Štai kaip gimsta mitai: paskaičiavo kiek tiksliai žmonių miršta nuo alkoholio ir iš kur politikai gauna kosminius skaičius  (122)

Higienos institutas paskelbė naujausią alkoholio vartojimo pasekmių statistiką, rodančią, kiek žmonių tiesiogiai susirgo ar mirė dėl alkoholio sukeltų priežasčių. Ji paneigia Seime svarstant įstatymo pataisas dėl alkoholio vartojimo ribojimo išsakytus teiginius, kad alkoholis – viena svarbiausių lietuvių mirties priežasčių.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pagrindinės ligos, kurias sukelia alkoholis

Higienos instituto duomenimis, suskaičiuotais iš Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“, 2016 m. bent viena tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusi diagnozė buvo užregistruota 28,6 tūkst. asmenų.

100 tūkst. gyventojų teko 997,9 sergantys asmenys. Tai sudaro maždaug 1 proc.

Dažniausiai buvo registruojama alkoholinė priklausomybė (658,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų), alkoholio toksinis poveikis (193,4 atvejo) ir alkoholinė psichozė (124,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų).

Palyginti su 2015 m., ligotumas alkoholinėmis psichozėmis sumažėjo 5,1 proc., tačiau ligotumas alkoholine priklausomybe padidėjo 7,6 proc. Daugiausia asmenų, kuriems užregistruota tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių ligų, buvo tarp vidutinio amžiaus vyrų ir kaimo gyventojų.

Mirtingumo statistika

Higienos instituto duomenimis, 2016 m. 670 žmonių mirė dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių, tai 62 mažiau negu 2015 m.

Dažniausiai pasitaikiusios tiesiogiai alkoholio vartojimo sukeltos mirties priežastys buvo alkoholinė kepenų liga (46,1 proc.), atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu (28,8 proc.) ir alkoholinė kardiomiopatija (12,2 proc.).

Seime bandyta situaciją sutirštinti

15min primena, kad, Seime svarstant alkoholio prieinamumo ribojimus, įsikarščiavęs „valstietis“ Tomas Tomilinas pareiškė, kad 8 iš 10 žmonių Lietuvoje miršta nuo ligų, kurias sukelia alkoholis.

15min paklaustas, iš kur gavo tokius duomenis, T. Tomilinas teigė rėmęsis sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos informacija.

Seimo narys pacitavo ministro pateiktą medžiagą: „Mirčių struktūra labai aiškiai rodo, kad dauguma lietuvių miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei onkologinių susirgimų, šios ligos nuneša 8 iš 10 Lietuvos moterų ir 7 iš 10 vyrų gyvybes.

Vyrų grupėje dar apie 10 proc. netenka gyvybės nuo išorinių mirties priežasčių.“

Nors šioje medžiagoje nėra nė žodžio apie alkoholį, Seimo narys tikino kalbąs apie mirtingumą nuo svarbiausių lėtinių ligų, kurių vienas iš veiksnių yra alkoholis.

„Kiek tiksliai, negali pasakyti, čia mes ne apie alkoholikus kalbame, mes kalbame apie jus ir mane, tokius žmones, kurie nėra alkoholikai, bet jie miršta dėl to, kad tai vienas iš faktorių. Tikrai neįmanoma nustatyti, kiek tiksliai. Čia ne apie alkoholikus kalba, čia apie visus žmones, tiesiog Lietuvos žmones, kaip jie miršta“, – tikino pašnekovas.

Tačiau, pagal Higienos instituto informaciją, iš tiesų nuo alkoholio sukeltų priežasčių miršta 1 iš 10 kasmet mirštančių žmonių.

Aut. teisės: 15min.lt
Autoriai: Inga Saukienė
(35)
(12)
(23)

Komentarai (122)