Ekspertai numano, kur vyks ukrainiečių puolimas: galimybė pasinaudoti sėkme pietuose greičiausiai jau praleista ()
Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai spėja, kad šią savaitę ukrainiečiai pradės puolamąją operaciją Svatovės ir Kreminos sektoriuose.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Anot ekspertų, „šeimininko“ Vladimiro Putino akcija, siekiant parodyti, kad jis nepatenkintas kariškių veiksmais, tęsiasi.
Generolo pulkininko laipsnio suteikimas Ramzanui Kadyrovui yra geriausias to įrodymas. Po to sekęs R. Kadyrovo pareiškimas, kad jis pasirengęs į frontą siųsti dar 70 tūkst. vyrų (nors prieš tai kalbėjo kad čečėnai mobilizacijoje nedalyvaus), vertintinas kaip šalutinis generolo pulkininko laipsnio gavimo efektas.
Jis nepasakė, kad siųs, o kad gali siųsti, jei V. Putinas įsakys. Neatmestina, kad ir Jurijaus Prigožino „prisipažinimas“ sukūrus „Vagner“ grupę gali būti tos pačios istorijos dalis. Gal gavo patikinimą, kad Kremlius dabar daugiau remsis jo paslaugomis?
„Po to sekęs naujo „spec. operacijos“ vado, armijos generolo S. Surovikino paskyrimas tarsi turėjo parodyti, jog gynybos ministerija imasi veiksmų. Ar tai bandymas deeskaluoti situaciją? Sunku pasakyti“, – teigia jie.
Skaičių greičiausiai padidino
Agresorius paskelbė, kad mobilizavo 200 tūkst. piliečių. Tikėtina, kad tai gerokai padidintas skaičius.
Įvairių analitikų vertinimu, Rusijos pajėgose gali būti iki 100 tūkst. mobilizuotų karių. Tikėtina, kad agresorius skaičiuoja visus – ir tuos kuriuos jau mobilizavo, ir tuos, kuriems įteikė šaukimus.
Istoriškai statistika rodo, kad vienas iš trijų gavusių šaukimą ateina.
„Na, bent jau taip yra pagal kai kurių Vakarų valstybių mobilizacinius planus“, – priduria jie.
Kaip ir prognozuota, mobilizuotieji pirmiausia siunčiami į Svatovės, Kreminos ir Pietų sektorius. Jau yra paimtų į nelaisvę bei nukautų.
„Būsime per gerai galvoję apie orkus, kai sakėme, kad pirmieji į frontą vyks daugiausiai patirties turintys mobilizuotieji, pavyzdžiui, neseniai palikę ginkluotąsias pajėgas“, – teigia jie.
Nors tokių yra nemažai, kas siunčiamas, priklauso nuo karo komisarų konkrečiose vietose: jei yra ką iš tokių siųsti – siunčia, o jei mobilizuotųjų su patirtimi nėra – į frontą siunčiama kas pakliuvo po ranka.
Nors Kremlius aktyviai skalambija apie intensyviai vykstantį mobilizuotųjų kovinį rengimą, tačiau aprūpinimo problema niekur nedingo. Viešoje erdvėja nemažėja informacijos apie neaprūpintus ar net likimo valiai paliktus ginkluotus mobilizuotuosius.
Ginkluotose pajėgose suintensyvėjo nestatutiniai santykiai. Antai, į dalinį atvykę mobilizuotieji buvo net geriau apsirūpinę nei kontraktininkai. Šie pabandė parodyti, kas čia „senis“, bet taip gavo į skūrą, kad teko bėgti ir užsibarikaduoti patalpoje. Pranešama apie mobilizuotųjų mirtis ir savižudybes.
Agresorius ir toliau bando nuiminėti įtampą. Kremlius priėmė įstatymų pataisas, kurios mobilizacijos atveju leidžia alternatyvią tarnybą (t.y. tarnybą be ginklo).
„Nuojauta, kužda, kad tokių prašymų bus patenkinta tiek, kiek tai reikalinga propagandiniam vaizdeliui sukurti“, – teigia jie.
