Spalio 18 diena – kovos su prekyba žmonėmis diena  (0)

2007 m. Teisingumo, laisvės ir saugumo komisaras Franco Frattini pranešė, kad spalio 18 d. bus skelbiama pirmąja Europos kovos su prekyba žmonėmis diena. Jau tris metai kasmet ši diena minima visose Europos Sąjungos šalyse. Didėjantys prekybos žmonėmis mastai verčia nepamiršti šios problemos, ieškoti sprendimo būdų ir informuoti visuomenę, kad ji neprarastų budrumo.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Prekybos mastai didėja

Prieš tris metus Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyrius pateikė duomenis, kad sekso pramonėje gali būti išnaudojama daugiau kaip 1 milijonas žmonių. Tuomet buvo paskaičiuota, kad pasaulyje kasmet parduodama apie 800 000 žmonių, iš jų beveik pusė nepilnamečių, apie 80 procentų moterų, iš kurių apie 2/3 tampa seksualinio išnaudojimo aukomis. Naujausiais, Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikaltimų biuro duomenimis, prekybos žmonėmis aukomis yra tapę apie 12,3 milijonų žmonių visame pasaulyje.

„Prekyba žmonėmis nulemia aibę neigiamų reiškinių – narkomaniją, ŽIV/AIDS, lytiškai plintančias ligas, psichikos sutrikimus,” – sako „Demetra” vadovė Svetlana Kulšis.

Lietuva gerai vertinama pasaulyje

2009-aisiais Lietuvoje pradėta 11 tyrimų dėl galimos prekybos žmonėmis, kuriuos siekta įtraukti į prostituciją. Pernai dėl prekybos žmonėmis nuteista 14 žmonių – vienu daugiau nei 2008-aisiais, Lietuva bendradarbiavo su kitomis Europos šalimis tiriant prekybą žmonėmis ir išdavė vieną įtariamąjį Suomijai.

Naujoje Jungtinių Valstijų paskelbtoje ataskaitoje gerai įvertintos Lietuvos pastangos žmonėms kovoti su prekyba žmonėmis. Anot tyrimo autorių, nors aukomis neretai tampa į prostituciją įtrauktos moterys ir merginos, mūsų šalis pasiekimais lenkia daugumą kaimyninių valstybių ir posovietinių šalių.

„Lietuvos vyriausybė visiškai atitinka minimalius standartus panaikinti prekybą žmonėmis", - teigiama ataskaitoje, kurią pristatė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton. Tyrimo autoriai Lietuvą priskyrė prie pirmosios kategorijos valstybių. Taip įvertintos valstybės rimtai baudžia prekeivius žmonėmis, aktyviai saugo aukas, tiria prekybos žmonėmis atvejus ir atitinka kitus minimalius JAV nustatytus standartus.

Ekonominė krizė paskatino prekybą žmonėmis

Tarptautinė migracijos organizacija (TMO) rašo, kad Prekyba žmonėmis yra viena iš didžiausių migracijos problemų Lietuvoje. Lietuva yra tranzito ir kilmės šalis prekybos žmonėmis maršrutams iš Rytų į Vakarų Europą.

JAV Valstybės departamento Stebėjimo ir kovos su prekyba žmonėmis biuro tyrimas parodė, kad nepilnametės merginos sudaro apie 20 procentų prekybos žmonėmis aukų Lietuvoje. 2008 m. prasidėjęs pasaulio ekonomikos nuosmukis akivaizdžiai palietė ir Lietuvą.

Augantis nedarbas gali daryti (ir jau daro) įtaką naujiems migracijos srautams į Vakarų Europą, tai savo ruožtu gali sudaryti palankias sąlygas prekybai žmonėmis Lietuvoje ir Lietuvos Respublikos piliečiais užsienio valstybėse. Besikreipiančių pagalbos nukentėjusiųjų skaičius jau ir dabar auga.  Pagalbą teikiančios organizacijos sutaria, jog dėl krizės nukentėjusių žmonių skaičius šiemet gerokai padidės. Jau šiandien pastebimos naujos tendencijos – krizės metu daugėja išsilavinusių aukų, didėja daugkartinių išvežimų skaičius, atsiranda naujų išnaudojimo formų.

