Kaip Rusija beveik prieš 100 metų užgrobė JAV salą – kodėl dabar amerikiečiai turi pretenzijų ją susigrąžinti  ()

Jungtinės Valstijos turi pretenzijų į atokią salą, kuri beveik šimtmetį buvo Maskvos rankose ir kurioje Rusija, kaip pranešama, nori rengti karo žaidimus, „Newsweek“ sakė buvęs JAV Arkties komisaras.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vrangelio sala (Wrangel) yra 430 km į šiaurės vakarus nuo Lisburno kyšulio, Aliaskoje, Arkties vandenyne, Rusijos Tolimuosiuose rytuose, tarp Čiukčių jūros ir Rytų Sibiro jūros.

Vrangelio sala

Vrangelio sala – sala Arktyje, tarp Rytų Sibiro ir Čiukčių jūrų; priklauso Rusijai, Čiukčių autonominei apygardai. Nuo Čiukčių pusiasalio atskirta Longo sąsiauriu. Plotas 7600 km². Salos plotis 125 km.

Pakrantėse driekiasi lygumos, o centrinėje dalyje iškilę kalnai, siekiantys 1096 m aukštį. Plyti arktinės tundros plotai. Vrangelio sala dėl savo gamtos 2004 m. įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Klimatas arktinis; sausas ir šaltas. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra -25 °C, liepos mėnesio +1 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 179 mm. Būdingi stiprūs, šalti vėjai, vasarą – rūkas.

Europiečiai salą atrado 1764 m.. Vėliau sala pavadinta rusų-vokiečių kapitono Ferdinand von Wrangel garbei.

Salos svarba

 

Spalį JAV oro pajėgos sulaikė Rusijos bombonešius prie Aliaskos sienų, pabrėždamos strateginę salos reikšmę, ypač tuo metu, kai tarp Maskvos ir Vašingtono kilo įtampa dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

Thomas Emanuelis Dansas, 2021 m. buvęs JAV Arkties tyrimų komisijos komisaru, sakė, kad niekada nebuvo formaliai priimtos Rusijos pretenzijos į salą, kurią Maskva laiko Čiukotkos autonominės teritorijos dalimi.

„Po Rusijos invazijos į Ukrainą, naujai iškilo suvereniteto ir teritorinio vientisumo klausimai“, – „Newsweek“ sakė Dansas.

1881 m. JAV pajamų mažinimo tarnybos kapitonas Calvinas Hooperis ir jo įgula išsilaipino Vrangelio saloje, kur iškėlė Amerikos vėliavą. Salą jie pavadino Naujaja Kolumbija. Hooperis buvo de facto Aliaskos gubernatorius, kurią JAV įsigijo iš Rusijos prieš 14 metų.

1911 m. saloje išsilaipino Rusijos Arkties vandenyno hidrografinė ekspedicija, vadovaujama Boriso Vilkickio. 1916 m. caro valdžia paskelbė, kad sala priklauso Rusijos imperijai.

 

Dansas teigė, kad šiuo metu yra daugybė įrašų apie Vrangelio ir kaimyninių De Long salų priklausomybę Jungtinėms Valstijoms.

1921 m. Vrangelio saloje buvo įkurta pirmoji nuolatinių naujakurių gyvenvietė, tačiau 1924 m. ją užgrobė bolševikų laivo „Raudonasis spalis“ jūrininkai, o amerikiečių naujakuriai buvo areštuoti ir sulaikyti, o kai kurie mirė nelaisvėje.

Tačiau JAV nepalaikė diplomatinių santykių su Rusija ar Sovietų Sąjunga iki 1933 m., todėl „niekada nebuvo priimta jokios kitos šalies pretenzijos į salas“.

Apie 1941 m. Kongrese buvo kalbama apie JAV oro bazės įkūrimą Vrangelio saloje, tačiau idėja buvo atmesta po to, kai tų metų gruodžio 7 d. Japonija subombardavo Perl Harborą.

Po Sovietų Sąjungos žlugimo buvę senatoriai Frankas Murkowskis ir Jesse'as Helmsas 1991 m. Senato Užsienio santykių komiteto debatuose sakė nenorėję, kad Rusijos sienų sutartis pakenktų būsimoms Amerikos pretenzijoms į salas.

 

„Derybose, dėl kurių buvo sudarytas jūrų sienų susitarimas, buvo daug skirtingų dinamikų“, - sakė Dansas. „Sutartį ratifikavo JAV Senatas, bet jos niekada neratifikavo Dūma (Rusijos parlamentas)“.

„Taigi techniškai tai nėra baigtas susitarimas. Nors tarp šalių yra diplomatinės notos, kuriose teigiama, kad jos laikosi susitarimo, tai nėra galiojanti sutartis“.

Lapkričio 2 d. laikraštis „Kommersant“ pranešė, kad Rusijos gamtos išteklių ministerija siekia sušvelninti aplinkosaugos apribojimus Vrangelio saloje, kurią saugo UNESCO.

Saloje, kurioje yra Rusijos karinė bazė, taip pat gyvena didžiulė baltųjų lokių, Ramiojo vandenyno vėplių ir unikalių augalų bei migruojančių paukščių populiacija.

„Greenpeace Russia“ išreiškė susirūpinimą dėl vyriausybės pasiūlymų, įskaitant statybą sausumoje ir leisti virš jos skristi orlaiviams bei sraigtasparniams, poveikio aplinkai.

Ministerija pareiškė, kad saugomos teritorijos Rusijoje „neturėtų sudaryti kliūčių apsaugoti svarbiausius valstybės interesus gynybos ir nacionalinio saugumo srityje“, pranešė „Kommersant“, nurodydama Vrangelio svarbą.

 

Be to, Šiaurės jūros kelias tampa JAV suskystintų gamtinių dujų eksporto į Aziją magistrale, kuri eitų pro Vrangelio ir De Long salas, o Rusijos kontrolė salose galėtų padėti jiems diktuoti, kaip šis jūrų kelias bus eksploatuojamas.

„Salos galėtų būti platesnių derybų dalis, siekiant susitarimo ir pertvarkyti mūsų santykius su Rusija, taikant daugiau bendrą susitarimą“, – sakė Dansas, kuris taip pat buvo JAV iždo sekretoriaus pavaduotojo tarptautiniams reikalams patarėju.

„Amerikietiškos žemės susigrąžinimas būtų labai produktyvus žingsnis“, – sakė jis. „Ypač dėl to, kad mes stengiamės atkurti Ukrainos suverenitetą jų žemėse, ir mes turime savo problemų su Rusija“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(45)
(3)
(42)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()