Po išėjimo į atvirą kosmosą astronautams tenka atsisveikinti su rankų nagais  (18)

Žinoma, gerti šlapimo recirkuliacijos metu išgrynintą vandenį nėra itin patogu ar malonu, tačiau panašu, jog tai nėra blogiausias buvimo kosmose aspektas. Pasirodo, jog pasivaikščiojus atvirame kosmose, kai kuriems astronautams nukrenta rankų pirštų nagai.

Teigiama, jog keletas astronautų, siekdami išvengti nemalonių pojūčių orbitoje, nagų nuėmimo medicininę procedūrą  atlieka dar būdami Žemėje. "Tai geriau, nei nagus prarasti grėmėzdiškose ir nepatogiose skafandro pirštinėse", teigia  Masačūsetso technologijų instituto (MIT) "Man Vehicle Lab" direktorė Dava Newman.

Newman yra tekę studijuoti kosmose atsirandančius arba patiriamus kūno sužeidimus. Ji žurnalistams spaudos konferencijoje atskleidė, jog kai kuriems astronautams išėjimo į atvirą kosmosą metu tenka iškęsti nemalonų įvykį - rankų nagų praradimą. Nagų traumos ir kitokie astronautų rankų sužeidimai yra dažniausiai pasitaikantis astronautų skundas, sako specialistė. Daugiausia nukenčia stambesnes plaštakas turintys astronautai. Esminė tokio sužeidimo priežastis yra ta, kad skafandro pirštines šiuo metu stengiamasi gaminti universalias, t.y. tinkančias kuo platesniam žmonių ratui.  Patobulintos ir kiekvienam astronautui pritaikytos pirštinės būtų logiškas problemos sprendimas.

Neseniai atliktame astronautų sužeidimų tyrime, mažiausiai 22 asmenys patvirtino netekę nagų. Medicininis šio reiškinio pavadinimas yra nagų delaminacija (angl. fingernail delamination). Jis įvyksta dėl pirštų galus veikiančio slėgio, tačiau mokslininkai mano, jog prie to prisidėti gali ir sutrikusi kraujo cirkuliacija.

Astronautų pirštinės yra sukurtos siekiant imituoti Žemėje esančio oro slėgį. Jos gaminamos iš hermetiškos gumos sluoksnio, kuris patalpinamas į kosmoso sąlygoms atsparų apvalkalą. Išėję į atvirą erdvę, kosmonautai turi nuolat "kovoti" su masyvia oru pripildyta pirštine, kad jiems pavyktų atlikti norimus veiksmus. Tai panašu, pavyzdžiui, į veržliarakčio paėmimą storomis slidinėjimo pirštinėmis. Nuolatinis pirštų lankstymas sukelia trintį, todėl nuo nutrynimų rankos pasidengia pūslėmis, ir, galiausiai, prarandami nagai.

NASA jau senokai žino apie šią problemą, todėl net du kartus yra inicijavusi astronautų pirštinėms patobulinti skirtą konkursą "Astronaut Glove Challenge". Newman įsitikinimu, tos pačios pirštinės yra netinkamos skirtingų pločių plaštakoms. Plačias plaštakas turintiems astronautams jos yra per ankštos, užspaudžia tą sritį, kur pirštai jungiasi su delnais, ir taip pristabdoma kraujo cirkuliacija. Newman vadovaujamos laboratorijos mokslininkai jau kuria "kompaktiškesnius" skafandrus, kuriuose rankų suspaudimą bus galima sumažinti mechaninėmis ar netgi elektromechaninėmis priemonėmis.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(1)

Komentarai (18)

Susijusios žymos: