptautinių rungtynių pradininkė, todėl keturiems JK nariams – Anglijai, Škotijai, Velsui ir Šiaurės Airijai – leidžiama varžytis kaip atskiroms nacionalinėms komandoms.

Pirmosios tarptautinės rungtynės sužaistos tarp... Anglijos ir Škotijos

Po to, kai Anglijos futbolo asociacija (FA) 1863 m., savo įkūrimo metais, parengė pirmąsias visuotines futbolo žaidimo taisykles, būtent Anglija ir Škotija sužaidė tai, kas yra pripažinta kaip pirmosios tarptautinės futbolo varžybos. Nulinėmis lygiosiomis pasibaigusios rungtynės surengtos Glazge 1872 m. lapkritį.

1873 m. buvo įkurta Škotijos futbolo asociacija (SFA), 1876 m. Velso futbolo asociacija (FAW) ir 1880 m. – Airijos futbolo asociacija (IFA), o nuo 1884 m. keturios tautos kasmet pradėjo rengti Didžiosios Britanijos tarptautinį čempionatą (vėliau pervadintas į Britanijos Namų čempionatą – British Home Championship).

Pirmųjų tarptautinių varžybų plakatas
Pirmųjų tarptautinių varžybų plakatas
© https://commons.wikimedia.org/wiki/File:England_v_scotland_1872_ad.jpg

„Visa tautų, žaidžiančių tarpusavyje, idėja iš tikrųjų kilo iš Britanijos. Tik pačioje XIX a. pabaigoje pradėjo žaisti ir kitos šalys“, - 2018 m. interviu sakė „Soccernomics“ bendraautorius ir Mičigano universiteto profesorius Stefanas Szymanskis.

Super Black Friday pasiūlymas! Net 100€ pigiau nei Lietuvoje puikios kokybės „Lenovo Xiaoxin Pad“ planšetės - ribotas kiekis (Video)
1247 4

Net 100€ pigiau nei Lietuvoje

Puikios kokybės

Galioja iki 2022-12-10

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

 

Be to, Didžiosios Britanijos įtaka tuo metu besiformuojančiam žaidimui dar labiau sustiprėjo 1886 m., kai keturios šalies nacionalinės federacijos bendrai sudarė Tarptautinės futbolo asociacijos valdybą (IFAB), iki šiol atsakingą už futbolo taisyklių pokyčių rengimą ir patvirtinimą. (Nors Didžiosios Britanijos kvartetas nebėra vieninteliai IFAB nariai, jie ir toliau turi pakankamai galios, kad blokuotų galimus naujus nutarimus).

FIFA ir Jungtinė Karalystė

Visa tai reiškė, kad tuo metu, kai FIFA buvo įkurta 1904 m., buvo manoma, kad JK nacionalinės asociacijos yra per galingos, kad būtų priverstos jungtis į vieną, tuo pat metu sutikus, kad jų dalyvavimas yra būtinas naujai sukurto pasaulio futbolo valdymo organo patikimumui.

„FIFA atveju Britanijos narystė buvo laikoma gyvybiškai svarbia federacijai, kuri pretenduoja atstovauti Didžiojoje Britanijoje sugalvoto ir sukurto pasaulio žaidimo interesams“, - 1999 m. FIFA svetainėje paskelbtame dokumente sakė Kingstono universiteto profesorius Peteris J Beckas.

Jungtinę Karalystę sudarančios šalys
Jungtinę Karalystę sudarančios šalys
© Matt Lewis (CC BY-SA 3.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:United_Kingdom_labelled_map7.png

FA, SFA, FAW ir IFA – pastaroji tapo Šiaurės Airijos asociacija po Airijos padalijimo 1921 m. – visos prisijungė prie FIFA iki 1911 m.

Vis dėlto, per ateinančius tris su puse dešimtmečių jos du kartus paliko ir grįžo į organizaciją. Galiausiai jos visam laikui tapo FIFA narėmis 1946 m. Dėl šios priežasties JK komandos praleido pirmus tris Pasaulio futbolo čempionatus (FIFA Pasaulio taurę).

 
Anglijos komanda prieš varžybas su Škotija, 1893 m.
Anglijos komanda prieš varžybas su Škotija, 1893 m.
© https://en.wikipedia.org/wiki/File:England_1893.jpg

Tęsinys kitame puslapyje:

(19)
(0)
(19)

Komentarai ()