Prieš 41 metus JAV įsižiebė signalai perspėjantys apie branduolinę ataką - kas nutiko iš tikrųjų? ()
1979-ųjų lapkričio 9 diena. JAV karinių pajėgų bazėje Merilande užsidega pavojaus signalas – pranešama apie milžinišką sovietų JAV suduotą branduolinį smūgį. Situaciją stebinčių karininkų kaktas tyliai išpila prakaitas – prasideda.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Bent jau atrodė, kad prasideda. Tačiau jei bent šiek tiek išmanote istoriją, žinote, kad 1979 metais Trečiasis pasaulinis karas neprasidėjo. Ir JAV nesudavė atsakomojo branduolinio smūgio Sovietų sąjungai. Tačiau įžangoje aprašyta istorija iš tikrųjų įvyko.
Fort Ritchie bazėje Merilande tuomet veikė Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadovybės (NORAD) centras. Tiems laikams tai buvo itin pažangi kompiuterizuota bazė, kuri turėjo padėti NORAD pastebėti pavojingus karinius oro erdvės pažeidimus, apie juos perspėti ir į juos reaguoti. Tai buvo vienas iš centrų, sujungtų su ankstyvojo perspėjimo radarais. Kai kompiuteriai ėmė mirksėti apie didžiulį branduolinį smūgį, bazėje dirbantys specialistai turėjo sekti iš anksto numatytą tvarką. Nors baimės buvo daug.
Daug kas dabar pasakys, kad išsigąsti nebuvo ko - sovietai nėra tokie kvaili, kad atakuotų JAV. Tačiau tai buvo Šaltojo karo laikai. Vaikai buvo mokomi kur ir kaip reikėtų slėptis, jei prasidėtų branduolinis karas. Informacinės laidos per televiziją rodydavo sovietų raketas ir strateginius bombonešius. Žmonės buvo raginami būti pasiruošusiais ir daug amerikiečių namie turėjo nemažai atsargų. Kai kurie po namais buvo įsirengę ir didelius bunkerius. Dabar lengva žiūrėti atgal, kai žinome, kad nieko nenutiko, tačiau tuomet įtampa buvo reali.
Signalas iš Merilando iš karto buvo perduotas į du itin slaptus bunkerius, kuriuose karo atveju turėtų įsikurti šalies valdžia ir dalis karinės vadovybės. Žinia nuvilnijo per svarbiausius strateginius postus. Tačiau kai inžinieriai pagal visas procedūras ėmė tikrinti radarų ir palydovų informaciją, paaiškėjo, kad jokio branduolinio smūgio nebuvo - signalas buvo netikras.
Ir dar labai netikras. Vienas iš NORAD darbuotojų į sistemą įdėjo testavimo juostą, tačiau nepakeitė sistemos būsenos iš parengties į bandymą. Tai, beje, buvo gera žinia (nors neaišku, kas nutiko tam darbuotojui), nes radarai ir kompiuteriai veikė tinkamai.
1980-aisiais JAV karinių oro pajėgų centrai visame pasaulyje buvo dar kartą informuoti apie beprasidedančią sovietų branduolinę ataką. Vėlgi, tai buvo netikras signalas, tačiau tąkart dėl jo apkaltintas kompiuterinis gedimas.