Kaip įveikti rytmetinio kėlimosi sunkumus žiemą  (2)

Žiemos rytais, kai dar tamsu kaip naktį, ne vienam yra sunkiau atsikelti nei kitais metų laikais. Vis dėlto daugelis kito pasirinkimo neturi, tačiau vien dejavimas čia nieko nepadės. Tinkami pusryčiai, ryški šviesa, šaltas dušas ir judėjimas – puikūs būdai kraujotakai suaktyvinti ir pasijusti žvaliau.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasak T.Kantermanno, Miuncheno universiteto chronobiologo, nors žmonės šiandien nėra priversti šalti, tačiau tamsa sukelia panašią organizmo reakciją kaip ir šaltis, sutrikdančią natūralius biologinius ritmus.

„Tam, kad mūsų vidinis laikrodis veiktų tvarkingai, reikalinga saulės šviesa. Vidinis laikrodis ima eiti lėčiau, kai trūksta stimulo. Tai yra susiję su miegą skatinančiu hormonu melatoninu“, - teigė Vokietijos Raudonojo kryžiaus sveikos gyvensenos asociacijos fiziologas R.Schmitt-Hommas.

Anot specialisto, kai rytą yra pernelyg tamsu, melatoninas nesiliauja išsiskirti, todėl norisi miego. Pirmas dalykas, kurį reikėtų padaryti ryte – įjungti kiek galima ryškesnę šviesą. Šaltas arba kontrastinis dušas yra efektyvi kraujo apytaką sužadinanti priemonė. Šaltas dušas sutraukia kraujagysles ir tuomet kraujas ima tekėti greičiau. Tačiau daugeliui žmonių yra labai sunku prisiversti palįsti po šaltu dušu. „Jie to ir neprivalo daryti“, - ramina R.Schmitt-Hommas. Pakanka šaltu vandeniu sudrėkintu skudurėliu keletą kartų apsitrinti veidą.

Norint dieną pradėti teisingai, labai svarbūs yra pusryčiai, kurie turi būti sotūs, tačiau neapsunkinantys skrandžio. Pusryčiams labai tinka javainiai, rupi duona, pienas, jogurtas bei sūris. Juos galima užbaigti suvalgant vaisių, kadangi žiemą vitaminas C yra labai svarbus, - priduria U.Brink, Vokietijos dietologų asociacijos atstovė. Specialistė pataria pusryčiams taip pat valgyti kiaušinių, neriebios varškės ar liesos kalakutienos, užuot rinkusis duoną su marmeladu. Kadangi baltymų, gaunamų per pusryčius, organizmui pakanka ilgiau nei angliavandenių ar cukraus. O javainiai turėtų būti praturtinti daug baltymų turinčiais riešutais, saulėgrąžų sėklomis bei linų sėmenimis.

Kai kuriems žmonėms rytais reikia išgerti stiprios kavos. Tačiau specialistai įspėja per daug kava nepiktnaudžiauti, kadangi dideli jos mėgėjai, išgėrę puodelį, po 3-4 valandų vėl ima jausti silpnumą. Todėl pakanka dviejų kavos puodelių per dieną: vieno - ryte, o antro – po pietų.

Tam, kad ryte jaustumės visiškai žvalūs, po pusryčių reikalingas fizinis aktyvumas. Nepakanka nuo pusryčių stalo nueiti iki automobilio, o nuo jo – iki savo darbo vietos. Bėgiojimas ristele, važiavimas dviračiu ar plaukimas – puiku, tačiau paprastai rytais tam neturime laiko. Specialistai pataria išlipti viena autobuso stotele anksčiau ir likusį kelią iki darbovietės eiti pėsčiomis.

Fizinis aktyvumas ne tik aprūpina organizmą deguonimi, tačiau padeda gauti ir reikalingos šviesos. Net ir lietingą dieną būdami lauke mes gauname daugiau saulės šviesos nei gerai apšviestoje įstaigoje.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)