Propagandistai ir toliau pyktį kreipia ant nekompetentingų karo komisarų bei dalinasi „istorijomis iš savo aplinkos“. Taip bandant sukurti vaizdą, kad mobilizacija paliečia net išrinktuosius, tarsi suponuodami, V. Putinas nekaltas, „na, pakentėkime truputį, visiems gi sunku“.
Vertindami situaciją fronte karybos žinovai neatmeta, kad rengiantis Svatovės puolimui ukrainiečiai tikisi užimti placdarmus į šiaurės rytus, vakarus ir pietvakarius nuo miesto.
Šiaurės rytuose perkirstas kelias Kremina – Svatovė, tačiau nesukurtas tvarus placdarmas.
Vakarinis, o ypač pietvakarinis placdarmas formuojamas operatyviau. Pietvakariuose agresorius nustumtas už kelio Svatovė – Kremina ties Krasnoričenske. Neatmestina, kad būtent čia sutelktos pagrindinės ukrainiečių pastangos. Kelio Svatovė – Kremina kontrolė ugnimi įgalina ukrainiečius pradėti puolimą siekiant suformuoti placdarmą aplink miestą.
Vertinimas: ukrainiečiai sugriovė agresoriaus gynybos sistemą rytiniame Oskilo upės krante, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo – placdarmo Svatovės puolimui suformavimo.
Plataus masto operacija Kreminos – Rubižnės ruože neprasidėjo. Ukrainiečiai vykdė žvalgybą, žvalgybą mūšiu, artilerijos ugnimi ir reidais į priešo užnugarį atakavo agresoriaus logistinę sistemą.
Praėjusios savaitės pradžioje rusų įvykdytos kontratakos neįgavo sisteminio pobūdžio. Kelio Svatovė – Kremina kontrolė ugnimi įgalina ukrainiečius intensyviau vykdyti žvalgybos užduotis ir lokalias atakas aplink Kreminą.
Vertinimas: ukrainiečiai perėmė Lymano sektoriaus kontrolę, o taktinių veiksmų visuma artina prie artimiausio operacinio tikslo – kelio Svatovė – Kremina perkirtimas.
Labai tikėtina, kad ukrainiečių operacija Kreminoje tiesiogiai darys įtaką ukrainiečių aktyvumui Lisičiansko link. Būtent todėl aktyvesni ukrainiečių veiksmai šia kryptimi yra lokalaus pobūdžio. Pasirodė informacija, kad susidūrimai prasidėjo Lisičiansko priemiesčiuose, tačiau tai labiau lokalios operacijos.
Agresorius ir toliau siekia perlaužti įvykius savo naudai – „Vagner“ ir „separų“ vienetai intensyviai atakuoja Spirnę, tačiau ukrainiečių operacijų sumanymo tai kol kas nepakeitė.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Agresoriui pavyko pasistūmėti formuojant placdarmą Bachmuto pietuose.
Užimta Vesela Dolyna, todėl ukrainiečiai buvo priversti palikti Zaicevę ir pereiti į naują gynybos liniją. Tuo pačiu neaiški situacija prie Mykolajivka Druhos. Šių lokalių laimėjimų visuma dar nesukuria agresoriui operacinio efekto. Rusams logistine prasme reikalingas kelias Horlivka – Bachmutas dar vis ukrainiečių rankose arba „niekieno žemė“
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
Centre suintensyvėjo mūšiai dėl Pervomaiskės. Praėjusios savaitės pradžioje agresorius buvo paskelbęs, kad ją užėmė, tačiau ši informacija neatitinka tikrovės.
Paskutiniais duomenimis, rusai pasiekė kaimo pakraštį, sunkūs mūšiai tęsiasi. Tuo pačiu agresorius pabandė apeiti įtvirtintą ukrainiečių rajoną prie Marijinkos iš pietryčių. Ukrainiečiai kontratakuoja prie Krasnohirivkos.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Lokalūs susidūrimai Vuhledaro ruože nepakeitė sąlyginai ramios situacijos Zaporižios sektoriuje. Rusai smūgiuoja Zaporižios civiliniams ir kariniams taikiniams, ukrainiečiai daužo karinius taikinius Tokmake, Melitopolyje ir geležinkelyje Volnovacha – Mariupolis.
