Lietuviai ginkluojasi ir nebesitenkina paprastais šautuvais (Video)  (13)

Prasidėjus karui Ukrainoje, Lietuvoje padidėjo savigynai įsigyjamų ginklų skaičius. Policijos departamento Viešosios policijos valdybos Licencijavimo skyriaus viršininko Audriaus Čiupalos duomenimis, nuo kovo iki spalio, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, šalies gyventojai nusipirko 7 proc. daugiau ginklų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasak pareigūno, kasmet Lietuvos piliečių arsenalas padidėja 3-4 tūkst. įvairių ginklų. Šiuo metu šalies gyventojai namuose turi per 100 tūkst. pistoletų, revolverių bei įvairiausių šautuvų. Tarp šių ginklų yra netgi labai įspūdingų, puikiai tinkančių ne tik savigynai, sportui ar medžioklei, bet ir partizaniniam karui. Civiliams jau seniai neribojamas nei šovinio užtaiso galingumas, nei namuose laikomų šaudmenų kiekis. Didžiausias leidžiamas kalibras - 50. O tokio kalibro snaiperinio šautuvo galia – didžiulė. Pagrindinis apribojimas civiliams – neleidžiama turėti automatinių ginklų. Kovinius pistoletus ir revolverius Lietuvos piliečiai gali įsigyti tik Ginklų fonde prie Vidaus reikalų ministerijos. Fondo direktoriaus pavaduotojas Jonas Šalavėjus sako, kad civiliai gali rinktis iš 115 pistoletų ir revolverių modelių. Populiariausi – šaudantys 9mm šoviniais, bet prekiaujama ir revolveriais bei pistoletais, šaudančiais 11 mm (44 kalibras) ir 11,43 mm (45 kalibras) šoviniais. Pastarosios kulkos, net ir nepramušdamos neperšaunamos liemenės, pasižymi didesne stabdymo jėga – smūgis labai stiprus. Tarp lietuvių populiariausi pistoletai - „Glock“, „Walther“, „Heckler Koch“. Ginklų fondo darbuotojai sako, kad „partizaniniam karui tinka viskas, kas šaudo“. Bet su gerais ginklais kariauti yra geriau. Standartinėse pistoletų dėtuvėse telpa septyniolika 9 mm šovinių. Tačiau yra ir prailgintos dėtuvės – pvz, į tokią „Walther“ dėtuvę telpa 22 šoviniai, o į „Glock“ - net 33. Ginklų fonde per metus parduodama apie 1,5 tūkst. pistoletų ir revolverių. Ilgaisiais šautuvais Lietuvoje prekiauja apie pusšimtį ginklų parduotuvių. Daug metų ginklais prekiaujančio parduotuvės „Oksalis“ direktoriaus Gyčio Misiukevičiaus manymu, iš to, kas leidžiama įsigyti civiliams, karui tinkamiausias yra austriškas „Steyr Mannlicher“ šautuvas SSG 08: dešimties šovinių dėtuvė, užlenkiama buožė, toliašaudis, galima naudoti kaip snaiperinį (teoriškai galima pataikyti į už 2 km esantį priešą, o esantį už 1 km galima sunaikinti, pasak G. Misiukevičiaus, be problemų). Nors šio ginklo kaina prasideda nuo 18 tūkst. litų, žmonės Lietuvoje perka tokius šautuvus. Gerokai prieinamesnis pagal kainą (ji prasideda nuo 8 tūkst. litų), bet irgi tinkamas kariavimui, „Oksalio“ šeimininko manymu, yra pusiau automatinis (užsitaiso pats, bet nešaudo serijomis) „Steyr Mannlicher“ modelis AUG Z. Šis ginklas tinkamas artimai kovai. Dėtuvės yra trijų dydžių: talpinančios 9, 30 arba 42 šovinius. Šis šautuvas nereikalauja ypatingesnės priežiūros. Vienas galingiausių ir įspūdingiausių ginklų, kurio pageidauja mūsų šalies civiliai, - „Steyr Mannlicher“ gaminamas HS .50. Iš šio šautuvo paleista kulka kiaurai perskrodžia šarvuotį. Taiklus šūvis – iki 2,5 km. Net ir iš labai didelio atstumo iššauta 50 kalibro kulka žmogų suplėšo. Per 100 metrų atstumą kiaurai pramuša 15 cm storio betoninę sieną. HS .50 kaina Lietuvoje prasidėtų nuo 21 tūkst. litų, tačiau ji dar gerokai padidėtų perkant optiką.

Licencijavimo skyriaus duomenimis, šiuo metu tokio ginklo civiliai Lietuvoje neturi (yra įregistruotas 50 kalibro medžioklinis šautuvas "Sauer"). Neseniai atsirado asmuo, norintis įsigyti "Steyr HS .50". Bet pradėjus tvarkyti leidimo dokumentus, kilo abejonių ar tai nėra grynai karinės paskirties ginklas (karinių ginklų civiliams įsigyti negalima). Ginklų fonde sudaryta komisija spręs ar galima tokius ginklus civiliams turėti, pvz., sportui. Beje, gamintojas šį šautuvą priskiria sportinių kategorijai.

Licencijavimo skyriaus viršininkas A. Čiupala sako, kad 50 kalibras (12,7 mm) yra didžiausias, kurį įstatymai leidžia civiliams. „Tačiau ir mažesnio kalibro ginklai gali būti priskirti prie tų, kuriuos draudžiama turėti civiliams asmenims“, - paaiškino pareigūnas.

Pasak G. Misiukevičiaus, minėtieji šautuvai – vieni iš brangiausių. Yra kitų gamintojų kovai tinkamų šautuvų, kurie gerokai pigesni.

Civiliai Lietuvoje gali turėti ir naktinio matymo prietaisus. Tačiau naktiniai taikikliai draudžiami. Tiesa, dabar Seime yra užregistruota įstatymo pataisa, kurią priėmus būtų leidžiama turėti naktinius taikiklius, bet, kaip ir anksčiau, būtų draudžiama su jais medžioti.

„Absurdas neleisti turėti naktinių taikiklių! Medžioti negalima, bet juk reikia sportuoti ar kariauti!“, - sakė G. Misiukevičius.

Aut. teisės: delfi.lt
(34)
(0)
(34)

Komentarai (13)