Mokslininkai paneigė vieną labai populiarų mitą apie cukrų: paaiškėjo, kaip jis iš tikro pražudo organizmą  (2)

Visi žino, kad cukrų reikėtų vartoti saikingai. Per didelis cukraus kiekis mityboje gali sukelti metabolinius sutrikimus ir net ankstyvą mirtį. Tačiau dėl ko per daug cukraus vartojantys žmonės miršta anksčiau? Mokslininkai ką tik paneigė vieną populiarų mitą - cukrus žudo ne dėl diabeto ar nutukimo.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Per didelis cukraus kiekis mityboje iš tikrųjų gali sukelti diabetą, nutukimą ir daug kitų sveikatos problemų. Tačiau kai mokslininkai cukrumi pavaišino vaisines museles, jos išmirė ne dėl diabeto ar nutukimo. Kaip rodo naujas tyrimas, jas pražudė šlapimo rūgšties kaupimasis organizme.

Vaisinės muselės dažnai naudojamos panašiems tyrimams, nes jų organizmai į daugybę faktorių reaguoja panašiai kaip žmonių. Pavyzdžiui, cukrus jas taip pat storina, kuria atsparumą insulinui ir trumpina jų gyvenimą. Tačiau kodėl?

Cukrus, panašiai kaip druska, irgi sukelia dehidrataciją. Jūs tai jau žinote - pavalgę itin saldaus maisto norite išgerti ne vieną stiklinę vandens. Tiesą sakant, troškulys yra vienas iš diabeto simptomų. Ir tai mokslininkus pastūmėjo atlikti įdomų eksperimentą. Pusei cukrumi maitintų muselių jie davė labai daug vandens, kitai pusei - įprastą vandens kiekį. Ir tos, ir tos muselės pradėjo rodyti metabolinių sutrikimų požymius, tačiau tos muselės, kurios gavo daugiau vandens, išgyveno gerokai ilgiau - tiek pat, kiek tos, kurios nesimaitino cukrumi.

Mokslininkai patyrinėjo vaisines museles iš arčiau. Pasirodo, gyvybę joms kainavo šlapimo rūgšties kaupimasis organizme. Ši medžiaga gali kristalizuotis ir paskatinti daug kitų sveikatos problemų, įskaitant inkstų veiklos sutrikimus. Mokslininkai gali to išvengti duodami muselėms daugiau vandens ar vaistų, kurie užkerta kelią šlapimo rūgšties kaupimuisi.

Taigi, jei vartojate daug cukraus, jums tereikia gerti daug vandens, tiesa? Netiesa. Vaisinės muselės gyvena per trumpai, kad spėtų išsiugdyti kitas sveikatos problemas, kurios žmonėms kelia didelę grėsmę. Daug cukraus turinti mityba gali padidinti vėžio riziką, o vanduo nesumažina diabeto ar nutukimo rizikos. Net ir tos muselės, kurios išgyveno ilgiau, nebuvo sveikos. Taigi, geriau jau sumažinti suvartojamo cukraus kiekį.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(59)
(5)
(54)

Komentarai (2)