V. Putino režimo „filtravimo stovyklos“: per prievartą atvežti ukrainiečiai atskleidė, ką daro Rusija ()
Pasauliui ir toliau stebintis Vladimiro Putino žiaurumu prieš civilius Ukrainoje bei grasinant vis griežtesnėmis sankcijomis, Rusija tęsia savo siaubingo plano įgyvendinimą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Dešimtys tūkstančių Ukrainos piliečių iš Rusijos okupuotų teritorijų buvo prievarta išsiųsti į „filtravimo stovyklas“, kur susidurdavo su intensyviu tardymu, o tada išvežami į įvairiausius Rusijos miestus.
Apie „filtravimo stovyklas“ praneša įvairūs šaltiniai bei liudininkai, kuriems irgi teko iškęsti Rusijos karo mašinos nuožmumą.
Didelėse filtravimo stovyklose, nusėtose karinių palapinių, šalia kurių visuomet stovi uniformuoti rusų kariai, ukrainiečiai buvo fotografuojami, paimami jų pirštų atspaudai. Žmonės čia priverčiami atiduoti savo telefonus, visus turimus slaptažodžius, juos identifikuojančius dokumentus.
Vėliau juos valandų valandas tardo Rusijos karininkai.
O tada jie siunčiami į vieną iš Rusijos miestų.
Praėjusią savaitę JAV esančios „Maxar“ kompanijos palydovas leido gyvai pamatyti vieną iš tokių stovyklų.
Palydovas užfiksavo Rusijos okupuotame Bezimeno kaime įkurtą stovyklą, kurioje Ukrainos piliečiai buvo tiesiog nuasmeninami.
Ukraina pranešė, kad daugiau nei 40 tūkstančių piliečių per praėjusį mėnesį buvo jėga išvežti į užsienį.
Įsakė išeiti iš slėptuvės ir išvežė
Daugybė filtravimo stovyklas įveikusių ir į Europą vėliau patekusių ukrainiečių su „The Guardian“ pasidalino baisiomis detalėmis apie momentą, kai buvo tiesiog išplėšti iš savo namų ir per prievartą įmesti į rusų bendruomenę jau Rusijos teritorijoje.
|
„Kovo 15 dieną Rusijos pajėgos įsiveržė į mūsų slėptuvę ir nurodė išeiti visoms moterims ir vaikams. Aš neturėjau pasirinkimo, – pasakojo viena iš moterų, prašiusi likti anonime dėl savo saugumo. – Žmonės turi žinoti tiesą, kad ukrainiečiai buvo išvežti į Rusiją, šalį, kuri mus okupuoja.“
Moteris pasakojo, kad greitai atsidūrė filtravimo stovykloje. „Jie peržiūrėjo mano telefoną. Klausė, ar žinau ką nors apie Ukrainos kariuomenę, ar turiu ten draugų.
Jie manęs klausė, ką manau apie Ukrainą, ką galvoju apie Vladimirą Putiną ir karą. Tai žemino“, – sakė ji, pridūrusi, kad atėję kariai buvo gerai ginkluoti.
Šie žodžiai – vienas iš daugybės įrodymų, patvirtinančių Mariupolio tarybos pranešimą, kad Rusijos kariai grobia ukrainiečius.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas jau tradiciškai neigė visus kaltinimus. Jis tikino, kad 420 tūkstančių ukrainiečių savo noru išvyko į Rusiją.
Bet patys ukrainiečiai sutraukė melo grandines. Jie pasakoja, kad Rusijos pajėgos pagrobtus ukrainiečius į Rusijos kontroliuojamas teritorijas vežė grupėmis po 200-300.
Stovykloje apie žmogų surenka visą įmanomą informaciją
Iš Mariupolio į vieną tokių stovyklų patekusi Anna pasakojo, kaip atsidūrė didžiulėje palapinėje, kur buvo iš viso apie 900 žmonių.
Kariškiai ne tik apžiūrėjo telefonus, bet ir parsisiuntė visus turimus kontaktus.
„Kai tu atiduodi telefoną, jie viską patikrina ir tai yra pirmoji proceso fazė. Tada jie tave fotografuoja iš visų kampų. Manau, kad dėl veido atpažinimo. Tada turi duoti pirštų atspaudus. Keista, bet turi duoti net ir delno atspaudą. Nežinau, kodėl, – CNN pasakojo Anna. – Kai jie į duomenų bazę suveda visą informaciją, prasideda kitas etapas – tardymas.“
„Bandė mus asimiliuoti“
21-erių Dmitrijus CNN pasakojo, kad į Mariupolį persikėlė vasario mėnesį. Čia planavo studijuoti. Praėjo mažiau nei mėnesis, kai studentas kartu su tūkstančiais kitų atsidūrė „Terrasport“ sporto komplekse esančioje slėptuvėje.
