Krovininių konteinerių „pomirtinis gyvenimas“ jūros dugne (7)
Monterėjaus įlankoje (Kalifornija, JAV) prasidėjo neįprasta trijų dienų ekspedicija. Jūrų biologai stebės, kas nutinka vandenynų floros ekosistemoms, kai į vandenyno dugną nugrimzta konteinervežių netyčia pamesti krovininiai konteineriai. Žinoma, tai ne Baltijos jūroje kadaise skandinta cheminė ar kito pobūdžio ginkluotė. Tačiau, turint omenyje tai, kad pasauliniame vandenyne per metus išbarstoma po 10 tūkst. tokių „dėžučių“, tyrėjų tikslas neatrodo visai beprasmis.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Metalinė dėžė guli 1300 metrų gylyje. Kaip ir daugelis vandenynų dugno objektų, konteineris turėtų būti gausiai apaugęs dumblu ir nuosėdomis. Jei 2004 m. vaizdo įraše konteineris atrodė švarutėlis, dabar jo išvaizda gali būti pasikeitusi kardinaliai: paviršiai gali būti nusėti jūros aktinijų ir giluminių jūros koralų, kuriose neršia žuvys ir kiti giliavandenės jūrų faunos atstovai. Visai realu, kad konteinerio nugrimzdimo vietoje susiformavo nedidukas naujas dirbtinės kilmės rifas.
Atrodytų, kas čia blogo? Laimei, šiuo konteineriu buvo gabenamas padangų krovinys. Tačiau neretai konteineriais gabenamos ir nuodingos medžiagos. Jei per metus jūros dugne atsiduria po 10 tūkst. tokių konteinerių, iškyla ir kitas pavojus: visai realu, jog seklesnėse laivybos vietose jie gali virsti pavojingais, dugnu keliaujančiais „rieduliais“, ant kurių gali užplaukti laivas.