[Žinios trumpai] „Financial Times“ paskelbė apie labai rimtas Ukrainos problemas: situacija arti katastrofos, Kijevas daro viską ką gali, jei niekas nesikeis, tęsti karo veiksmus bus neįmanoma ()
Tarptautiniai ekonomistai mano, kad vyriausybės galimybės yra labai ribotos ir Kijevas gali atsidurti tokioje situacijoje, kai net nepajėgs grąžinti visų socialinių įsipareigojimų ukrainiečiams, o tęsti karo veiksmus bus neįmanoma.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Net ir po dvejų metų skolos atidėjimo sutarties Ukraina vis dar yra sunkioje finansinėje situacijoje. Dėl karo mėnesinės išlaidos išaugo nuo 250 mln. USD vasarį iki 3,3 mlrd. USD gegužę. Tačiau rudenį Ukrainos finansiniai ištekliai gali baigtis, o ekonomika „pasieks staigų piką“. Apie tai praneša „Financial Times“.
Žurnalistai pabrėžia, kad Ukrainos vyriausybė jau drastiškai sumažino išlaidas kasdieninėms paslaugoms, kad patenkintų savo karinius poreikius. Bet, valdžia gali imtis dar drastiškesnių priemonių.
"Kažkas turi įvykti šalies viduje – arba reikės didinti mokesčius, arba sumažinti išlaidas, jei tai nėra kritiška. Visi manė, kad karas greitai baigsis... Bet jis truks mėnesius, jei ne metus", - sako Jurijus Gorodničenka, Kalifornijos Berklio universiteto ekonomikos profesorius.
Valdžia turi mažai erdvės manevruoti, nes visos išlaidos, išskyrus būtiniausias, sumažinamos iki minimumo. Dabar atstatyti importo PVM ir muitai, todėl daugiau lengvų variantų nėra.
Ekonominės strategijos centro direktoriaus pavaduotojos Marijos Repko teigimu, bet kokie papildomi mokesčiai verslui gali lemti jo bankrotą, o tai tik paaštrins humanitarinę krizę. Ji mano, kad jei didžiulis karinių išlaidų augimas ir toliau išliks toks, koks buvo dabar, rudenį Ukrainai vėl pritrūks lėšų. M. Repko taip pat pažymėjo, kad be užsienio paramos Ukrainos ekonomika „pasieks stačią viršūnę“ ir bus neįmanoma tęsti karo veiksmų.
Be to, užsienio bankininkas, bendradarbiaujantis su Ukrainos valdžia, teigė, kad užsienio pagalba Kijevui yra nepakankama ir per lėta.
„Įsipareigojimai labai dideli, tačiau mokėjimai yra nepakankami ir lėtoki“, – sakė jis.
Nuo invazijos Ukraina gavo 12,7 milijardo dolerių gelbėjimo pagalbą iš žadėtų 38 mlrd. USD.
Interviu „Finacial Times“ finansų ministras Sergejus Marčenko teigė, kad pasikliauti pinigų spausdinimu ilgalaikėje perspektyvoje būtų labai rizikinga, nes tai sukeltų infliaciją, kuri jau siekia 20 proc. ir toliau augs.
Ukrainos grynosios atsargos dabar siekia vos 12,9 mlrd. JAV dolerių, palyginti su buvusiais 19 mlrd. To užtenka pustrečio mėnesio, kad būtų galima susimokėti už būtinos produkcijos importą: nuo žemės ūkio sąnaudų iki automobilių dalių ir degalų.
„Dragon Capital“ teigimu, jei susitarimas dėl grūdų eksporto iš Ukrainos bus įvykdytas, tai šaliai mėnesinės eksporto pajamos bus apie 800 mln. USD.
Didžiosios Britanijos valdymo bendrovės „Abrdn“ investicijų direktorius Viktoras Szabo mano, kad Ukrainos vyriausybės galimybės yra labai ribotos. Anot jo, Kijevas gali atsidurti tokioje situacijoje, kai net nepajėgs grąžinti visų socialinių įsipareigojimų ukrainiečiams.
"Jei jie sudegins savo atsargas, turės nuspręsti, ar mokėti kariams, ar slaugytojams. Jie turės problemų su mokyklomis ir ligoninėmis. Tai nelaimė", - sakė jis.
Vyriausybė tikisi atidėti valstybės skolos mokėjimus iki 2023 m. Jei taip atsitiks, socialinėms ir karinėms išlaidoms biudžete bus skirta 5 mlrd. dolerių.