CŽA „proto kontrolės“ programos. Ką tik išslaptinti naujausi dokumentai!  (1)

Kalbame apie slaptus amerikiečių žvalgybos projektus kodiniais pavadinimais „MKUltra“, „Bluebird“ ir „Artichoke“, kuriuos lydėjo didžiuliai neetiški eksperimentai su žmonėmis, siekiant sukurti idealias tardymo technikas ir visiškai „užprogramuotus“ superagentus. Kelios dešimtys anksčiau neatskleistų dokumentų tapo laisvai prieinami.


Asocatyvi nuotr.
Asocatyvi nuotr.
© recraft.ai (Free Tier Assets) | https://www.recraft.ai

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Gruodžio 23 d. JAV nacionalinio saugumo archyvas pagal Informacijos laisvės įstatymą išslaptino 20 dokumentų, kuriuose išsamiai aprašomi metodai, kuriuos JAV Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) naudojo žmonių elgesiui ir sąmonei kontroliuoti 6-ajme ir 7-ajme dešimtmečiuose.

Dokumentuose pagrindinis dėmesys skiriamas CŽA programoms „MKUltra“, „Bluebird“ ir „Artichoke“, kurios buvo skirtos sukurti idealius superagentus su visiškai užprogramuotu protu, asmenybėmis ir prisiminimais, kad galėtų infiltruotis į Sovietų Sąjungą ir Kiniją ir atlaikyti tardymą.

Kaip nurodo JAV nacionalinio saugumo archyvas, vykdydama savo „proto kontrolės“ programas, CŽA atliko „siaubingus eksperimentus naudodama narkotikus, hipnozę, izoliaciją, jutimų atėmimą, elektrošoko terapiją ir kitus kraštutinius metodus su žmonėmis be jų sutikimo“ (daugiausia JAV piliečiams, kurie dažnai nežinojo, kad dalyvauja CŽA eksperimentuose).

Pasaulinė „Saily“ premjera. „180 šalių. Viena geriausių eSIM paslaugų pasaulyje“ (Technologijos.lt kuponas, Video)
6786

„Saily“ yra viena geriausių eSIM paslaugų pasaulyje, kuri nuo šiandien gali pasiūlyti dar daugiau. Ką tik Londone visame pasaulyje žinoma lietuvių kompanija pristatė nuostabias naujienas ir mūsų skaitytojams turi specialų pasiūlymą.

Išsamiau

Eksperimentai, susiję su „MKUltra“, „Bluebird“ ir „Artichoke“ programomis, buvo atliekami įvairiose vietose, įskaitant karinius objektus, universitetus, ligonines, kalėjimus ir slaptus CŽA objektus tiek JAV, tiek kitose šalyse (Vietname, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Afganistane, Irake, Gvantaname (Kuba), Japonijoje).

CŽA oficialiai pripažino „MKUltra“, „Bluebird“, „Artichoke“ programų egzistavimą tik 8-ajme dešimtmetyje po to, kai projektai buvo nutekintas žiniasklaidoje ir buvo atlikti su jais susiję tyrimai bei klausymai JAV Kongrese. Tačiau prieš prisipažinimą, priverstą visuomenės spaudimu, CŽA sunaikino daugumą su projektais susijusių dokumentų.

Remiantis dokumentais, CŽA proto kontrolės tyrimai prasidėjo 1949 m., kai agentūra pasiūlė sukurti specialias komandas, kurios naudotų hipnozę, narkotikus ir poligrafus, kad apklaustų ir tikrintų savo darbuotojus. Atskirai buvo pažymėta būtinybė „studijuoti sovietų specialiųjų tarnybų naudojamus proto valdymo metodus“.

Tai tapo 1950 m. pradėto projekto „Bluebird“ pagrindu, kurio tikslas buvo sukurti psichiatrų, poligrafo technikų ir hipnotizuotojų komandas, kurios atliktų eksperimentus ir mokymus su CŽA personalu ir tarp jų nustatytų komunistinius „užprogramuotus“ agentus. Eksperimentai buvo atlikti tiek Amerikos, tiek užsienio CŽA objektuose.

 

1951 metais slaptame JAV, JK ir Kanados žvalgybos tarnybų atstovų susitikime buvo aptarti sąmonės poveikio būdai, propaganda ir psichologinis karas. Iš pradžių britų pusė išreiškė skeptišką požiūrį į galimybę manipuliuoti protu, „tačiau vėliau tapo šios idėjos šalininke“. Dalyviai sutiko, kad „moksliniai tyrimai šioje srityje yra būtini siekiant šaltojo karo pranašumo“.

1951 m. projektas „Bluebird“ buvo pervadintas į „Artichoke“ ir pradėta aktyviai tirti, ar įmanoma paveikti narkotikais ar užhipnotizuoti žmogų, kad jis atliktų veiksmus prieš jo valią, įskaitant nužudymą. Eksperimentai pirmiausia buvo išplėsti ir su užsienio piliečiais, tačiau viename oficialiame pranešime nurodoma, kad CŽA trūko patyrusio medicinos personalo, kuris galėtų atlikti pilno masto bandymus, o „LSD, hipnozės ir kitų metodų naudojimas nedavė reikšmingų rezultatų“, nors eksperimentai buvo laikomi labai perspektyviais“.

 

Tęsinys kitame puslapyje:




1952 m. CŽA direktoriui skirtoje ataskaitoje buvo pažymėtas „sėkmingas tardymo metodų panaudojimas prieš įtariamus dvigubus Rusijos agentus“. Vienu atveju buvo įmanoma hipnozės būdu sukelti „visišką amneziją“.

1953 metais projektą „Artichoke“ pakeitė dar garsesnė CŽA programa „MKUltra“, kuri peržengė tardymo metodus ir gilinosi į proto kontrolės tyrimus. LSD naudojimas suvaidino pagrindinį vaidmenį, o 1953 m. „MKUltra“ eksperimentai su vaistais ir kitomis cheminėmis medžiagomis prasidėjo kalėjimuose, ligoninėse, universitetuose ir kitose viešosiose įstaigose.

Didžioji Amerikos farmacijos kompanija  „Eli Lilly“ tapo pagrindine LSD tiekėja CŽA.

Per vieną iš „MKUltra“ LSD eksperimentų 1953 metais mirė JAV mokslininkas Frankas Olsonas – po šio nutikimo CŽA programa buvo laikinai sustabdyta, rašoma dokumentuose. Tačiau eksperimentai su LSD tęsėsi slaptomis formomis ir kurį laiką buvo prižiūrimi CŽA agentų, vadovaujami JAV narkotikų kontrolės administracijos.

 

„Per 10 „MKUltra“ programos metų buvo išbandyta daug žmonių elgesio valdymo metodų, įskaitant radiaciją, elektrošoką, įvairias psichologijos, psichiatrijos, sociologijos sritis, taip pat antropologiją, grafologiją, chemikalus, karinius prietaisus ir kt. medžiagas.

Nieko neįtariantys subjektai buvo atrenkami iš visų visuomenės sluoksnių. Metodų veiksmingumas žmonėms iš visų socialinių lygių, aukšto ir žemo statuso, vietiniams amerikiečiams ir užsieniečiams, yra labai svarbus.

Programa vadovaujasi minimalaus procesų dokumentavimo filosofija ir tik du žmonės puikiai žinojo projekto esmę, tačiau tai buvo aukštos kvalifikacijos, labai motyvuoti ir profesionaliai kompetentingi asmenys, puikiai supratę jautrų informacijos apie JAV žvalgybos galimybes prigimtį. manipuliuoti žmonių elgesiu“, – rašoma 48 puslapių slaptuose 1963 m. CŽA pranešimuose.

 

Programos egzistavimo metu iki jos oficialaus atskleidimo, remiantis dokumentais, CŽA sukūrė šiuos proto valdymo įrankius:

  • Medžiagos, sukeliančios nelogišką mąstymą ir impulsyvų elgesį.
  • Protinės veiklos ir informacijos suvokimo efektyvumą didinančios medžiagos.
  • Medžiagos, kurios užkerta kelią alkoholio poveikiui arba jį mažina.
  • Medžiagos, didinančios alkoholio poveikį.
  • Medžiagos, sukeliančios įprastų ligų simptomus laikina ir grįžtama forma (imitacijai).
  • Medžiagos, palengvinančios hipnozės sukėlimą.
  • Medžiagos, didinančios atsparumą kankinimui ir prievartai.
  • Amneziją sukeliantys metodai.
  • Metodai, sukeliantys šoką ir dezorientaciją.
  • Medžiagos, sukeliančios laikiną fizinį silpnumą (pavyzdžiui, galūnių paralyžius).

CŽA dokumentuose minimos ir priemonės, kurios gali „pakeisti asmens struktūrą, padidinti priklausomybę nuo tam tikrų veiksmų, sukelti euforiją be pasekmių, taip pat sumažinti žmogaus ambicijas ir darbingumą“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(2)
(4)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai (1)