Agresorius per socialinius tinklus skleidžia informaciją, kad netrukus prasidės ukrainiečių puolimas Orihivo – Polohų ruože. Neatmestina, kad tai gali būti rusų informacinės priemonės siekiant pademonstruoti „sėkmingą fašistų atakų atmušimą“ (arba atgrasymą). Vis dėlto ukrainiečių pajėgų stiprinimas sektoriuje fiksuojamas, tad jų puolimas neatmestinas.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Ataka prieš Krymo tiltą kelia agresoriui logistines, reputacines ir politines problemas. Nors logistiniai iššūkiai yra dideli, tačiau jie atrodo lengviausiai suvaldomi – bent dalinis tilto pajėgumas, regis, atkurtas. Tačiau toks smūgis neigiamai veikia agresoriaus pajėgų, piliečių ir rėmėjų okupuotose Ukrainos teritorijose moralę bei pagilina kovą tarp įvairių grupuočių Kremliuje.
Po sėkmingo puolimo ukrainiečių pajėgos greitai nesugebėjo atkurti puolamojo pajėgumo ir neatnaujino puolimo Bersyslavo link. Paimtą taktinę pauzę agresorius išnaudojo sėkmingai. Jis sugebėjo sukurti gynybos liniją bei pereidinėja į kontratakas. Tikėtina, siekiant ne tik sukurti tvarią gynybos liniją, bet ir suformuoti puolimo grupes, ukrainiečiai nespėja derinti šių veiksmų, todėl priversti lyginti kontaktinę liniją ir palikti kai kurias priešakines pozicijas.
Kontaktinė linija nusistovi Bezimenėje – Bruskinskėje – Borozenskėje – Sablukivkoje.
Vertinimas: ukrainiečiai pasiekė operacinius tikslus (rytinis Inhuleco upės krantas, Dudčanai), tačiau tolimesnėms operacijoms reikalingas nuoseklesnis pergrupavimas.
Pasirodžiusi informacija apie prasidėjusį Snihurivkos miesto šturmą nepasitvirtino, tai labiau panašu į lokalius susidūrimus. Ukrainiečiai pergrupuoja pajėgas.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Ukrainiečiai pabandė pasinaudoti situacija Chersono sektoriaus Bersylavo ruože ir ėmė atakuoti prie Ternovy Podus. Tačiau agresorius perėjo į kontratakas ir stabilizavo situaciją sau naudinga linkme. Vyksta abipusės atakos.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Anot ekspertų, sėkminga puolamoji operacija Pietų sektoriuje, ukrainiečių iniciatyva Svatovės ir Kreminos sektoriuose, bei intensyvios kautynės Bachmuto ir Centro sektoriuose lėmė, kad agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai, lyginant su užpraeita savaite, sumažėjo beveik trečdaliu (3410 ir 2390), tačiau šarvuotos technikos nuostoliai šiek tiek išaugo (246 ir 267), o artilerijos nuostoliai išaugo 1,6 karto (48 ir 80).
Tai ekspertai aiškina tuo, kad Pietų sektoriuje agresorius sugebėjo atsitraukti į naują gynybos ruožą, tačiau traukdamasis paliko nemažai šarvuotos technikos.
Spalio 3 d. fiksuoti net 44 agresoriaus prarasti tankai, nors pėstininkų kovos mašinų (PKM) prarasta santykinai mažiau (27). Mūšyje dažniausiai būna atvirkštinis santykis, kadangi operacijoje PKM yra daugiau nei tankų.
Visomis kitomis dienomis šarvuotos technikos nuostolių skaičiai ir santykiai atitinka įprastą dinamiką.
Spalio 6 d. sunaikintas 31 rusų artilerijos vienetas, dėl to išaugo artilerijos nuostoliai. Tačiau šią dieną puolimas Pietų sektoriuje jau buvo sustojęs, niekur kitur ukrainiečiai negalėjo rasti palikto tokio didelio artilerijos sistemų skaičiaus. Tad labiau tikėtina, kad šis laimėjimas – ukrainiečių žvalgų ir artileristų sėkmingo darbo rezultatas. Tuo labiau, kad spalio 8 d. sunaikintas 21 rusų artilerijos vienetas, tad panašu, kad ukrainiečiai prisitaikė.
