Lietuvos tikslas - 120 tūkst. elektromobilių: štai ką sugalvojo ministerija ir kodėl tai gali nepavykti (7)
Lietuvos planuose - kad gatvėse 2030 m. riedėtų 118 tūkst. elektromobilių. Nors infrastruktūros plėtojimui ir skiriama nemažai dėmesio, tačiau Aplinkos apsaugos instituto (AAI) vadovo Alfredo Skinulio teigimu, elektromobilių proveržio nebus, kol valstybė nepradės aktyviau skatinti jų naudojimo.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Susisiekimo ministerijos Plėtros ir logistikos skyriaus vyriausioji specialistė Aistė Gasiūnienė teigė, kad panaudojant 2014-2020 m. ES struktūrinės paramos fondų lėšas, Susisiekimo ministerija skyrė beveik 3 mln. eurų elektromobilių infrastruktūros plėtrai valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose.
Šiuo metu planuose - Lietuvos priemiesčiuose, kuriuose gyvena daugiau kaip 25 tūkst. gyventojų, iki 2020-ųjų pabaigos įrengti ne mažiau kaip 100 viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų.
„Lietuvos automobilių kelių direkcija pirmąsias dvi viešas elektromobilių įkrovimo prieigas įrengė dar 2014 m. Šiuo metu valstybinės reikšmės keliuose jau veikia 25 prieigos, o per šiuos metus planuojame įrengti dar bent 5 prieigas. Iki 2019 m. pabaigos 18-oje didžiųjų savivaldybių bus įrengta apie 60 prieigų“, - elektromobilių plėtros aptarimui surengtoje konferencijoje sakė Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistas Andrius Teškevičius.
Savivaldybės Darnaus judumo miestuose yra numačiusios apie 300 elektromobilių įkrovimų vietų įrengimą iki 2030 m.
AAI vadovo A. Skinulio teigimu, nors Lietuvoje po truputį jau įsibėgėja elektromobilių pardavimas ir infrastruktūros kūrimas, investuojama į dalinimosi elektromobiliais tinklo plėtrą, tačiau proveržio Lietuvoje būtų galima tikėtis tik tada, kai valstybė aktyviau skatins elektromobilių naudojimą ne tik kuriant tam būtiną infrastruktūrą, bet ir taikant įvairias paskatas per mokesčius bei kitas lengvatas.
„Regitros“ duomenimis, sausio 1 d. Lietuvoje buvo užregistruoti 983 elektromobiliai.
2018 m. patvirtintame Nacionaliniame energetinės nepriklausomybės strategijos įgyvendinimo priemonių plane numatytas siekis, kad 2020 m. pabaigoje elektromobilių skaičius Lietuvoje siektų 2 tūkst., 2022-aisiais - 4,6 tūkst., o 2030 m. - apie 118 tūkst. elektromobilių.
Siekiant kuo aktyviau skatinti ekologiško transporto naudojimą Lietuvoje, AAI kartu su partneriais sukūrė internetinę svetainę elv.lt, kurioje gyventojams ir įmonėms sukaupta informacija apie elektra varomą transportą ir įkrovimo stotelių infrastruktūrą Lietuvoje.
Pasak A. Gasiūnienės, elektromobilių naudojimo skatinimo ir jų įkrovimo infrastruktūros plėtros iki 2035 m. plano projektas turi būti parengtas dar iki šių metų vasaros.
Tikimasi, kad plane bus numatytos priemonės, padėsiančios spręsti tokius elektrinio transporto naudojimo ribojimus, kaip aukšta jų įsigijimo kaina, subsidijų nebuvimas, infrastruktūros plėtros poreikis.