Kodėl visi tankai turi vikšrus? Daugelis spėja, kad vien dėl pravažumo ir patvarumo, tačiau yra dar viena labai svarbi priežastis apie kurią mažai kas pagalvoja  (3)

Tankai - tai įspūdingos kovos mašinos, naudojamos nuo pat Pirmojo pasaulinio karo laikų. Jų dizainas, panaudojimo taktika ir esminės technologijos nuolat keitėsi, tačiau vienas bruožas išliko. Visi tankai, nuo pat pirmojo ir paties naujausio, turi vikšrus. Kodėl? Iš tikrųjų priežastis yra visai kita nei daugelis galvoja.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tankai yra labai sunkūs, tačiau norėdami būti sėkmingi karinėse operacijose, jie turi būti labai mobilūs. Kad ir kokius gerus šarvus tankas turėtų, iš jo bus mažai naudos, jei jis bus tik lėtas ir labai didelis taikinys priešui. Kadangi tankai yra labai sunkūs, jie nesunkiai įklimptų šlapioje dirvoje. Ratai nėra geriausias pasirinkimas todėl, kad jie neužtikrina tokio gero pravažumo.

Vikšrai buvo išrasti kaip važiuojantis kelias. Vikšrai yra ilgi ir platūs, svoris ant jų pasiskirsto labai tolygiai, todėl jie mažiau smenga į žemę. Tai reiškia, kad tankas gali išlaikyti mobilumą ir sudėtingose sąlygose. Trumpiau tariant, vikšrai užtikrina geresnes pravažumo savybes, nes didelis tanko svoris tiesios suspaustų įprastus ratus į gruntą.

Kai kurie žmonės mano, kad tiesiog neįmanoma sukurti tokių padangų, kurios atlaikytų tanko svorį. Tai nėra tiesa - tokias padangas tikrai įmanoma sukurti. Jas dar būtų galima sutvirtinti kokiu nors pluoštu (pavyzdžiui, Kevlaru) ir jos būtų pakankamai tvirtos. Tačiau vikšrai gali būti atsparesni pažeidimams, jie lengviau suremontuojami. Visgi, nei pravažumas, nei patvarumas nėra tikrosios priežastys, kodėl visi tankai turi vikšrus.

Kas yra tankas? Tai - stipriai šarvuota ir visiškai uždara kovos mašina su bokštelyje, kurį galima pasukti, sumontuotu pabūklu ir vikšrine važiuokle. Toks apibrėžimas yra naudojamas šiais laikais. Jį dar būtų galima išplėsti pridedant ir strateginį tankų vaidmenį, tačiau iš esmės visos pagrindinės tanko konstrukcijos dalys yra minimos. Kitaip tariant, jei tankas neturi vikšrų, jis nėra tankas.

Ką matote šioje nuotraukoje? Tai - itališkas savaeigis pabūklas „B1 Centauro“. Viena iš jo užduočių yra naikinti tankus, todėl jį būtų galima vadinti ir labai paprastai - tankų naikintoju. Kitos „B1 Centauro“ versijos remia pėstininkus, vykdo savaeigės artilerijos, priešlėktuvinės gynybos funkcijas. Vien pažvelgus į nuotrauką galite suprasti, kad „B1 Centauro“ turi šarvus, bokštelį ir pabūklą. Tai kodėl tai nėra tankas? Nes neturi vikšrų.

„B1 Centauro“ nėra labai sunkus, palyginti su šiuolaikiniais tankais - sveria apie 24 tonas. Tačiau istoriškai būta ir lengvesnių kovos mašinų, kurias iki šiol laikome tankais. Kitaip tariant, „B1 Centauro“ tikriausiai būtų vadinamas tanku, jei turėtų vikšrinę važiuoklę. Aišku, „B1 Centauro“ jos nereikia - šis savaeigis pabūklas pasiekia didesnį nei 100 km/h greitį ir dėl savo palyginti nedidelio svorio yra gana pravažus.

Taigi, kodėl visi tankai turi vikšrus? Nes jei neturėtų, jie nebūtų tankai. Vikšrai tankams reikalingi dėl tolygaus svorio pasiskirstymo, pravažumo ir patvarumo.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(68)
(120)
(-52)

Komentarai (3)

Susijusios žymos: