Net ir nesunkūs COVID-19 atvejai gali pažeisti širdį? Skelbiami pirmųjų tyrimų rezultatai ()
Nors atrodo, kad ši pandemija tęsiasi amžinai, iš tikrųjų COVID-19 mums dar tebėra pakankamai nauja problema. Su laiku pasirodė daug pranešimų apie tai, kad COVID-19 infekcija pažeidžia ne tik plaučius, bet ir širdis. Šios problemos atgarsiai žmogų gali lydėti ilgai ir po to, kai jis pasveiksta nuo COVID-19. Bet ar net ir nesunkūs COVID-19 atvejai gali sukelti širdies pažeidimus?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ilgasis COVID-19 - taip vadinami simptomai, likę pasveikus po koronaviruso infekcijos. Yra žinoma, kad kai kurie simptomai greitai neišnyksta. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės kelis mėnesius po COVID-19 vis dar jaučia nuovargį, vadinamąjį smegenų rūką (kai sunku susikaupti ar susitvarkyti savo mintis), skonio pojūčio praradimą. Kai kurie ilgalaikiai simptomai yra sunkesni. Pastebima, kad kai kurių žmonių širdys po COVID-19 ligos lieka pažeistos - formuojasi randinis audinys, suprastėja aortos elastingumas.
Londono universiteto koledžo mokslininkai pakvietė 149 žmones dalyvauti tyrime. Visi jie - sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai. 74 iš jų anksčiau sirgo nesunkia COVID-19 forma, likę šios ligos nebuvo turėję. Mokslininkai palygino jų širdies būklę, atkreipdami dėmesį į ženklus, įprastai siejamus su COVID-19 sukeltais pažeidimais.
Be to, mokslininkai tyrė ir kraujo mėginius, ieškodami ženklų apie pažeistas širdis. Rezultatas - nestiprūs COVID-19 atvejai širdies nepažeidžia. Mokslininkai nepastebėjo jokio žymaus randinio audinio, aortos sukietėjimų ar kitų širdies pažeidimų. Nors tyrimas nebuvo didelis, tai suteikia vilties, kad dauguma COVID-19 pacientų, nesirgusių sunkia ligos forma, nepatirs rimtų ilgalaikių simptomų.
Dauguma COVID-19 atvejų nėra sunkūs. Jie praeina be jokio gydymo, o kai kurie apskritai niekada nėra diagnozuojami. Žmonės baiminasi, kad po šios infekcijos jie patirs ilgai liekančių simptomų ir ši rizika yra reali. Tačiau gydytojai teigia, kad šio nedidelio tyrimo rezultatai jiems suteikia vilties, kad absoliuti dauguma nuo COVID-19 pasveikusių žmonių nepatirs likutinių reiškinių. Nors šiame tyrime analizuoti tik 149 žmonių duomenys, mokslininkai mano, kad šie rezultatai rodo, jog plataus masto širdžių tyrimai nėra būtini.