Britanijos mokslininkams pavyko iššifruoti odos ir plaučių vėžio genetinį kodą (5)
Britanijos genetikai teigia, kad jiems pavyko visiškai iššifruoti dviejų labiausiai paplitusių onkologinių ligų - odos ir plaučių vėžio genetinį kodą, praneša britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Pasak fondo „Wellcome Trust“ atstovo, šis atradimas gali padaryti revoliuciją onkologinių susirgimų profilaktikos ir gydymo srityje. Jis leis ne tik nustatyti naviką labiau ankstyvoje stadijoje pagal kraujo tyrimus, bet ir padės kuriant naujus, veiksmingesnius vaistus.
Mokslininkai visame pasaulyje dabar genus, kuriuose gali vykti mutacija išsivystant vėžio navikui įvairiuose organuose, skirsto į katalogus. Tuo pačiu vyksta tolimesni vėžio tyrimai: Britanijoje tiriamas krūtų vėžys, Japonijoje - kepenų, Indijoje - burnos ertmės, Kinijoje - skrandžio, o Jungtinėse Valstijose - smegenų, kiaušidžių ir skydliaukės.
Pasak ekspertų iš Tarptautinio vėžio genomo tyrimo konsorciumo, šiam milžiniškam darbui užbaigti reikės dar mažiausiai penkerių metų ir šimtų tūkstančių dolerių. Bet kai tik jis bus užbaigtas, sako vadovaujantis mokslininkų Britanijoje grupei profesorius Michaelas Strattonas, jis iš kart duos savo vaisių.
„Šie katalogai pakeis mūsų turimą vėžio sampratą - kiekvienu konkrečiu atveju, - sakė jis. - Nustatę visus vėžio genus, mes galėsime sukurti naujus vaistus, veikiančius konkrečius mutavusius genus“.
Taip pat atsiras galimybė parengti kraujo tyrimo metodiką, kaip nustatyti sveikų suaugusių žmonių genetinį polinkį į vėžį.
Mokslininkai surado naviko, išaugusio dėl odos vėžio - melanomos, ląstelės DNR daugiau kaip 30 tūkst. genetinio kodo klaidų, ir beveik visų jų priežastis buvo pernelyg didelis saulės spindulių poveikis. Plaučių vėžio DNR genetikai suskaičiavo 23 tūkst. klaidų, kurias sukėlė daugiausia tabako dūmų poveikis. Iš to mokslininkai padarė išvadą, kad vidutiniam rūkaliui surūkius 15 cigarečių, įvyksta viena nauja genetinio kodo mutacija.
Nors daugelis šių mutacijų gali neturėti jokių padarinių, kai kurios jų sukelia vėžį. Vienas „Wellcome Trust“ tyrėjų, atlikusių šį tyrimą, Peteris Campbellas palygino rūkymą su rusiška rulete.
„Dauguma mutacijų tenka ne svarbiausią informaciją turinčiai genomo daliai, bet kai kurios iš jų patenka į reikiamą vietą ir išprovokuoja vėžio atsiradimą“, - sako jis.
Drauge, pasak jo, žmonės, metantys rūkyti, sumažina tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nes anksčiau ar vėliau ląstelės, turinčios mutavusių genų, bus pakeistos naujomis.