6 priežastys imti klausytis muzikos - moksliniai tyrimai rodo, kad poveikis stipresnis net už vaistus  ()

Muzika žmogaus organizmui turi teigiamą poveikį, kuris didesnis, nei paprastai manoma, LRT televizijos laidoje pabrėžia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Anot jo, tinkamai parinkta muzika gali ne tik sumažinti stresą ar padėti mankštintis, bet ir būti naudinga stiprinant imunitetą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tik neseniai mokslas pradėjo suprasti, kad muzika gali stimuliuoti dopamino poveikį, dėl kurio žmonės jaučiasi gerai, padaugėja teigiamų emocijų.

Daugybė tyrimų patvirtino, kad muzika teigiamai veikia sergančius žmones, padeda pacientams atsigauti po operacijos, pagelbėja sergantiems, pavyzdžiui, Alzheimerio liga. Kai kuriais atvejais teigiamas muzikos poveikis sveikatai buvo stipresnis nei vaistų, sako A. Unikauskas.

Pasak gydytojo, yra kelios teigiamos muzikos savybės:

Muzika sumažina stresą ir baimės jausmą. Lėto tempo, žemesnių garsų muzika gali nuraminti žmogų net itin įtemptomis akimirkomis.

Muzika gali užkirsti kelią streso padariniams – pulso padažnėjimui, kraujospūdžio ir kortizolio kiekio padidėjimui. Studijos taip pat rodo, kad vaikų ligoninėse muzika sumažina stresą ir baimės jausmą labiau nei socialiniai ryšiai.

Muzika sumažina skausmą. Neaišku, kodėl muzika gali sumažinti skausmą, nors ji prisideda prie dopamino išsiskyrimo. Stresas ir skausmas taip pat glaudžiai susiję, todėl muzikos ir mažesnio streso ryšys gali iš dalies paaiškinti šį teigiamą poveikį.

Muzika stiprina imunitetą. Kai kurie mokslininkai mano, kad muzika padeda užkirsti kelią ligoms. Pavyzdžiui, vienas iš daugelio tyrimų parodė, kad ligoniai, sirgę kritinėmis ligomis ir klausę Mocarto fortepijoninės sonatos, labiau atsipalaidavo, jų organizme sumažėjo streso hormonų, kraujyje sumažėjo interleukino-6 baltymo, susijusio su mirtingumu, diabetu ir širdies problemomis. Taigi muzika yra pigus, paprastai prieinamas ir sveikatai naudingas produktas.

Muzika gali pagerinti atmintį. Paaiškėjo, kad muzikos klausymasis atliekant kai kuriuos darbus yra naudingas. Mokslininkai tiria, kaip muzikos poveikis gali padėti sustiprinti atmintį žmonėms, sergantiems demencija. Čia vėl svarbus dopaminas. Didesnis dopamino kiekis susijęs su padidėjusia motyvacija, o tai siejasi su mokymusi ir atmintimi.

Muzika padeda mankštintis. Muzika skatina ištvermę sportuojant, o jei ji ritmiška, kūnas efektyviau naudoja deguonį. Pasak sporto tyrėjų Peterio Terry ir Costo Karageorghis, muzika gali padėti sutelkti dėmesį, pakelti dvasią, keisti ar reguliuoti nuotaiką, sukelti prisiminimus, didinti darbo našumą, mažinti kliūtis, skatinti ritmišką judėjimą – visa tai gali būti panaudota sportuojant.

Žinoma, muzikos klausymasis neturi trukdyti aplinkiniams, tad geriausia tai daryti per ausines - jų yra ir labai kokybiškų ir tikrai pigių

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(11)
(2)
(9)

Komentarai ()