„Iš vandens ir saulės šviesos.“ Mokslininkai atrado naują būdą kaip gaminti degalus (3)
Sistema atrodo gana perspektyvi.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Japonijos Šinšiu universiteto mokslininkai sukūrė naują reaktorių, skirtą atsinaujinančiam vandenilio kurui gaminti tiesiogiai iš saulės šviesos ir vandens. Tai dar tik pradinis prototipas, tačiau ši sistema ilgainiui gali padėti pigiai ir tvariai gaminti degalus, kurie neišskiria jokių teršalų.
Reaktoriaus plotas – 1 076 kv. pėdų, jame naudojamos unikalios fotokatalitinės plokštės vandens molekulėms skaidyti į vandenilį ir deguonį. Ši konversija vyksta dviejų etapų būdu. Pirmiausia reaktorius išgauna deguonį. Antrame etape atskiriami vandenilio atomai. Tada įrenginys gali išsiurbti vandenilį ir saugoti jį kaip švariai degantį kurą, skirtą transporto priemonėms, generatoriams ar kitoms mašinoms maitinti.
|
Šis metodas skiriasi nuo šiandien naudojamų „vieno žingsnio“ katalizatorių, kurie vandenį į vandenilį ir deguonį suskaido vienu kartu. Nors tradicinis metodas yra paprastesnis, jis taip pat yra labai neefektyvus, nes vandenilio kurą reikia rafinuoti naudojant gamtines dujas.
Iš pradžių komanda išbandė reaktorių su UV šviesa, kuri pasirodė esanti perspektyvi. Veikiant tikrajai saulės šviesai, jis davė dar geresnius rezultatus – saulės energijos konversija buvo maždaug 50 proc. didesnė.
Sistema atrodo gana perspektyvi. Tačiau yra vienas kabliukas. Reaktorius standartinėmis imitacinėmis sąlygomis į vandenilio kurą paverčia tik apie vieną procentą saulės šviesos. Tai geresnis rezultatas, palyginti su ankstesniais bandymais, tačiau jis vis dar per mažas, kad būtų galima jį pritaikyti plačiu mastu. Tyrėjai pažymi, kad norint, jog šis reaktorius būtų komerciškai perspektyvus, reikia maždaug penkių procentų efektyvumo.