Sertifikuotas pirmasis gyvenamasis A++ klasės namas Lietuvoje: papasakojo apie jo statybas (13)
Pasvalio rajone „Ekie namo“ įmonės pastatytas ir sertifikuotas pirmasis gyvenamosios paskirties A++ klasės namas Lietuvoje. Iki šiol buvo sertifikuoti tik negyvenamosios paskirties A++ būstai. Pagal energinį naudingumą pastatai skirstomi į 9 klases: nuo G iki A++. Pastarosios klasės sertifikatas rodo, kad pastatas beveik nenaudoja energijos, o reikalingą minimalų kiekį gauna iš saulės, vėjo ir kitų atsinaujinančių šaltinių. Statybų įmonės vadovas Žilvaras Čiplys pasakoja apie šio namo išskirtinumą, privalumus ir iššūkius, su kuriais susidūrė jį statant.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
- Žilvarai, kas paskatino imtis šio iššūkio?
- Į mūsų įmonę kreipėsi užsakovai, norėdami įsigyti energetiškai efektyvų namą. Įsigilinus į užsakovų norus, biudžetą bei požiūrį į ekologiją, buvo nuspręsta kuo racionaliau suprojektuoti A++ klasės namą, kuris būtų maksimaliai komfortiškas ir estetiškas bei būtų pastatytas už A+ klasės namo kainą.
- Kodėl, Jūsų manymu, šis A++ namas yra tik pirmasis Lietuvoje? Kodėl Lietuvoje nestatomi A++ klasės namai?
- Sunku pasakyti. Gal dėl dviejų priežasčių: pirmoji – projektuojant ir statant namą įprastu būdu, yra labai brangu ir gaunama nauda neverta išleistų pinigų. Mūsų atveju, jau projektavimo metu buvo ieškoma pačių racionaliausių architektūrinių bei technologinių sprendimų. Antroji priežastis – namo sandarumas. Statybų metu dalyvauja nemažai įvairių specialybių darbuotojų bei specialistų, nuo kurių darbo priklauso namo sandarumas. Statant šį namą, visi žinojo, kokį namą stato, kokie yra reikalavimai ir ko siekiama. Kiekvienas savo srities specialistas dirbo bendram tikslui.
- Ar buvo didelis iššūkis pastatyti šį namą?
- Na, dėmesio ir pastangų jam buvo skirta išties daug, bet juk tai ne kosminis laivas. Kai esame šios srities specialistai, žinome, ką darome. Manau, didžiausias iššūkis yra projektuojant suderinti užsakovo norus ir energetiškai efektyvių namų projektavimo principus. Tie, kurie domisi namų statyba ir ypač statybų standartais supranta, kad A++ klasė yra aukščiausia ir jai taikomi aukščiausi reikalavimai. Pastačius namą reikalaujama pateikti daug skaičiavimų ir atitikties deklaracijų bei sertifikatų. Taip pat atliekamas namo sandarumo testas. Kuomet A++ namams sandarumo koeficientas privalo būti ne didesnis kaip 0,6, mūsų pastatyto A++ gyvenamojo namo pasiekė net 0.36. Tai reiškia, kad per nesandarumus išeis dvigubai mažiau energijos (šilumos) negu reikalaujama.
- Kaip vyko A++ namo statyba?
- Statant namą pasitelkėme unikalią termoizoliacinę struktūrą, panaudojome džiovintos klijuotos medienos karkasą, užtikrinantį stabilumą, ilgaamžiškumą. Skydai pagaminti dirbtuvėse, buvo sumontuoti statybų aikštelėje ir užsandarinti. Įrengėme gręžtinius – polinius pamatus su vėdinimo angomis. Ši pamatų sistema yra patikima, pasižymi tvirtumu, minimalia intervencija į aplinką bei apsauganti medinę konstrukciją nuo kapiliarinės drėgmės. Pasirūpinome itin sandariais ir energiškai efektyviais langais, montuojamais maksimaliai į pietų pusę. Įrengėme fotovoltinę jėgainę, iš kurios gaunamos energijos perteklius sandėliuojamas elektros tinkluose, vėliau naudojamas ūkio reikmėms.
