Neandertaliečiai buvo itin protingi žmonių protėviai? 5 moksliški galvosūkiai atsipalaidavimui: kurie iš šių teiginių yra teisingi?  (2)

Gyvename siurprizų pilname pasaulyje, kurio per visą savo gyvenimą net negalime pilnai pažinti. Kartais susidarome klaidingą įspūdį apie faktus ir sunkiai galima pakeisti savo nuomonę. Pavyzdžiui, pažvelkite į šiuos teiginius - ar jūsų intuicijos iš žinių pakaks nustatyti, kurie iš jų yra teisingi, o kurie - ne?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ši užduotis - tarsi galvosūkis ar intuicijos testas. Tokį jau sprendėte praeitą penktadienį. Šis savo principu yra toks pat - jums reikia peržiūrėti šiuos faktus ir nuspręsti, ar jie yra teisingi, ar klaidingi. Atsakymus surasite antrajame straipsnio puslapyje.

1. Kelio girnelė - tai storas apvaliai-trikampis kaulas, dengiantis kelio sąnarį. Visų sveikų žmonių kojos turi kelių girnelių kaulus.

2. Aliaska yra labiausiai į šiaurę, vakarus ir rytus nutolusi JAV valstija.

3. Chameleonai meistriškai prisitaiko prie aplinkos, nes geba keisti savo kūno spalvą. Žinoma, juos vis tiek įmanoma pastebėti, tačiau tai yra kur kas sunkiau, nes jie gali greitai prisitaikyti prie aplinkos ir taip apgauti plėšrūnų akis.

4. Neandertaliečiai buvo protingi žmonių protėviai. Nors anksčiau buvo manoma, kad neandertaliečiai buvo gana primityvūs, dabar jau žinome, kad jie naudojo įrankius, ugnį, valėsi dantis, naudojo medicininius augalus ir net gydė savo gentainius.

5. Sacharos dykuma yra didžiausia pasaulyje. Netgi Sacharos vardas arabų kalboje reiškia dykumą. Tačiau Sachara ne visada buvo dykuma - ji cikliškai keičiasi tarp dykumos ir savanos dėl Žemės sukimosi ašies pokrypio Saulės atžvilgiu.

Atsakymus surasite antrame straipsnio puslapyje.




1. Netiesa. Kelio girnelių kaulai susiformuoja tik sulaukus maždaug 3 metų amžiaus. Kūdikiai gimsta su kremzliniu audiniu vietoj kaulinių girnelių.

2. Tiesa. Atrodo keista, kad valstija gali būti nutolusi ir į rytus, ir į vakarus, tačiau tai yra visiškai tiesa. Aleutų salos kerta Rytų pusrutulio ribą, todėl reikėtų sakyti, kad jos yra į rytus nuo likusios JAV dalies.

3. Netiesa. Chameleonai iš tikrųjų gali keisti savo kūno spalvą ir tai daro pakankamai greitai. Jų odo ląstelėse yra kristalų, kurie atspindi šviesą. Ištempdami ar sutraukdami tas ląsteles chameleonai keičia spalvas, tačiau tai daro ne bandydami prisitaikyti prie aplinkos ir pasislėpti, o bandydami paskleisti kokią nors žinutę. Pavyzdžiui, tamsios spalvos nurodo agresiją, o ryškios - draugiškumą. Skirtingos spalvos taip pat padeda reguliuoti kūno temperatūrą, nes skirtingai atspindi ar sugeria saulės šviesą. Chameleonai sunkiausiai pastebimi, kai tiesiog ilsisi ir spalvų nekeičia.

4. Netiesa. Tiesa, kad neandertaliečiai buvo pakankamai protingi, tačiau jie nebuvo žmonių protėviai. Iš tikrųjų jie gyveno vienu metu su Homo sapiens ir, tikėtina, su jais poravosi.

5. Netiesa. Visi faktai apie Sacharos dykumą yra teisingi, tačiau ji nėra didžiausia. Didžiausia pasaulio dykuma - Antarktida. Palei šio šalto žemyno pakrašty iškrenta vos 200 mm kritulių per metus, o toliau nuo krantų - žymiai mažiau. Žemas krituliu vidurkis ir yra priežastis, kodėl Antarktidą reikia laikyti dykuma.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(11)
(9)
(2)

Komentarai (2)