Svarbu pasakyti, kad smarkiai išaugo agresoriaus karinių dronų nuostoliai (49 ir 71). Panašu, kad pirmą Irano dronų savižudžių partiją agresorius išnaudojo dar užpraeitą savaitę (anksčiau buvo pristatyta apie 300 vienetų).
Išaugę skaičiai rodytų, kad nauja partija atkeliavo dar iki išsenkant atsargoms, tad ginkluotės papildymas šioje srityje, atrodo, vyksta sklandžiai. Klausimas, kiek ilgai Iranas pajėgus patenkinti tokius agresoriaus poreikius. Tuo labiau, kad operacinio efekto dėl silpnos žvalgybos ir ribotų kovinių galimybių šie dronai vis dar nesukelia.
Nors jie naudojami kontaktinėje linijoje, rusai ir toliau bando atsverti ukrainiečių HIMARS efektą ir prioritetą teikia svarbiems taikiniams, kuriuos gerai saugo ukrainiečių oro gynyba.
Atrodytų, kad agresorius ir toliau atsargiau naudoja karo aviaciją ir daugiau rizikingesnių užduočių kontaktinėje linijoje skiria sraigtams.
Užpraeitą savaitę sunaikinti 3 lėktuvai ir 6 sraigtasparniai, praėjusią – 2 lėktuvai ir 9 sraigtasparniai. Be to, agresoriaus socialiniuose tinkluose piktinamasi, kad moderniausi lėktuvai dėl didelio išmanios amunicijos trūkumo priversti naudoti technologine ir moraline prasme pasenusias bombas ir raketas.
Prognozuodami, kaip gali klostytis įvykiai, ekspertai neatmeta, kad po parodomosios akcijos konfliktas tarp R. Kadyrovo bei J. Prigožino ir kariškių gali būti užglaistytas, gali būti demonstruojama „vienybė vardan pergalės prieš fašizmą“.
„Kritikai mažėti sąlygas sudaro sąlyginai sėkmingas situacijos Pietų sektoriuje suvaldymas. Tiesa, R. Kadyrovas dėl savo asmeninių savybių gali kitaip interpretuoti generolo pulkininko laipsnio suteikimą jam ir toliau eskaluoti konfliktą. Konfliktas nauja jėga gali įsižiebti ir bandant ieškoti kaltų dėl atakos prieš Krymo tiltą“, – svarsto jie.
Tikėtina, šią savaitę ukrainiečiai pradės puolamąją operaciją Svatovės ir Kreminos sektoriuose. Neatmestina, jog ukrainiečiai bandys prasimušti link Starobylsko, o Svatovei ir Kreminai gali būti smogiami pagalbiniai ir agresoriaus pajėgas sukaustantys smūgiai.
Neatmestina, kad Bachmuto sektoriuje agresoriui šią savaitę pavyks kontaktinę liniją pastumti iki kelio Horlivka – Bachmutas. Tačiau to nepakanka siekiant pilnavertiškai „įdarbinti“ šį kelią aprūpinti Bachmuto puolimui besirengiančias agresoriaus pajėgas.
Gali būti, kad savaitės pabaigoje prasidės suaktyvėjimas Zaporižios sektoriuje, kur veiksmų iniciatyva gali nebūtinai priklausyti ukrainiečiams (pvz.: preventyvus agresoriaus smūgis). Kokio jis bus masto, priklausys nuo ukrainiečių sėkmės suardant agresoriaus logistinę sistemą jo gynybos gilumoje.
Tikėtina, kad galimybė operatyviai pasinaudoti sėkme Pietų sektoriuje yra praleista, ir ukrainiečiai nepuls strimgalviai atakuoti gerai parengtų agresoriaus pozicijų linijoje Bezimenė – Bruskinskė – Borozenskė – Sablukivka.
Gali būti, kad čia ukrainiečiai ginsis, matysime lokalius susidūrimus, o pagrindinės pastangos gali būti kreipiamos kituose ruožuose. Ypač tikėtinas aktyvumo padidėjimas Snihurivkos ruože.