Išbandyta sistema, anglies dvideginį paverčianti kuru (10)
JAV Sandia nacionalinės laboratorijos mokslininkai pademonstravo veikiantį aparato „Sunshine to Petrol“ prototipą, kuris taip vadinamas šiltnamio dujas – anglies dvideginį – iš pradžių paverčia anglies monoksidu, o vėliau degiu dujų mišiniu naudojant saulės energiją ir reakcijos katalizatorius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šis procesas vyksta nenutrūkstamai, visą paduodamą anglies dioksidą konvertuojantis į monoksido molekules. Toks pats procesas naudojamas gaminant vandenilį, tik į šaltąją kamerą vietoj anglies dvideginio pripumpuojama vandens. Šio proceso metu pagamintas vandenilis sumaišomas su anglies monoksidu ir susidaro degus dujų mišinys, kuris yra puikus anglies pagrindo degiųjų junginių pakaitalas.
Taigi, šis įrenginys tinka ir vandenilio gamybai - tiesa sakant, tokia ir buvo pradinė mašinos išradėjo Rich Diver mintis. Tačiau begaminant sistemą, inžinierių komandai šovė į galvą mintis, jog tą patį galima padaryti ir su anglies dioksidu. Tad jeigu nieko neišeis su vandenilio gamybos verslu, bus galima sistemą pritaikyti anglies dvideginio koncentracijos mažinimui.
Tolesnis mokslininkų tikslas - technologijos tobulinimas. Tiesa, greitu laiku tokia sistema į rinką tikrai neateis. Mokslininkų manymu, pramoninėms reikmėms toks įrenginys bus pritaikytas ne anksčiau kaip po 15-20 metų. Šiuo laikotarpiu mokslininkai planuoja kas tris metus pristatyti ir išbandyti vis tobulesnį prototipą, dirbantį su mažesnėmis temperatūromis, paprasčiau gaminamais kompozitais. Kitaip tariant - didesniu naudingumo koeficientu.
Tiesa, įspūdingo naudingumo koeficiento tikėtis neverta. Išradėjų nuomone, natūralus fotosintezės procesas teoriniu atveju gali pasiekti tik 5 % saulės energijos įsisavinimo lygį. Gi praktiškai jis tesiekia mažiau nei 1 %. Na, o mokslininkų sistema po visų patobulinimų, galėtų pasiekti 10 % naudingumo koeficientą.