Iki 5 Lt už benzino litrą ribos liko vos vienas centas  (81)

Panašu, kad 5 litų už litrą benzino ribą Lietuvos degalinės peržengs jau visai netrukus. Trečiadienį „Orlen Lietuva“ degalinėse A98 ir pagerintos A95 markės benzino kaina „prilipo“ prie psichologinių 5 litų už litrą lubų.


Vairuotojams minėtų markių degalai „Orlen Lietuva“ degalinėse Vilniuje ir Kaune jau siūlomi po 4,99 lito už litrą. Įprasto A95 markės benzino kaina irgi pašoko iki 4,91 lito.

„Statoil“ degalinėse benzinas kol kas dar truputėlį pigesnis, tačiau pastarosiomis dienomis irgi smarkiai pabrango. Už A98 markės benziną „Statoil“ klientai trečiadienį jau turi mokėti po 4,97 lito. A95 markės benzinas šiame tinkle kainuoja 4,92 lito. Dyzelinas – 4,66 lito. Brangesnė jo rūšis – 4,69 lito.

Kaune esančiose „Orlen Lietuva“ degalinėse dyzelino galima nusipirkti šiek tiek pigiau nei „Statoil“ degalinėse. Čia jis kainuoja 4,65 lito. Tačiau Vilniuje jis brangesnis – 4,68 lito.

Automatinių „Neste“ degalinių tinkle benzinas kainuoja 4,86 lito (A98) ir 4,91 (A95) lito (nurodyta kaina gali skirtis keliais centais). „Lukoil“ tinkle A95 kainuoja vidutiniškai 4,89 Lt, o dyzelinas – 4,66 Lt.

5 litų už litrą benzino riba – labai simbolinė, o jos pasiekti pirmas nenori niekas. „Orlen Lietuva“ degalinėse „Verva“ benzino kaina paprastai būna 10 ct brangesnė nei paprasto A95 (Vilniuje - 12 ct), tačiau A95 degalams pasiekus 4,91 ct ribą, „Verva“ kaina užstrigo ties 4,99 Lt.

Naftos produktais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius nesiryžo prognozuoti kada ir pas mus bus perkopta penkių litų už litrą benzino kaina, tačiau neabejojo – ji tikrai bus pasiekta.

„Atsižvelgiant į geopolitinius neramumus, tokius kaip Vakarų ir Irano konfliktas, galime būti tikri, kad naftos didmeninė kaina kils. Ir nepaisant to, kad Mažeikiuose veikianti „Orlen Lietuva“ naftos perdirbimo gamykla naudoja kitokios rūšies, ne Irane išgaunamą naftą, jos kaina irgi kils atsižvelgiant į pasaulines tendencijas“, – pasakoja asociacijos prezidentas.

Lietuvos degalines pasiekiantys degalai Mažeikiuose yra gaminami iš „Urals“ tipo naftos, o Irane išgaunama kitokia, WTY tipo nafta. Tačiau biržose kylant vienos, kyla ir kitos kaina. Rusijoje išgaunamą „Urals“ naftą „Orlen Lietuva“ gamykla pirks brangiau, todėl kils ir kainos degalinėse.

Banko „Finasta“ Kapitalo rinkų departamento analitikas Tadas Povilauskas sako, kad iki penkių litų ribos liko apie porą savaičių, jeigu konfliktas tarp JAV ir Irano nepaaštrės. Naftos kaina už barelį šiuo metu siekia apie 126 JAV doleriai už barelį ir kainos augimas, palyginti su vasariu, apstojo.

„Šiomis dienomis kainos augimas sustojo, kuomet ankstesnėmis savaitėmis labai smarkiai ėjo į viršų. Dabar tas augimas kaip ir lėtėja, gal ir galima įžvelgti, kad artimiausiomis dienomis neturėtų augti, galbūt net įmanomas nedidelis sumažėjimas, siejamas su vos vos sumažėjusia įtampa tarp JAV ir Irano“, - svarsto analitikas.

„Gal penkių litų už benziną artimiausiu metu ir nebus. Tikiuosi, dar bent porą savaičių“, - sakė T. Povilauskas pridurdamas, kad prognozuoti naftos rinką daugiau nei dviem savaitėms – sudėtinga. Tačiau analitikas neatmeta, kad ir iki to laiko, paaštrėjus įtampai tarp Irano ir JAV, benzinas Lietuvoje gali kainuoti 5 litus už litrą.

Vos prieš keletą dienų „Statoil Fuel & Retail Eesti“ vadovė Kaja Realo sakė: benzinas brangs, todėl žmonės ims mažiau važinėti automobiliais.

(0)
(0)
(0)

Komentarai (81)

Susijusios žymos: