Valstybė neskaičiuoja prarastų jaunų protų  (34)

Tai, kad auga svetur susirengusių studijuoti jaunuolių srautas, šalies švietimo valdžia vadina mitu. Tačiau pagrįsti to negali. Tuo tarpu prestižinės gimnazijos svetur išlydės 30-40 proc. abiturientų, rašo „Lietuvos rytas“.


Kiek lietuvių pastaraisiais metais siekia aukštojo išsilavinimo užsienio universitetuose, nežino niekas. Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius žada šiemečius viščiukus suskaičiuoti rudenį - tuomet turėtų paaiškėti, kiek abiturientų pasirinko studijas svetur.

Vidurinių mokyklų vadovams tai kelia nuostabą – juk jeigu būtų aišku, kur ir kokias studijas renkasi Lietuvos jaunuoliai, aiškiau būtų ir kaip derėtų keisti mūsų šalies aukštąjį mokslą.

Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius gali tiksliai pasakyti, jog pernai studijas svetur pasirinko 42 proc. jo vadovaujamos mokyklos abiturientų. Panašiai tiek pat išvyks ir šiais metais.

„Valstybė turėtų žinoti išvykstančiųjų skaičių ir baigti manipuliacijas. Kai tai žinotume, matytume, kas išvyksta ir kaip šią problemą spręsti“, – įsitikinęs pedagogas.

Pasak S.Jurkevičiaus, gabiausi dažniausiai renkasi geriausius Didžiosios Britanijos universitetus, kuriems Lietuvos aukštosios mokyklos neprilygsta.

„Tai legendos, kad šiemet išvažiuos svetur apie pusę mūsų gimnazijos abiturientų. Sensacijos šiemet nebus, bus užpildyti ir vietos universitetai. Tačiau 30 proc. turėtų išvykti“, – jau nuostabos jam nebekeliantį skaičių nurodė Kauno technologijos universiteto gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis.

Jis spėja, kad šiemet Lietuvą paliks daugiau abiturientų nei anksčiau – tam įtakos turės ir sunkmetis: „Dažnoje tų šalių, kurias renkasi lietuviai, krizė jaučiama mažiau. Jaunuoliai viliasi, kad ten bus lengviau rasti darbo. Ir tai yra tiesa – jie bus mokyti emigrantai, gerai kalbantys angliškai.“

B.Burgis mano, kad ne vieną abiturientą iš Lietuvos išgins ir dabartinė aukštojo mokslo finansavimo sistema: „Valstybė duoda arba viską, arba nieko, užuot skyrusi stipendijas. Jei laimi loteriją – gauni studijų krepšelį, tai esi savas ir reikalingas. O jei negauni?“

Studijuoti svetur planuoja ir dalis Lietuvoje bakalauro laipsnį įgyjančių jaunuolių.

Aut. teisės: delfi.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (34)