Kodėl metus rūkyti priaugama svorio? (1)
Dauguma rūkalių, metę savo įprotį, priauga keletą kilogramų. Pasirodo, tai, greičiausiai, nėra dėl padidėjusio kalorijų suvartojimo, tačiau dėl pakitusios žarnyno mikrofloros.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Taip teigia Ciuricho universitetinės ligoninės mokslininkai, kurių tyrimą rėmė nacionalinis Šveicarijos mokslo fondas.
Net 80 procentų rūkalių, numetę paskutinę savo nuorūką, priauga vidutiniškai 7 kilogramus. Šis svoris priauga net jei metus rūkyti suvartojamų kalorijų kiekis nepasikeičia, ar net dar sumažėja. Mokslininkų komanda, vadovaujama Gerhardo Roglerio, teigia, jog taip įvyksta dėl žarnyno bakterijų pusiausvyros pokyčio. Kaip skelbiama žurnale „PLoS One“, metusiųjų rūkyti organizmuose suaktyvėja tų pačių bakterijų štamai, kaip ir nuo nutukimo kenčiančių žmonių organizmuose.
Studijos metu buvo tiriama 20 savanorių: 5 rūkantieji, 5 nerūkantieji ir 10 žmonių, kurie rūkyti metė praėjus savaitei nuo tyrimo pradžios. G. Roghleris su kolegomis ištyrė savanorių žarnyno bakterijas, randamas išmatose. Taip pat per 9 savaites trukusį tyrimą 4 kartus buvo imami savanorių seilių mėginiai.
Nors žarnyno flora rūkančiųjų ir nerūkančiųjų organizmuose beveik nepasikeitė, metusiųjų rūkyti žarnynuose įvyko gana dideli pokyčiai. Tyrimas atskleidė, jog metus rūkyti, žarnyne padaugėja Proteobacteria ir Bacteroidetes tipų bakterijų. Daugėjant šioms bakterijoms, mažėja Firmicutes ir Actinobacteria phyla tipų bakterijų kiekis. Savo ruožtu, rūkyti metę savanoriai tyrimo metu priaugo vidutiniškai po 2.2 kilogramo, nors jų mitybos įpročiai nepasikeitė. Tačiau tyrimui einant į pabaigą, rūkyti metę savanoriai pradėjo vartoti truputį daugiau alkoholio, nei vartojo tuomet, kai rūkė.
Šio tyrimo rezultatai sutampa ir su senesne studija, atlikta su pelėmis. Tuomet mokslininkai nutukusios pelės išmatas persodino į normalų svorį turinčios pelės žarnyną. Tai taip pat sukėlė Proteobacteria ir Bacteroidetes suklestėjimą, bei svorio padidėjimą. Panašu, jog naujoji flora efektyviau naudojo energiją, gaunamą iš maisto.
G. Roghleris mano, jog panašiai įvyksta ir žmonių organizmuose: naujoji žarnyno mikroflora, atsiradusi atsisakius cigarečių, organizmui suteikia daugiau energijos, taip sąlygodamos svorio augimą.