„iPhone“ kelionė į stratosferą (Video)  (4)

Tėvo ir sūnaus į dangų netoli Niujorko paleistas oro balionas su HD vaizdo kamera ir „iPhone“ telefonu pakilo į 30 kilometrų aukštį ir nufilmavo juoduojantį kosmosą.

Šis mėgėjiškas bandymas pažvelgti į kosmosą iš aukštutinės stratosferos ne tik buvo neįtikėtinai sėkmingas, bet ir susilaukė milžiniško populiarumo: baliono iškeltos HD vaizdo kameros įrašas viename videoportale buvo peržiūrėtas daugiau nei milijoną kartų, praneša „Physorg.com“.

Sumanymas pasiųsti oro balioną į maždaug 10 ar 12 kilometrų aukštį ir pabandyti nufilmuoti iš čia atsiveriančius vaizdus kilo Niujorke gyvenančiam režisieriui Luke'ui Geissbühleriui. Šią mintį jam pakišo 7 metų sūnus Maxas, visą laiką prašęs tėčio padaryti jam tikrą kosminį laivą.

Pasitelkęs savo brolį fiziką, L. Geissbühleris suplanavo pažintinę kelionę į stratosferą paprastu dideliam aukščiui skirtu oro balionu, kurį gali įsigyti kiekvienas. Iš parankinių medžiagų gamindami „gondolą“, kurioje turėjo tilpti vaizdo kamera ir „iPhone“ telefonas (jis buvo naudojamas GPS koordinatėms perdavinėti), vyrai atsižvelgė į dideliame aukštyje laukiančius išbandymus – speigą ir stiprius vėjus. Vaizdo kamera ir telefonas buvo uždaryti į šilumą saugančią maisto pakuotę iš greitojo maisto restorano, elektroniką papildomai šildė cheminiai šilumos elementai.

Paleistas balionas šovė į dangų 7,5 metro per sekundę greičiu, o po 70 minučių pasiekė maždaug 30 kilometrų aukštį – nepalyginamai didesnį, nei tikėjosi šio projekto dalyviai. Sprogus balionui išsiskleidė nedidelis parašiutas, kuris saugiai nuleido kapsulę su vaizdo kamera ir telefonu maždaug už 50 kilometrų nuo paleidimo vietos. Kadangi „iPhone“ buvo įdiegta nemokama „InstaMapper“ programa, paverčianti telefoną „GPS švyturėliu“, vyrams nebuvo labai sunku surasti jo nusileidimo vietą, kuri, beje, buvo aukštame medyje.

Atidarius kapsulę ir peržiūrėjus nufilmuotą medžiagą, paaiškėjo, kad vaizdo kokybė buvo stebėtinai gera. Pavyko nufilmuoti beveik visą kelionę, išskyrus baigiamąją jos dalį. Iš viso vaizdo įrašas truko 100 minučių, sakoma pranešime.

Sumontuotą vaizdo medžiagą, patvirtinančią, kad mažojo Maxo svajonė apie nuosavą kosminį laivą išsipildė (joje aiškiai matyti už Žemės atmosferos plytintis juodas kosmosas), galima pamatyti „Vimeo“ portale. Visas įrašas (už mokestį) paskelbtas L. Geissbühlerio tinklalapyje.

Priminsime, jog tokias "keliones į stratosferą" yra išbandę nemažai astronomijos mėgėjų - kai kuriuos užsienyje atliktus bandymus mes jau esame aprašę: Ispanijoje mokytojo vadovaujama 17-18 metų jaunimo komanda sukonstravo ir į 32 km aukštį nuskraidino balioną su fotoaparatu, kuris užfiksavo puikias Žemės paviršiaus nuotraukas; panašų eksperimentą atliko ir Masačusetso technologijos instituto studentai, tik jų aparatas pakilo kiek žemiau - į 28 km aukštį.

Panaši kelionė buvo bandoma ir Lietuvoje - apie ją rašėme šiame straipsnyje. Deja, taip ir liko neaišku, ką pavyko užfiksuoti lietuviškam zondui - jis nukrito į Baltarusijos teritoriją ir "pradingo"... Visgi idėjos autorius nenuleido rankų ir toliau ruošia projekto pakartojimą - gal ateityje turėsime ir lietuviškų stratosferos nuotraukų...

Aut. teisės: TV3
TV3

(0)
(0)
(0)

Komentarai (4)