Automatiškai kaupiamas kiekvieno iš mūsų internetinio gyvenimo dienoraštis: ar bent kartais jį patikrinate, o dar geriau - pratrinate?  (19)

Paieškos milžinė kas kartą nemaloniai stebina tuo, kiek informacijos apie savo vartotojus – tai yra kiekvieną iš mūsų – renka ir saugo. Pavyzdžiui, nedaugelis iki šiol žino, kad „Android“ įrenginiai nuolat klausosi mūsų pokalbių bei balso paieškų, be to, kai kuriuos balso įrašus netgi įkelia į internetą, rašo „The Independent“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naršant „Google“ paskyroje esančią skiltį „Mano veikla“ galima pasijusti lyg vartytum nuotraukų albumą su savo atvaizdais, apie kurių fotografavimą net nežinojome.

Visi turbūt kažkada yra išbandę paiešką balsu, kurią „Android“ telefone ar kompiuteryje galima aktyvuoti, ištarus frazę „Ok Google“.

Deja, dažniausiai ši paieškos sistema yra gan „priekurtė“ lietuviškai angliškų žodžių tarčiai, todėl nesupranta frazių, kurias sakome ir dažnas mūsų ilgainiui nustoja žaisti su šia funkcija.

Visai kitaip yra anglakalbiame pasaulyje, kur tokį internetinės paieškos būdą naudoja vis daugiau vartotojų.

Ypač turint omenyje į rinką kelią besiskinančius, balsu valdomas garsiakalbius, kuriuose veikia dirbtinio intelekto valdomos virtualias namų asistentės, pavyzdžiui, „Amazon Echo“ ar „Google Home“.

Vienu ar kitu atveju, „Google“ visgi įrašinėja ir saugo balso užklausas.

Interneto milžinės deklaruojama priežastis – tokie įrašai leidžia tobulinti kalbos atpažinimą bei suteikti vartotojams tikslesnius paieškos rezultatus.

Tačiau, kaip visada, velnias slypi detalėse – kažkodėl patikrinę savo paskyrą, kurioje saugomi balso įrašai, rasime daugiau garsinių „nuotrupų“.

Kai kurios iš jų bus iš telefoninių pokalbių, o kitos – iš paprastų pokalbių.

Galima spėti, kad jie ten atsirado todėl, kad „Google“ paieškos balsu sistemai „pasigirdo“, kad ko nors jos klausiame ir todėl buvo padarytas tam tikras garso įrašas.

Laimei, labai paprasta (kol kas) šiuos garso įrašų „trupinius“ ištrinti. Tereikia apsilankyti šiuo adresu savo paskyroje ir paspausti kairėje esančiame meniu užrašą „Ištrinti veiklą pagal“.

Beje, šioje informacijos skrynelėje slypi ištisas mūsų internetinio gyvenimo dienoraštis – visi veiksmai, kuriuos atlikome savo „Android“ telefone, visos „Google“ paieškos, kokius „Youtube“ filmukus žiūrėjome, ką žiūrinėjome „Google Žemėlapiuose“ bei kokios muzikos klausėme „Google Play“ svetainėje.

Balso paieškas „Google“ pradėjo įrašinėti prieš dvejus metus, o štai su kitokiomis „Google“ paieškomis susijusi informacija kaupiama nuo 2010-ųjų rudens.

Šį dienoraštį smagu vartyti ir prisiminti, kuo domėjomės prieš kelerius metus – kartais galime tiek maloniai, tiek nemaloniai nustebti, tačiau reikia prisiminti, kad tą informaciją „Google“, ko gero, naudoja savo komercinėms reikmėms.

Tad turbūt geriausia priežastis apsilankyti savo „Google“ asmeninės informacijos svetainėje My Activity – tam, kad ten esančius duomenis ištrintume. Galime pasirinkti, kokio tipo informaciją ištrinti iš šio archyvo, pavyzdžiui, tik garso įrašus arba tik žiūrėtus „Youtube“ filmukus.

Visgi veiksmingiausia būtų ištrinti visą informaciją, sukauptą šioje paskyroje – ko gero, ir taip internetas žino daugiau nei mes apie save.

„Apple“ telefonų savininkams nereikėtų per daug džiūgauti, nes „Siri“ taip pat, ko gero, turi problemų su „klausa“ ir turi prikaupusi mūsų balso įrašų – tik „Apple“ šia informacija su mumis nesidalina.

Aut. teisės: 15min.lt
(45)
(1)
(44)

Komentarai (19)

Susijusios žymos: