Degančios Rusijos dūmai pasiekė stratosferą (16)
Vakarinėje ir centrinėje Rusijoje siautėjantys miškų gaisrai suformavo tirštą dūmų uždangą, nusidriekusią tūkstančius kilometrų ir gerai matomą iš kosmoso.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JTO radijas, remdamasis Pasaulinio laukinės gamtos fondo Klimato programos vadovo Rusijoje A.Kokorino duomenimis, tvirtina, jog didžiulius gaisrus, potvynius ir kitas stichijas nulėmę anomaliniai reiškiniai Europos centrinėse platumose jau greitai gali tapti norma.
Šio specialisto teigimu, „pavyzdžiui vidurinėse Rusijos platumose karštis dažnai siekia rekordinių temperatūrų, o anomališka yra pati jų trukmė“. Mokslininkų duomenimis, „pats ilgiausias anomalinio karščio periodas, trukęs tris savaites, Rusijoje užfiksuotas 1936 metais. Tačiau karščiai dar niekad nesilaikė taip ilgai kaip dabar – net mėnesį“, – praneša „Vesti“.
Kokorino žodžiais tariant, kol kas mokslininkai negali labai tiksliai prognozuoti, kur tokių karščio bangų padaugės. Bet kuriuo atveju, remiantis duomenimis surinktais baisios 2003 m. kaitros Prancūzijoje metu (jų metu žuvo tūkstančiai žmonių), galima paskaičiuoti, kad anomaliniai karščiai jau 2070 metais gali tapti norma. Mokslininkų manymu, vienintelė išeitis – mažinti šiluminį efektą, kontroliuoti į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekį. „Tarp kitko, toks atšilimas gali prasidėti ir anksčiau“, – teigia Klimato programos vadovas.
Kalbant apie Rusiją, prognozės dar blogesnės. Čia gali kilti ne tik karščio, bet ir didelės šalčio bangos. „Jei šiandien Rusijoje per per dieną fiksuojamas vienas anomalinis hidrometeoroliginis reiškinys (staigus atšalimas, atšilimas), tai po penkiolikos metų jų skaičius tikrai gali padvigubėti“, – teigia A. Kokorinas.
„Vesti“ taip pat praneša, kad Maskvoje jau tvirtai sumuštas 1920 m. karščio rekordas - liepos pabaigoje termometro stulpelis pasiekė 39 laipsnius pagal Celsijų. Tai – jau eilinis temperatūros rekordas, pasiektas šią liepą. Per visą vasarą Maskvoje iš viso pagerinta daugiau nei 12 karščio rekordų.