Kubiniai namai – architektūros stebuklas ant buvusių griuvėsių
(0)
Ar galėtumėte įsivaizduoti gyvenimą name, kurio langai ir sienos pasvirusios 45 laipsnių kampu? Kai kurie taip ir gyvena Roterdame – antrame pagal dydį Olandijos mieste, garsėjančiame savita architektūra. Roterdamas – tvarios miesto plėtros pavyzdys – stipriai apgriautas miestas tarsi atsistojo ant likusių pamatų, tačiau neskubėjo apsistatyti pilkais daugiabučiais. Čia pastatytas išskirtinis beveik ore kabančių 38 kubinių namų kompleksas kasmet pritraukia daugybę turistų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Po Antrojo pasaulinio karo rekonstruotame mieste gausu modernių pastatų, įspūdingų dangoraižių, netikėtų architektūrinių sprendimų. Tačiau bene labiausiai akį traukia prieš keletą dešimtmečių olandų architekto Piet Blom suprojektuoti kubiniai namai (olandiškai „kubuswoningen“) netoli senojo uosto. Tai ne tik moderniojo Roterdamo simbolis, bet ir tikriausiai vieni iš įdomiausių apartamentų pasaulyje.
1978-aisiais olandų architektas Pietas Blomas suprojektavo pėsčiųjų tiltą šalia Blaak metro ir traukinių stoties Roterdame su penkiasdešimt penkiais kubiniais namais, bei parduotuvėmis ir biurais jų apačioje – taip išnaudojant erdvę. Blomas stengėsi sukurti namų kompleksą, kuris primintų gamtos oazę mieste – kiekvienas namas turėjo priminti medį, o visas kompleksas mišką, todėl kubinių namų kompleksas neretai vadinamas „Blaakse bos“ (išvertus iš olandų kalbos „Blaak“ – miškas). Žiūrint iš lauko atrodo neįsivaizduojama, kaip galima gyventi tokioje keistoje erdvėje. Tačiau iš tiesų Blom‘as rėmėsi gana paprastu principu – kubai pastatyti ant 90 laipsnių ašies (kurioje yra įėjimas ir laiptai), kuri prilaikoma dviejų „kubų“ iš abiejų šonų.
Blomo projektas nebuvo iki galo įgyvendintas, nes statybų kompanijos pageidavimu kubinių namų skaičius buvo sumažintas iki trisdešimt aštuonių. 1984-aisiais baigtuose statyti 38-iuose „kubuose“ įrengti butai, kurių kainos šiuo metu svyruoja nuo 175 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. Prieš keletą metų keletas „kubų“ buvo rekonstruoti ir čia duris atvėrė jaunimo nakvynės namų tinklas „Stayokay“, kuriame yra 49 kambariai, restoranas ir konferencijų salė. Dviviečio privataus kambario kaina parai svyruoja nuo 70 iki 100 eurų. Kiek pigiau (apie 26 eurus žmogui) kainuoja dalintis šešiaviečiu ar aštuonviečiu kambariu su kitais nakvynės namų gyventojais.
Iš išorės šie namai atrodo lyg žaisliniai rubiko kubai. Kokie baldai tiktų tokiame name? Kokios užuolaidos ir kaip jas pakabinti? Ar tokioje keistoje erdvėje nesvaigsta galva? Nenuostabu, kad šie keistieji namai sulaukia daugybės smalsuolių dėmesio, todėl vienas iš kubų savininkų nusprendė užsidirbti pragyvenimui atverdamas duris lankytojams. Parodomasis kubas (olandiškai „kijk-kubus“), kuriame už 2.5 euro galima patiems įsitikinti, ką reiškia gyventi tokioje neįprastoje erdvėje, pritaikytas gyvenimui. Įžengus į kubo vidų iš tiesų apima keistas jausmas – galva nesvaigsta, tačiau dėl pasvirusių sienų, langų ir lubų šis būstas mažų mažiausiai keistas, ir nei iš tolo neprimenantis tradicinio.
Kubų savininkams reikia gerokai pasukti galvas kaip kūrybiškai išnaudoti erdvę ir pritaikyti baldus prie pasvirusių sienų. Kubiniai namai yra trijų aukštų, 100 kvadratinių metrų ploto, tačiau esant viduje atrodo gana ankšta, nes lubos yra kampuotos (kai ką gali apimti klaustrofobijos jausmas). Pirmame aukšte įrengta virtuvė – tai vienintelis kambarys name, kuris yra įprastos formos. Tačiau ir joje langai bei sienos pasvirę 45 laipsnių kampu. Šalia virtuvės yra svetainė, antrame aukšte įrengti miegamieji kambariai ir vonia. Šviesos name nedaug, išskyrus viršutinį aukštą. Pro pasvirusius langus atsiveria vaizdas ne tik į Roterdamo namų stogus, bet ir į pieštuko formos pastatą, taip pat suprojektuotą Blomo.
Nors kubiniuose namuose yra visi įprastam būstui būtini patogumai, tačiau neapleidžia mintis, kad projektuojant šiuos namus architektui buvo svarbiau estetika ir išskirtinės formos, o ne funkcionalumas.
Svajojantiems apie gyvenimą name su žaliuojančia veja ar terasa kubiniai namai turbūt neatrodytų gera idėja, tačiau gyvenimas tarp žemės ir dangaus viliotų mėgstančius naujoves ir netradicinę gyvenamąja aplinką. Bet kuriuo atveju – ar žiūretumėte į šiuos namus kaip į modernios architektūros simbolį, ar gyvenamąjį būstą – apsilankyti „kubuose“ tikrai verta!