Kokius automobilius 2019 m. rinkosi lietuviai ir ko tikėtis šiais metais? ()
Rekordiniai 2018-ieji metai Lietuvos automobilių rinką išjudino, kaip koks galingas, daug teršiantis dyzelinis variklis. Tačiau pernai veiksmas šiek tiek atslūgo ir automobilių šalyje veiksmo buvo mažiau.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Lankomiausio šalies transporto skelbimų portalo Autoplius.lt duomenimis, per praėjusius metus Lietuvoje įvyko 453,7 tūkst. automobilių sandorių – 1,5 proc. mažiau nei per rekordinius 2018 metus. Portalo komunikacijos vadovas Matas Buzelis pastebi, kad labiausiai sulėtėjo prekyba naudotais automobiliais.
„Per 2019 metus Lietuvoje buvo parduota beveik 265 tūkst. šalyje jau registruotų automobilių, o pastoviai registracijai įvežta kiek daugiau nei 140 tūkst. naudotų M1 ir N1 lengvųjų transporto priemonių. Galima teigti, kad vidinėje rinkoje sandorių skaičius beveik išliko stabilus ir sumenko tik 1 proc., tačiau importo rinka susitraukė net aštuntadaliu“, – teigia M.Buzelis.
Rinka (iš)laikė ne vieną egzaminą
Automobilių rinkos ekspertas įvardija, kad 2019 metais Lietuvos automobilių rinkai buvo pateiktas ne vienas egzaminas. Nuo vasario pabaigos ukrainiečių nebežavėjo Lietuvoje registruotų naudotų automobilių pasiūlymai – naudotų transporto priemonių eksportas susitraukė pastebimai. Taip pat pernai buvo ne tik daug kalbama apie galimą taršos mokestį, bet ir imtasi veiksmų. Tiesa, kol kas, anot M. Buzelio, planas apmokestini automobilių registraciją nėra panašus į priemonę taršai valdyti.
Autoplius.lt duomenimis, naudoto automobilio vidutinė rinkos kaina paskutinį praėjusių metų ketvirtį šoktelėjo iki 4,7 tūkst. eurų – 12 proc. arba 500 eurų daugiau nei 2018-ųjų tuo pačiu laikotarpiu. Tačiau tai nereiškia, kad automobiliai brango.
„Vairuotojai išgirdo apie planus Lietuvoje apmokestinti automobilių sandorius ir tai galėjo padaryti poveikį jų pasirinkimui. Pastebime, kad iš užsienio įvežė mažiau automobilių, tačiau juos rinkosi naujesnius. Dėl to ir padidėjo vidutinė naudoto automobilio rinkos kaina“, – akcentuoja Matas Buzelis.
Mažėja dyzelinių automobilių
Populiariausia pastoviai registracijai į Lietuvą įvežtų automobilių amžiaus grupė išliko 11 – 15 metų. 2019-ųjų paskutinį ketvirtį iš visų importuotų naudotų automobilių šiai amžiaus grupei priklausė 44,8 proc. automobilių – 1,6 proc. punkto mažiau nei tuo pačiu 2018-ųjų laikotarpiu.
Iš pastoviai registracijai į šalį įvežtų automobilių, dyzeliniai paskutinį praėjusių metų ketvirtį sudarė 71 proc. Anot M.Buzelio, tokios mažos šio degalų tipo proporcijos rinkoje nefiksuota bent 10 metų. Automobilių rinkos ekspertas teigia, kad naudotų automobilių rinka yra labai inertiška ir vairuotojų pasirinkimą pakeisti galintys veiksniai rezultatą pakeičia ne akimirksniu.
„Suprantama, jog bandoma padėti vairuotojams įsigyti naujesnius bei švaresnius automobilius, tačiau regionuose gyvenantys mažesnes pajamas turintys vairuotojai vis tiek rinksis senus, vidutinio dydžio automobilius su dyzeliniais varikliais – jie tiesiog geriau pateisina savininkų lūkesčius“, – teigia M.Buzelis.
Paskutinė metų ketvirtį Iki 1 metų amžiaus automobilių įvežta 1,2 proc. Iki 5 metų – 14,9 proc.
Populiariausi automobiliai
Vidinėje rinkoje populiariausi naudoti automobiliai – „Volkswagen Passat“, „Volkswagen Golf“, BMW 3-series, „Opel Zafira“, „Audi A6“, „Opel Astra“, „Audi A4“.
