Vyrai kalba tiek pat, kiek ir moterys (0)
Stereotipas apie plepias merginas ir tylenius vaikinus subyrėjo į dulkes. Po to, kai buvo atliktas tyrimas ir tiksliai suskaičiuoti vyrų ir moterų ištarti žodžiai, paaiškėjo, kad abiejų lyčių atstovai kalba tiek pat. Tyrėjų grupė, vadovaujama Arizonos (JAV) universiteto psichologo Matthias Mehlo, atliko eksperimentą. Jie įmontavo mikrofonus 396 koledžo studentams, tada surinko 2–10 dienų jų pokalbius ir suskaičiavo, kiek žodžių per dieną jie pasakė.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Gauti tyrimo rezultatai apstulbino: moterys per dieną ištarė vidutiniškai 16 215, vyrai – 15 669 žodžius. Skirtumas – 546 žodžiai, statistiškai nėra reikšmingas, teigė tyrinėtojai. „Kas tai yra 500 žodžių, palyginti su 45 tūkst. žodžių, kuriuos per kitą eksperimentą ištarė daugiausiai kalbantis žmogus“, – sako M. Mehlas.
Tyrimo bendraautorius James Pennebakeris Teksaso (JAV) universiteto psichologijos departamento vadovas sakė: „Atlikti tyrimą paskatino vieno žurnalo straipsnis, kuriame buvo tvirtinama, kad moterys pasako vidutiniškai apie 20 tūkst., o vyrai – apie 7 tūkst. žodžių per dieną.“ J. Pennebakerio nuomone, jeigu kada nors ir būtų užfiksuotas toks didžiulis skirtumas, tai tyrėjai apie jį tikrai žinotų.
J. Pennebakeris taip pat pastebėjo, kad šie skaičiai – 20 tūkst. ir 7 tūkst. – buvo fiksuojami populiariausiose knygose ar žurnaluose daugelį metų. Bet jis negalėjo rasti nors kokio tyrimo, patvirtinančio šiuos skaičius. „Nors dauguma žmonių tiki, kad moterys yra šnekesnės, o vyrai – tylesni, tačiau šią tiesą patvirtinančių mokslinių studijų iki šiol nėra“, – teigia J. Pennebakeris.
Tiesa, M. Mehlas tvirtina, kad vieną tyrimą, atliktą darbovietėse, jie rado. Gauta išvada skelbė: vyrai šneka gerokai daugiau! Taigi teorija, kad moterys pasako beveik 3 kartus daugiau žodžių per dieną negu vyrai – tėra mitas. „Mes tai supratome, kai patys atlikome eksperimentą ir gavome faktus“, – sakė Mehlas.
Tyrimai su viena studentų grupe buvo pradėti dar 1998 m., dvi grupės tirtos 2001 m., dar dvi – 2003 m. ir paskutinė grupė – 2004. Į vieną iš 2003 m. tirtų grupių buvo įtrauktas 51 Meksikos studentas, likusieji eksperimento dalyviai – iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Studentams buvo įmontuoti nekrintantys į akį garso įrašymo prietaisai, kurie fiksavo jų pokalbius. Studentai nežinojo, kada šie įrašantys prietaisai būdavo įjungiami. Iš gautų įrašų buvo suskaičiuotas bendras žodžių, ištartų per dieną, skaičius. Šešių tirtų grupių tyrimo rezultatai: pirmose trijose grupėse moterys pasakė daugiau žodžių per dieną, kitose trijose – vyrai. Tačiau skirtumas tarp kelių kalbančių moterų ar vyrų gali būti didesnis negu tik tarp moters ir vyro.
Lieka neatsakytas klausimas, ar žmonės, sulaukę garbaus amžiaus, kalba lygiai tiek pat, kiek ir jauni. M. Mehlas neabejoja, kad nepriklausomai nuo amžiaus, moterys ir vyrai ištaria maždaug vienodai žodžių per dieną. Tačiau psichologui būtų įdomu sužinoti, kiek yra kalbama skirtingose kultūrose.
Atidžiau pažiūrėjus, tradiciniai vyrų ir moterų skirtumai po truputi "byra". Tad klausimas, kiek dabartiniai vyrų ir moterų tarpusavio santykiai ir požiūriai vienas į kitą paremti visiškai klaidingais stereotipais, o kiek tikrais faktais. Juk mes jau ir seniau rašėme, apie tam tikrus klaidingus socialinius įsitikinimus apie lyčių skirtumus ir regis, dar teks ne kartą rašyti. Bet norint pakeisti dabartines nuostatas, turbūt reiktų visos serijos žurnalų, atsveriančių dabartinę moterims ir vyrams skirtą spaudą, kur tiesiog "apstu" visokiausių "pamokymų" ir "patarimų", deja skirtų ne tikram gyvenimui, o visiškai nepagrįstų įvaizdžių palaikymui. Gaila, jog dabartiniame mokslo ir technologijų amžiuje dar gyvename tokių mitų ir iliuzijų apsuptyje.
Plačiau: MokslasPlius