Įrengėme 93 procentų naudingumo rekuperatorių (vėdinimo įrenginys su šilumokaičiu), pakartotinai naudojantį iš namo išeinančią šilumos energiją, kuris užtikrina efektyvų vėdinimą, apsaugo patalpas nuo dulkių, vabzdžių. Šildymu ir vėsinimu įrengėme ,,oras-oras“, o karšto vandens ruošimu – ,,oras-vanduo“ šilumos siurblius. Minėtos sistemos, konstrukciniai bei architektūriniai sprendimai maksimaliai sumažina energijos poreikius ir užtikrina itin pigų būsto išlaikymą.
- Kuo gali jaustis išskirtiniu gyvendamas A++ name?
- Be abejonės didžiausias išskirtinumas – tai aukštas gyvenimo komfortas ir mažos visų metų išlaidos namo eksploatacijai. Yra galimybė, kad A++ namo gyventojai susidurs su paradoksu, jog tokiame name daugiau išlaidų teks buitiniams elektros prietaisams, apšvietimui, internetui, televizijai, karštam vandeniui nei šildymui bei vėsinimui. Tad toks namas yra investicija į ateitį.
- Šis namas - ekologiškas. Kuo jis skiriasi nuo įprasto namo?
- Daug žmonių mano (vyrauja įsitikinimas), kad A ir A+ klasės namai, tai šiltos sienos bei šiltas stogas ir langai, o A++ tai „šilčiau“ tik dar jėgainė ant stogo. Tik iš dalies tai tiesa. Lietuvos pastatų energetinio naudingumo sertifikatas parodo ne namo „šiltumą“, o kokią ekologinę įtaką aplinkai daro jo eksploatavimas. Šį rodiklį apsprendžia 600 formulių, bet galima supaprastinti iki dviejų faktorių: pirmas tai sunaudotos energijos kiekis mikroklimatui palaikyti, kuris mažinamas: šiltinant atitvaras, tinkamai parenkant langų orientaciją bei jų kiekius, gerinant namo sandarumą ir iki minimumo mažinant šilumos tiltelius.
Antras, ne mažiau svarbus, tai mikroklimatui palaikyti ir karštam vandeniui ruošti naudojamų įrenginių efektyvumas ir jų vartojamos energijos ar kuro ekologiškumas. A++ klasės namams visi reikalavimai yra griežčiausi ir vienas papildomas – tai daugiau nei pusė suvartotos energijos turi būti iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Šiuo metu energetiškai efektyvių namų populiariausias ir komfortiškiausias kuras – skirstomųjų tinklų elektra), o tai viena mažiausiai ekologiškų kuro formų. Norint pasiekti A++ klasę, didžiąją energijos dalį reikia pasigaminti atsinaujinančios energijos jėgainėje. Vertėtų paminėti, kad viena ekologiškiausių kuro formų yra biokuras.
- Kodėl žmonės renkasi Jūsų statomus A++ ar bent A+, aukštesnės energetinės klasės namus?
- Natūralu, kad žmonės planuoja statytis naujus namus jau A+ klasės, nes už metų – nuo 2018 sausio pirmos dienos visi naujai išduodami leidimai gyvenamosios paskirties statybai privalės būti A+ klasės.
Kodėl A++? Bendraujant su žmonėmis, planuojančiais statyti A++ namus, motyvacijos labai skirtingos, nuo ekologiškos ideologijos, išliekamosios vertės, iki „todėl, kad gali tai sau leisti“. Kodėl mus? Todėl, kad daug pastangų skiriame ne tik kokybei ir energijos taupymui, bet ir statybos kaštų mažinimui.