Populiariausi užregistruoti nauji automobiliai paskutinį ketvirtį – „Fiat“, „Toyota“, „Volkswagen“, „Škoda“, „Peugeot“.
Tačiau ne visi šie įvežti automobiliai, pasak M.Buzelio, ir pasiliko Lietuvoje, derėtų nepamiršti ir reeksporto.
Pokyčiai naujų automobilių rinkoje
Kitokie pokyčiai pastebimi šalies naujų automobilių rinkoje, tačiau M.Buzelis ragina neskubėti vertinti rezultatų.
„Norėtume džiaugtis bei tikėti lyg ant mielių augančiais naujų automobilių pardavimais, tačiau 50,8 tūkst. tokio tipo sandorių per praėjusius metus yra tik tai, ką norėtųsi matyti. Iš tiesų apie 40-45 proc. iš visų naujų automobilių nė neišriedėjo į šalies kelius, o buvo reeksportuoti. Tai stipriai iškreipia statistiką“, – padidėjusius reeksporto mastus atskleidžia M.Buzelis.
Neskaitant markių, kurių didžioji dalis automobilių buvo ir yra reeksportuojama, daugiausiai naujų automobilių per 2019 metus pardavė „Toyota“ – net 5121 vnt. Šis Japonijos automobilių gamintojas Lietuvoje sugebėjo išlaikyti trapią 34 vnt. automobilių persvarą prieš antroje vietoje likusią „Volkswagen“ markę. Trečioje vietoje – „Škoda“ su 2863 per metus užregistruotais naujais modeliais.
Atmetus galimą reeksporto dalį 2019-aisiais buvo užregistruota apie 28,5 tūkst. naujų automobilių arba penktadaliu daugiau nei per 2018 metus.
Per 2019 metus naujų elektromobilių įvežta 180. Iš viso jų Lietuvoje yra apie 1500. O importuoti 245 elektromobiliai.
Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, Lietuvoje yra 1 mln. ir 486 tūkst. asmenų, turinčių galiojantį B kategorijos vairuotojo pažymėjimą. Tai reiškia, kad skaičiuojant visus sandorius lengvąjį automobilį per 2019 metus įsigijo beveik kas trečias vairuotojas arba kas šeštas šalies gyventojas.
Vidutinė naudoto automobilio kaina paskutinį metų ketvirtį – 4,7 tūkst. eurų. Naujų automobilių vidutinė rinkos kaina – 19,6 tūkst. eurų.
Iš viso paskutinį ketvirtį parduota automobilių už 780 mln. eurų. Labiausiai paaugo apyvarta už automobilius, kurie yra 6-10 metų amžiaus – 122 mln. eurų.
Ko laukti 2020-ais metais?
„2020-aisiais metais Lietuva turėtų nuspręsti, kokia taršos politika reikėtų vadovautis. Tikėtina, kad nuo liepos 1 dienos planuojamas įvesti registracijos mokestis šiek tiek pakoreguos naudotų automobilių rinką. Senesnių automobilių savininkai juos bus priversti pardavinėti mažesnėmis kainomis, nes pirkėjams teks naujo mokesčio našta“, – šių metų prognozes komentuoja M.Buzelis.
1000 eurų kompensacija, siūloma už utilizuotą automobilį, kaip teigia M.Buzelis, nelabai pasiteisina, todėl tikėtina, kad bus pasiūlyta arba didesnė suma, arba daugiau galimybių, ką galima bus įsigyti gavus kompensaciją.
Naujos muitų taisyklės galioja ir automobiliams, atvežtiems iš JAV – jie sudaro apie 5 proc. įvežamų automobilių.
„Viduje pokyčiai turėtų vykti sklandžiai, bent iki liepos 1 dienos. O tada tikėtina, kad prekyba automobiliai įgaus kažkokį prieskonį. Pamatysime, kaip pasiskirstys automobiliai pagal amžių, degalų tipą“, – sako M.Buzelis.
Pasak rinkos eksperto, gali būti, kad senesnių automobilių sandorių sumažės, nes pardavinėti juos mažesnes pajamas turintiems gyventojams paprasčiausiai bus ekonomiškai netikslinga.
Vidutinė naujų automobilių CO2 emisija gruodį – 131g/km. Importuotų naudotų automobilių – 168 g/km.