Ši bažnyčia yra vienintelis likęs Meksikos Michoacán valstijoje gyvavusio San Juan Parangaricutiro miestelio pastatas. Kas gi čia atsitiko? Viskas prasidėjo 1943 metais, kai netoliese gyvenančio ūkininko žemėje pradėjo dygti ugnikalnis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Ugnikalnis vietinių vadinamas Volcán de Parícutin. Jo viršūnė pradėjo formuotis tiesiog viduryje ūkininkui priklausiusio javų lauko. Vėliau jam išsiveržus po lava ir pelenais buvo palaidoti du nedideli miesteliai, tame tarpe ir San Juan Parangaricutiro. Dabar apleisti bažnyčios griuvėsiai stovi tarsi "vidury niekur". Ugnikalnio išspjauta lava tekėjo aplink pastatą ir palaidojo 3/4 visos miestui priklausiusios teritorijos. Tiesiog šalia šventyklos po sustingusiomis vulkaninėmis uolomis amžiams "užkonservuoti" kaimyniniai pastatai, tuo tarpu šventyklai pilnai paslėpti šios stichijos galios nepakako.
Tą lemtingąją vasario 20 dieną prieš 66 metus meksikiečių ūkininkas vardu Dionisio Pulido dirbo kukurūzų lauke, kai netikėtai netoli jo žemėje prasivėrė beveik 50 metrų ilgio plyšys. "Tada pajutau griaustinį", vėliau savo prisiminimus pasakojo įvykio liudininkas. "Medžiai drebėjo, o aš žiūrėjau, kaip aplink plyšį pradėjo pūstis žemė ir iškilo į dviejų ar dviejų su puse metrų aukštį". Taip praktiškai po ūkininko kojomis gimė ugnikalnis. Kai jis grįžo kitą rytą, kalno kūgis jau buvo pasiekęs maždaug 9 metrų aukštį ir "su dideliu įniršiu svaidė į orą uolas". Per dieną kalnas paaugo dar 36 metrus. Tą naktį ryškiai šviečiančios bombos šokinėjo į daugiau kaip 300 metrų aukštį, o apdegusi masė sparčiai liejosi į Pulido laukus.
Parícutin ugnikalnio išsiveržimo metu nežuvo nei vienas žmogus - visi gyventojai buvo evakuoti dar prieš lavai pasiekiant miestelius. Šios fazės pabaigoje kalnas jau buvo pasiekęs 336 metrų aukštį. Jo išsiveržimas truko dar aštuonerius metus. Iš viso vulkaninė medžiaga padengė maždaug 25 kvadratinių kilometrų žemės plotą. Dabar po lava palaidota bažnyčia yra tapusi turistų traukos centru, o tuo pačiu - svarbiu regiono ekonomikos skatinimo veiksniu. Paricutin ugnikalnis taip pat įtrauktas į daugelį "Septynių natūralių pasaulio stebuklų" sąrašo versijų.