Jis pasakojo, kad kovo 14 dieną centre pasirodė Donecko liaudies respublikos kariai. „Jie pasakė: „Mes perimame pastatą. Evakuokitės.“ Bet nenurodė, kur turėtume eiti.
Jie šypsojosi, o mes šypsojomės atgal, kad būtume saugūs. Niekas nenorėjo turėti problemų“, – sakė Dmitrijus.
Didelė žmonių minia greitai atsidūrė prie už 2,4 kilometro esančio prekybos centro. Čia jie išvydo autobusus su „Z“ raide – simboliu, kuris tapo Rusijos pradėto brutalaus karo sinonimu. Dmitrijus pasakojo, kad iki tol jie nebuvo matę šio ženklo gyvai.
Patikros punkte kariai nurodė vyrams nusirengti, kad galėtų patikrinti visus, ar turi tatuiruočių ir kokios jos. Dmitrijus pasakojo, kad patikrintiems žmonėms buvo pasakyta, kad jie gali vykti į Rusiją arba ieškoti kelio į kitą Ukrainos dalį.
Tada jiems buvo pasakyta, kad Ukrainos valdžia neva nieko nedaro, kad padėtų, todėl jų niekas neevakuos.
Kitaip tariant, buvo pasakyta, kad yra vienintelis kelias ir jis veda į Rusiją.
„Visur buvo rusų plakatai, daroma viskas, kad apsimestų, jog tau padeda“, – pasakojo Dmitrijus.
Kaip CNN pasakojo Dmitrijus, jiems buvo pasakyta, kad keliaus į Rostovą, tačiau jie atsidūrė pabėgėlių centre Tagandroge. Ten jam davė SIM kortelę, maisto, higienos priemonių dušui. Vyras buvo nemiegojęs jau 48 valandas.
Tada jis išgirdo pranešimą, kad į Jaroslavlą išvyksta traukinys.
Dmitrijus nusprendė juo pasnaudoti, tad kartu su kitais ukrainiečiais atsidūrė užsieniečio registracijos centre, kur buvo užfiksuoti jo biodomenys, duota rusiška banko kortelė, pasiūlytas darbas. Čia jis vėl buvo tardomas. Dmitrijus mano, kad su juo kalbėjo FSB agentai.
„Viskas buvo labai gerai organizuota. Manau, kad jie bandė mus asimiliuoti“, – sakė Dmitrijus.
Pabėgo į Estiją
Dmitrijus pasakojo, kad šnabždėdami ukrainiečiai centre dalinosi informacija ir kūrė planą, kaip ištrūkti iš Rusijos. Jie nusprendė, kad geriausias sprendimas – Estija.
Dmitrijus užsiregistravo banko kortelei gauti, kad Rusijoje gyvenantys artimieji galėtų jam atsiųsti rublių. Tada jis nusipirko bilietus į Maskvą, o tada – Sankt Peterburgą, o galiausiai – Ivangorodą.
Kirsdamas Ivangorodo – Narvos sieną į Estiją Dmitrijus sulaukė Rusijos pasieniečių dėmesio. Jo klausė, kodėl jis keliauja be dokumentų – jis turėjo ukrainietišką ID kortelę, bet ne pasą.
„Jeigu į Novoazovską mus išvežė šypsodamiesi, tai čia požiūris jau buvo pasikeitęs. Tai matėsi labai aiškiai. Mano dokumentus paėmusi moteris paklausė: „Kodėl tu, po velnių, atėjai prie sienos be tarptautinio paso?“, – pasakojo Dmitrijus.
Dabar saugiai Estijoje gyvenantis Dmitrijus moteriai tada atsakė: „O kodėl jūs jėga mane čia atvežėt iš Ukrainos?“
Galimybės rinktis nėra
Kijeve esančio Ukrainos civilinių laisvių centro vadovė Oleksandra Matvičiuk pasakojo, kad kalbėjosi su keletu žmonių, kurie buvo iš Mariupolio išvežti į Rusiją. Šie žmonės kalbėjo apie panašius ultimatumus.
„Jiems buvo pasakyta: „Turite progą likti ir mirti arba vykti į Rusiją.“ Suprantama, kad tai net nėra pasirinkimas, – kalbėjo O.Matvičiuk ir pridūrė, kad rusai spaudė ukrainiečius meluodami. – Jiems buvo pasakyta: „Ukrainos miestuose nėra laisvos vietos, niekas jūsų nepriims. Priimti gali tik Rusija.“
O.Matvičiuk pabrėžė, kad nors ir ne visais atvejais Rusijos kariai panaudoja fizinę jėgą, tokie veiksmai yra nelegalūs.
„Pasak tarptautinių humanitarinių įstatymų standartų, kariaujančios pusės turi atidaryti humanitarinius koridorius ir pasirūpinti galimybe civiliams saugiai evakuoti iš pavojingos zonos. Problema ta, kad Rusija tokių koridorių atidaryti neleidžia“, – sakė specialistė.
Parengta pagal CNN, „Yahoo“ ir BBC informaciją.