„Griežtai NE“. Kodėl Šveicarija pasipriešino ginklų eksportui į Ukrainą ()
Susitikimų Jungtinėse Tautose užkulisiuose Šveicarijos prezidentas Alainas Berset sakė, kad jo šalis, kaip ir anksčiau, prieštarauja šveicariškų ginklų eksportui į karo draskomą Ukrainą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Diskusijos apie ginkluotės eksportą... tol, kol turime dabartinę įstatyminę bazę Šveicarijoje, tai neįmanoma“, – sakė Berset, šiuo metu rotacijos principu vienerius metus einantis šalies prezidento pareigas.
Šveicarija draudžia reeksportuoti šveicariškus ginklus į kariaujančias šalis. Šveicarija laikosi neutraliteto, tačiau Rusijos invazija į Ukrainą kelia diskusijas dėl šios pozicijos.
„Vyriausybė ir Federalinė Taryba turi ir nori remti šią teisinę sistemą, dirbti pagal šią teisinę sistemą“, – sakė Berset.
Jo komentarai pasirodė po to, kai Berlynas vasario pabaigoje paprašė Šveicarijos leisti vokiečių ginklų gamintojui „Rheinmetall“ pirkti senus Šveicarijos „Leopard“ tankus su garantija, kad jie nebus perduoti Ukrainai. Kitaip Šveicarija jų neparduotų.
Nepaisant Kyjivo ir jo sąjungininkų spaudimo, Šveicarija iki šiol atsisakė leisti šalims, kurios turi Šveicarijoje pagamintus ginklus, reeksportuoti juos į Ukrainą. Šveicarija atmetė tokius Vokietijos, Ispanijos ir Danijos prašymus.
Šveicarijos parlamentas svarsto keletą iniciatyvų sušvelninti reeksporto taisykles, tačiau tikėtina, kad sprendimas bus priimtas tik po kelių mėnesių.
Berset, Niujorke susitikęs su JT vadovu António Guterresu prieš pat generalinio sekretoriaus kelionę į Ukrainą, pažymėjo, kad Šveicarijos parlamentas „turi daug galimybių keisti įstatymus“. „Jei parlamentas sutiks keisti šią teisinę bazę, tada dirbsime naujos teisinės bazės kontekste, bet mums tam reikės laiko“, – sakė jis. Tačiau, jis pabrėžė, kad „negali daryti išimčių“. Kitaip tariant, be įstatymų pakeitimų Kyjivas ginklų iš Šveicarijos negaus.