Ar egzistuoja pažangios nežemiškosios civilizacijos? Astrobiologai peržiūri Dreiko lygtį  (8)

Tyrėjai iš naujo performulavo Franko Dreiko (Frano Drake) lygtį iš rodančios dabar egzistuojančias civilizacijas, į rodančią tikimybę, kad mūsų civilizacija yra vienintelė kada nors egzistavusi.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Franko Drake’o lygtis

Moksle yra keletas žymių lygčių, ypač fizikoje. Šių lygčių kalba, be abejo – matematika. Yra Niutono antrasis dėsnis, teigiantis, kad išorinių jėgų F vektorinė suma lygi to objekto masei m, padaugintai iš objekto pagreičio vektoriaus a (F = ma). Garsioji Einšteino masės ir energijos ekvivalentiškumą nusako lygtis E = mc2.

Astronomas Frankas Drake'as sudarė dar vieną garsią lygtį, aprašančią N – mūsų galaktikoje esančių civilizacijų skaičių, su kuriomis įmanoma bendrauti radijo bangomis. Kitaip tariant, skaičių protingų civilizacijų, neskaitant mūsiškės.

Ši formulė pirmą kartą buvo sudaryta kaip diskusijos objektas viename iš pirmųjų praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje vykusių susitikimų, kuriame nagrinėta nežemiškojo intelekto paieška. Anksčiau buvo žinomi vos keli lygties parametrai, pavyzdžiui, žvaigždžių skaičius galaktikoje. Kiti lygties sandai, tarkime, žvaigždžių, kurių gyvenamoje zonoje skrieja planetos, buvo nežinomi.

Tačiau laikui bėgant, tiksliau sužinotos ir kitų lygties parametrų reikšmės. Apie kitas žvaigždes skriejančių planetų (egzoplanetų) atradimas leido astronomams geriau įvertinti apie uolinių planetų, skriejančių gyvenamoje zonoje dalį, tad dabar galime geriau įvertinti kokia apgyvendinta ar neapgyvendinta mūsų galaktika veikiausiai yra.

Naujas požiūris

Vadovaudamiesi naujomis žiniomis, Adamas Frankas (Rochesterio universitetas, Niujorkas) ir Woody'is Sullivanas (Vašingtono universitetas Seattle'e), sudarė naują Drake'o lygties, kurioje dėmesys sutelktas į dabar egzistuojančias civilizacijas, variantą.

Jų formulė rodo, kiek civilizacijų iš viso kada nors yra buvę, tad lygtis supaprastėja.

„Empirinis egzoplanetų statistikos nustatymas radikalia pakeitė astrobiologų žinomų gyvybės paplitimo visatoje ribų prigimtį ir kokybę,” sako jie.

Frankas ir Sullivanas gali pakeisti formulę taip, kad ji rodytų ne dabar egzistuojančių civilizacijų skaičių, o tikimybę, kad mūsiškė yra vienintelė kada nors egzistavusi. Jie išsiaiškino, kad jeigu gyvenamoje zonoje skriejančioje planetoje technologinės civilizacijos tikimybė didesnė už ~10– 24, tada žmonija nėra vienintelis technologiškai pažangios civilizacijos išsivystymo atvejis.

Kitaip tariant, jei technologiškai pažangios civilizacijos išsivystymo tikimybė gyvenamoje žvaigždės zonoje skriejančioje planetoje yra didesnė, nei vienas iš 60 mlrd, tada kita technologinė civilizacija kažkurio metu Paukščių Take tikriausiai išsivystė. Visai geras šansas ateivių civilizacijos naudai.


futurism.com

(36)
(7)
(29)

Komentarai (8)