Keičiasi prekybos žmonėmis formos, mastas, prekybos žmonėmis aukų verbavimo taktika ir išnaudojimo būdai. Krizės metu išnaudojimo formos darosi daug įvairesnės, o į verbuotojų pinkles patenka vis daugiau aukštą išsilavinimą turinčių žmonių, kurių anksčiau prekybos žmonėmis problema nepasiekdavo.

Kas tampa aukomis?

Lietuvoje prekybos žmonėmis aukos dažniausiai yra moterys, ypač lietuvaitės (kitatautės sudaro 10 – 15 procentų visų prekybos žmonėmis Lietuvoje aukų). Pagal prekybos žmonėmis ataskaitą 2008 m. 90 proc. visų aukų, parduotų Lietuvoje yra iki 25 metų amžiaus, dauguma (79 procentų) neturi vidurinio išsilavinimo.

Į prekeivių žmonėmis akiratį pirmiausia patenka moterys, kurios yra materialiai pažeidžiamos, neturinčios pastovaus ir pakankamo pragyvenimo šaltinio. Prekybos žmonėmis aukoms, parduotoms Lietuvoje nėra būdinga priklausomybė nuo alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų.

Jungtinių Tautų narkotikų ir nusikaltimų ofiso duomenimis, 2008 metais 79 procentų prekybos žmonėmis atvejų sudarė seksualinis išnaudojimas, o 18 procentų priverstinis darbas. Lietuvoje dažnėja priverstinio įdarbinimo ir priverstinio įtraukimo į nusikalstamą veiklą atvejų, prekybos vaikais nusikaltimų.

2005 m. birželio 23 d. nustatyta baudžiamoji atsakomybė už išnaudojimą priverstiniam darbui ir nustatyta atsakomybė už prekybą žmonėmis juridiniams asmenims, o tai labai aktualu traukiant baudžiamojon atsakomybėn modelių, įdarbinimo, turizmo agentūras ir kitus juridinius asmenis, padariusius veikas, susijusias su prekyba žmonėmis. Tačiau 2008 metais pradėtas tik vienas ikiteisminis tyrimas dėl išnaudojimo priverstiniam darbui.

„Demetra“ projektas nukentėjusioms moterims

ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacija „Demetra“ vykdo projektą „Prevencinė veikla bei parama prekybos žmonėmis ir priverstinės prostitucijos aukoms Vilniaus mieste-3”, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

2008 metų asociacija „Demetra“ atliko anoniminę apklausą, kurios duomenys parodė, kad didelė dalis moterų, tapusių prekybos žmonėmis aukomis, yra kilusios iš nepilnų šeimų, neturi tinkamo išsilavinimo, profesijos. Minėtos grupės moterys turi daugybę asmeninių ir tarpasmeninių problemų, menkai save vertina, turi sunkumų bendraujant su įstaigų tarnautojais (policininkais, medicinos personalu ir kt.), susiduria su neigiamu visuomenės požiūriu, socialine atskirtimi. Moterys, prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukos, išgyvena įtampą, baimę, grėsmę fiziniam saugumui, jaučiasi vienišos, niekam nereikalingos, joms sunku pasitikėti tiek savimi, tiek aplinkiniais.

Kadangi Kovos su prekyba žmonėmis diena skirta skleisti informaciją apie prekybą žmonėmis, jos riziką, gerinti pagalbą nukentėjusiems nuo šio nusikaltimo ir prireikus jų apsaugą, ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacijoje „Demetra“ vyks susitikimas su asmenimis, nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis. „Demetra“ 2008 m. gavo Vidaus reikalų ministerijos padėką už svarų indėlį įgyvendinant kovos su prekyba žmonėmis politiką Lietuvoje.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: