Pirmieji požymiai, kad ateina nauja ekonominė krizė: labai spartus smukimas Vokietijoje, perspėjimai Lietuvai, Lenkijai ir Vengrijai  ()

Pasaulinė verslo rizikų valdymo bendrovė „Coface“ Vidurio ir Rytų Europai prognozuoja didžiausią nemokumo atvejų augimą, o Lietuvai, Lenkijai ir Vengrijai numato iki 9 proc. bankrotų skaičiaus padidėjimą. Estijai numatomas iki 8 proc. nemokumo skaičiaus augimas, o Latvijai – iki 3 proc. Šių išvadų „Coface“ priėjo išanalizavusi 2019 m. I-ojo ketvirčio rezultatus, juos palyginusi su atitinkamu laikotarpiu pernai. Tuo pačiu metu „Coface“ įvardino ir aukščiausios rizikos grupei priskiriamas šalis, tarp kurių yra Šiaurės Korėja, Afganistanas, Kuba, Venesuela, Libija, Sudanas, Sirija, Irakas ir Iranas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kaip teigiama „Coface“ 2019 m. I ketvirčio analizėje, lėtėjančios pasaulinės ekonomikos ženklų vis daugėja, o ryškiausiai smukimo įtaką turėtų pajusti Vidurio ir Rytų Europos šalys. Ekspertų vertinimu, tai dėsninga – būtent šis regionas ekonomikos pakilimo laikotarpiu augo sparčiausiai. Vakarų Europos šalims prognozuojamas 3 proc. nemokumo atvejų augimas, o Vidurio ir Rytų Europos valstybėms – 4 proc.. Šiame fone išsiskiria Lietuva, Lenkija ir Vengrija, kurioms prognozuojamas iki 9 proc. nemokumo augimas.  

Analizė rodo, kad verslo pasitikėjimas itin sparčiai smunka didžiausioje Europos ekonomikoje – Vokietijoje, kurioje prekybos augimas lėtėja dėl glaudžių santykių su rizikingomis Turkijos, Jungtinės Karalystės, Kinijos ir JAV rinkomis. Prekybos užsakymų skaičius kovą Vokietijoje smuktelėjo daugiau nei 4 proc. – tai yra žemiausias rodiklis nuo 2017 metų sausio.

Kaip pastebima analizėje, ilgiausiai trunkantis ekonomikos augimas, stebėtas per pastaruosius 30 metų, pasibaigė pastarųjų metų lapkritį. „Coface“ vertinimu, šiemet viso pasaulio BVP turėtų augti tik 2,3 proc. – tai 0,3 proc. mažiau, nei pernai.

Mažėjantys užsakymai ir kiti iššūkiai lėtina automobilių ir chemijos sektorius

Kaip vieną iš labiausiai pažeidžiamų pramonės sektorių ekspertai išskiria chemijos pramonę, labiausiai kenčiančią dėl mažėjančios automobilių gamybos. „Coface“ ekspertų teigimu, paskui pernai sumenkusį užsakymų skaičių automobilių pramonėje Europoje, Šiaurės ir Lotynų Amerikoje, šiemet pardavimų smukimą pajuto ir šių sektorių tiekėjai visame pasaulyje. Ypač tai jaučia chemijos pramonė, degalų gamintojai ir pardavėjai. Pastariesiems taip pat tenka priimti ir kitus iššūkius, susijusius su reguliacine aplinka, pirkėjų elgsena ir gamtosauginiais reikalavimais. Šių veiksnių visuma skatina „Coface“ ekspertus iki vidutinės rizikos keisti prognozes chemijos pramonei JAV, Vokietijoje ir Nyderlanduose, ir prie aukštos rizikos priskirti chemijos pramones Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Italijoje.

Analizėje taip pat pastebima, kad mažėjant augimui, silpsta verslo organizacijų mokumas: bankrotų skaičiaus augimas šiemet numatomas net 26 šalyse ir 39-ių, kuriose tokius duomenis buvo galima gauti. Palyginimui, 2018 metais tokių šalių buvo 19, t. y. trečdaliu mažiau.

Lietuviams pataria atidžiau planuoti investicijas ir pardavimų apimtis

Mantvydas Štareika, „Coface Baltics“ vadovas pataria Lietuvos verslininkams lėtėjančios ekonomikos ženklus vertinti subalansuotai: „Jei jūsų verslas tiesiogiai susijęs su automobilių gamyba ar chemijos produktais, galbūt vertėtų atidžiau planuoti investicijas į atsargas, sandėlio valdymą ir atsargiai vertinti būsimų pardavimų rodiklius. Tačiau Lietuvos ekonomika toliau auga ir verslininkai neturi mažinti ambicijų vien dėl to, kad pasaulinė ekonomika lėtėja – pakaks racionalaus įvertinimo, kaip klostosi konkretaus verslo sektoriaus reikalai, ir atidumo bendradarbiaujant su partneriais aukštesnės rizikos šalyse.“ 

Įvardino žemiausios ir aukščiausios rizikos šalis

Šių metų I ketvirčio veiklos rezultatų analizė rodo, kad į žemiausios verslo rizikos šalių grupę patenka tokios valstybės, kaip Austrija, Norvegija, Nyderlandai ir Vokietija. Mažos rizikos šalių grupei priskirtos Kanada, JAV, Švedija, Suomija, Prancūzija, Ispanija, Portugalija, Belgija, Čekija, Slovakija, Islandija ir Australija.

Lietuva, kartu su kaimynėmis Latvija ir Estija, pateko į „toleruojamos rizikos“ šalių grupę, kuriai priskirtos ir kitos valstybės – Jungtinė Karalystė, Lenkija, Vengrija, Čilė, Malaizija, Singapūras ir Jungtiniai Arabų Emyratai.  

Aukščiausia verslo rizika priskirta tokioms šalims, kaip Šiaurės Korėja, Libija, Sudanas, Sirija, Irakas, Iranas, Afganistanas, Kosovas, Eritrėja, Jemenas, Džibutis, Zimbabvė, Kuba ir Venesuela.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(9)
(16)
(-7)

Komentarai ()