[Išsami tema] Didžioji Europos galybė - kaip Lietuva užkariavo pusę Rusijos: Lietuvos sienos buvo visai šalia Maskvos (Foto, Video)  (27)

Viduramžiais Maskva anaiptol nebuvo vienintelis Rusijos žemių centras. Keletą šimtmečių Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė turėjo savo vieningos Rusijos projektus.


Lietuvos kariai rekonstruojant Žalgirio mūšį, 2009 m.
Lietuvos kariai rekonstruojant Žalgirio mūšį, 2009 m.
© https://en.wikipedia.org/wiki/File:Lithuanian_soldiers_during_the_Battle_of_%C5%BDalgiris_reconstruction_3.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šiandien Lietuva yra maža šalis šiaurės rytiniame Europos Sąjungos pakraštyje. Tačiau prieš 600 metų, tai buvo viena didžiausių ir galingiausių valstybių Europoje.

Mongolų sunaikinta Rusija buvo derlinga dirva Lietuvos ekspansijai. Per dinastines santuokas, karines kampanijas ir visišką aneksiją Lietuva pajungė daugybę margų Rusijos kunigaikštysčių – tiek, kad tai kėlė grėsmę Maskvos, kaip Rusijos susivienijimo centro, statusui.

Galingoji Lietuva

Kai XIII amžiaus pradžioje Rytų Baltijos pagonių gentys patyrė Šiaurės kryžiaus žygių siaubą, atrodė, kad lietuviai patirs liūdną kitų kryžiuočių sutriuškintų baltų genčių likimą.

Lietuvos valstybė XIII-XV a.
Lietuvos valstybė XIII-XV a.
© M.K. (CC BY-SA 2.5) | https://en.wikipedia.org/wiki/File:Lithuanian_state_in_13-15th_centuries.png

Tačiau lietuvių gentys sugebėjo įtvirtinti ir ne tik sustabdyti vokiečių puolimą, bet ir agresoriams sukelti keletą baudžiamųjų kontratakų. 1236 m. Saulės mūšyje jie beveik visiškai sunaikino Livonijos kalavijo brolius – katalikų karinį ordiną, veikusį šiuolaikinės Latvijos ir Estijos teritorijose. Įdomu tai, kad kartu su kalavijuočiais žuvo 200 karių iš Pskovo, kuris tada buvo ordino sąjungininkas.

Kryžiuočių teritorijos po 1422 m. Melno taikos
Kryžiuočių teritorijos po 1422 m. Melno taikos
© Ratkus (CC BY-SA 4.0) | https://en.wikipedia.org/wiki/File:TeutonicOrder1422.png

Iš vakarų (šiandienos Kaliningrado srities) Kryžiuočių ordinas pakeliui į lietuvių žemes sutramdė prūsų gentis. Kryžiuočiai prijungė kalavijuočių ordino likučius, suformuodami Livonijos ordiną, ir ėmėsi spausti lietuvius žnyplėmis iš abiejų pusių.

Pirmą kartą EU sandėliuose geriausia 2022-ųjų išmanioji apyrankė „Xiaomi Mi Band 7“: pasaulinį hitą „Mi Band 6“ lenkia bent keliais aspektais (Video, „Mi Band 7“ ir „Mi Band 6“ palyginimas)
2663

Pirmą kartą EU sandėlyje!

Specialus kuponas

Galioja iki 2022-06-30

Globali versija

Išsamiau

 

Lietuvos valdovai suprato, kad negali išgyventi vieni. Jų (bet ne rusų) laimei, 1237 m. mongolai įsiveržė į Rusijos kunigaikštystes, kurie iš esmės išsprendė Lietuvos problemas.

Kryžiuočių ordino kario rekonstrukcija
Kryžiuočių ordino kario rekonstrukcija
© Légendes Lorraines | https://www.flickr.com/photos/96986968@N05/19247650281

Nuo mažos valstybės iki Didžiosios Kunigaikštystės

Mongolų invazija nusiaubė Rusijos šiaurės rytų Rusijos kunigaikštystes ir susilpnino vakarų Rusijos kunigaikštystes, kurias Lietuva siekė užimti.

Tačiau Lietuvos teritorijos plėtimas į rusų žemes vyko ne ugnimi ir kardu. Aneksija iš esmės vyko taikiai, nes galingoje Lietuvoje Rusijos valdovai matė galimybę apsisaugoti nuo mongolų. Savo ruožtu lietuviai sulaukė labai reikalingos paramos kovoje su kryžiuočiais, be to ir pačiai Lietuvai grėsmę kėlė plėšikaujantys mongolai.

Lietuvos kunigaikščiai nesikėsino į vietos bajorų teises, užmezgė santykius su regionų valdovais pagal vasalų sistemą. Karinio konflikto atveju jie galėjo pasikliauti vietiniais ginkluotais kontingentais.

 

XIII amžiaus viduryje Lietuva aneksavo vadinamąją „juodąją Rusiją“ – šiuolaikinės vakarų Baltarusijos teritoriją ir pasivadino Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste.

Lydos pilis, priklausiusi LDK kunigaikščiui Gediminui
Lydos pilis, priklausiusi LDK kunigaikščiui Gediminui
© Валацуга (CC BY-SA 3.0) | https://en.wikipedia.org/wiki/File:%D0%9B%D1%96%D0%B4%D0%B0._%D0%9B%D1%96%D0%B4%D1%81%D0%BA%D1%96_%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BA.jpg

XIV amžiuje kunigaikštystė pasiekė maksimalų mastą valdant kunigaikščiams Gediminui ir Algirdui. Lietuvos valstybė apėmė didžiules teritorijas, kurios šiandien yra Baltarusijoje, Ukrainoje ir pietvakarių Rusijoje.

Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė įgijo ne tik savo senąjį priešą teutonų ordiną (kryžiuočius), bet naujus priešus – mongolus, lenkus, vengrus, taip pat maskvėnus. Maskvą ir Lietuvos teritorijas skyrė ne daugiau kaip 200 kilometrų.

Tęsinys kitame puslapyje:

(97)
(13)
(84)

Komentarai (27)