2011 konkursas „Mokslo ir religijos santykis“: Teisė žinoti tiesą, suvokti ir pasirinkti (92)
Suskaičiuota, kad šiandien parašyta knygų yra apie 130 milijonų. Šį milžinišką kiekį sudaro įvairaus tipo, žanro ir krypties knygos. Žmogui visas jas perskaityti nepakaktų net keleto gyvenimų, todėl paprastai pasirenkama (arba vaikystėje tėvų primetama) viena kryptis ir į ją gilinamasi, skaitomos tik tam tikros tematikos knygos. Kunigas visada skaitys tik teologinės tematikos knygas, o knygas, prieštaraujančias protingo sumanytojo (Dievo) egzistavimui jis atmes. Vienas tokios literatūros atsisakys, bijodamas suabejoti savo tikėjimu, kitas – nenorėdamas gaišti laiko tam, kas jam akivaizdžiai yra netiesa, trečias – bijos socialinės aplinkos, kurioje gyvena, reakcijos, ketvirtas – sugebės tai suderinti, dvasinius reikalus atskirdamas nuo mokslinių ir neieškodamas tarp dviejų nesuderinamų dalykų sąryšių.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Neatsiejama nuo šiuolaikinės demokratijos sampratos yra ir žodžio laisvė – galimybė laisvai be cenzūros reikšti savo įsitikinimus, pažiūras, mintis. Be abejo, „žodžio laisvė nereiškia įžeidinėjimų laisvės, nepagarbos kitam žmogui reiškimo“. Jeigu mintys, pažiūros ir įsitikinimai pateikiami viešoje erdvėje, tokiu atveju privaloma „kritika – vertinimas remiantis kokiais nors kriterijais, tikrinant turinį“. Kritikuojami restoranai, viešbučiai, kino filmai, spektakliai, literatūros kūriniai, politinės partijos ir t.t. Ne išimtis galėtų būti ir bet kuri religija. Tarkime, kad žmogus be religijos – žmogus be ateities. Tačiau šiandien yra tūkstančiai religijų: pradedant krikščionybe ir baigiant Skrajojančio spagečio monstro bažnyčia, dėl ko kyla elementarus klausimas, kuri religija teisinga ir kuri suteikia ateitį? Gal vienintelė teisinga religija Ugandoje, kai dėl šviesesnės ateities aukojami vaikai? Ar žmogus pakankamai protingas, kad atskirtų kas yra gerai, o kas yra blogai ir pasirinktų „teisingą“ religiją? Kadangi iš visų egzistuojančių religijų labiausiai esu susipažinęs su krikščionybe, toliau pavyzdžius pateiksiu iš Biblijos. Neabejoju, kad kitų religijų šventuose raštuose taip pat apstu žiaurumo ir loginių klaidų. Biblijoje loginių klaidų galima rasti jau pačioje pradžioje, pvz.: Pr 1, 5 Dievas pavadino šviesą Diena, o tamsą Naktimi. Atėjo vakaras ir išaušo rytas, pirmoji diena. Kaip galėjo būti rytas, vakaras, diena ir naktis jei dar nebuvo saulės? Saulė buvo sutverta tik vėliau kai Pr 1, 14 Dievas tarė: „Tebūna šviesuliai dangaus skliaute dienai nuo nakties atskirti!“. Loginės klaidos dar niekis, tačiau ar norėtumėte, kad jūsų vaikas skaitytų Bibliją? Sakysite – Taip, Biblija moralės šaltinis! Ar mirties bausmė už neištikimybę (Kun 20, 10) arba netikėjimą Dievo (Lk 19, 27) moralu? Neteisingai interpretuoju ir nesugebu atsirinkti kas yra gera, o kas bloga? Tuomet duokite taisykles, pagal kurias būtų galima teisingai interpretuoti. O jei sąmoningai sugebame atsirinkti kas yra gera, o kas bloga, kam tuomet reikalinga religija? Ar tikrai norite, kad jūsų vaikas skaitytų tokias baisybes?
Apibendrinant galima pasakyti, kad žmonės, gyvendami demokratinėse visuomenėse, turi teisę rinktis laisvai reikšti savo mintis ir idėjas bei būti kritikuojami. O rinkdamasis žmogus turi teisę žinoti tiesą iki smulkmenų. Juk prieš pirkdami brangią prekę mes ją įdėmiai apžiūrime ir prašome garantijos, nes bijome nuostolių. Neteisingo požiūrio pasirinkimo atveju nuostolis – tai veltui prarastas gyvenimas. O ir pats pasirinkimas negali daryti žalos kitiems toje pačioje ar kitoje socialinėje aplinkoje gyvenantiems Homo sapiens (ir visiems gyviems organizmams taip pat).