Meningokokinės infekcijos simptomai ir prevencija - būtinai įsidėmėkite šiuos patarimus ()
Lietuvoje per metus nuo meningokokinės infekcijos vidutiniškai nuo meningokokinės infekcijos miršta iki 10 įvairaus amžiaus pacientų. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), apie 10 proc. žmonių, užsikrėtusių meningokokine infekcija, miršta net tada, kai meningokokinė infekcija diagnozuojama ir gydyti pradedama anksti ir tinkamai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Net vieną iš penkių išgyvenusiųjų visą gyvenimą vargina sunkūs ligos padariniai, pavyzdžiui, smegenų pažeidimas, mokymosi sutrikimai, klausos praradimas arba galūnių netekimas. Šiuo laiku, kai siaučia peršalimo ligos, labai svarbu žinoti meningokokinės infekcijos simptomus ir juos laiku identifikuoti, nes tai gali išgelbėti jūsų gyvybę.
Plinta per orą
ULAC specialistai primena, kad šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135.
Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje. Afrikoje labiausiai paplitęs A tipas, sergamumas dažnai pasiekia epidermį lygį Subsacharinėje Afrikoje, šis regionas vadinamas „meningito juosta“. A tipas Europoje susirgimus sukelia retai, čia labiausiai paplitę B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens –žiemos-pavasario mėnesiais. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus.
Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos). Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.
Atpažinkite simptomus
Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas.
Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas.
Į gydymo įstaigą – net naktį
Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai. Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų: kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis, papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote, o gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti negalavimo priežastį. Jei po apžiūros buvote išleistas į namus, stebėkite būklę. Esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.
Svarbi prevencija
Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.
Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama: reguliariai plauti rankas; laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę); reguliariai vėdinti ir valyti patalpas; svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.