Rusija kariniam biudžetui skirs 5 proc. BVP – netgi daugiau už JAV  (32)

Rusija kariniam biudžetui 2014 metais ketina skirti daugiau nei 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Ši suma susidaro įskaičiavus ir pensijas kariškiams bei socialines garantijas gynybos pramonės įmonių darbuotojams. Tokiu būdu, kaip skelbia newsru.com, Rusija bando aplenkti JAV, kuri gynybai skiria 4,4 proc. BVP.

Rusijos išlaidas kariuomenei apskaičiavo Gaidaro institutas. Vis dėlto pagal realią karinėms reikmėms skiriamų pinigų sumą Rusijai iki Amerikos dar labai toli – Maskva tam turi 10 kartų mažiau bei Vašingtonas: 70 mlrd. dolerių, palyginti su 740 mlrd. dolerių.

Ekspertų teigimu, kas šeštas Rusijos kariuomenei atitenkantis rublis yra skirtas reikmėms, paslėptoms po įrašu „slaptai“. Šių išlaidų dalis per pastaruosius kelerius metus išaugo pusantro karto ir toliau auga.

Gaidaro instituto Karinės ekonomikos laboratorijos vedėjo Vasilijaus Zacepino teigimu, 2016 metais tokios slaptos išlaidos sudarys net 25 proc. visų kariuomenės išlaidų, vadinasi, įslaptintas bus kas ketvirtas skirtas rublis.

Tas pats Gaidaro institutas taip pat pažymi, kad pastaraisiais metais žymų „slaptai“ atsirado ir prie kitų sričių išlaidų, kur to niekada nebuvo.

Tarkim, aplinkos apsaugos, finansinių institucijų veiklos užtikrinimo, mokesčių ir muitinių institucijų ir net šeimos ir vaikų teisių apsaugos srityje.

Dalis išlaidų yra slaptos ir federalinio biudžeto skyriuose „Tarptautiniai santykiai ir tarptautinis bendradarbiavimas“ bei „Vidurinis profesinis išsilavinimas“.

Ekspertai net ir pačioje Rusijoje neslepia, kad tokios slaptos išlaidos kelia nerimą. Iš vienos pusės, tai rodo augančias išlaidas gynybai, tačiau iš kitos pusės, tokiu būdu ministerijos ir kitos institucijos įgauna galimybių nekontroliuojamai leisti valstybės pinigus. O ir išlaidos karinėms reikmėms turėtų būti subalansuotos – ne visiems rusams patinka, kad ši sritis stiprinama skriaudžiant šalies ekonomiką ir socialines sritis.

Newsru.com taip pat primena, kad neseniai atlikti tyrimai parodė, jog Rusija yra trečia pasaulyje pagal karines išlaidas. O per artimiausius metus ši šalis karinėms reikmėms finansavimą ketina padidinti dar 44 proc.

2013 metais šioje srityje pirmavo JAV (582,4 mlrd. dolerių), antra – Kinija (139,2 mlrd. dolerių), trečia Rusija, skyrusi karinėms reikmėms 68,9 mlrd. dolerių. Toliau eina Didžioji Britanija, Japonija ir Prancūzija.

Kryme Rusija pademonstravo, kad į kariuomenę žiūri rimtai: disciplina, nauji ginklai, jokių girtuoklysčių

Kryme esančių Rusijos dalinių kariai labai skiriasi nuo to, ką pasaulis matė šios šalies kariniuose veiksmuose pastaraisiais dešimtmečiais: jie pasitempę, gerai ginkluoti, visiškai blaivūs, iš Krymo praneša leidinio „The New York Times“ korespondentai.

Gruzijoje ir kituose kariniuose konfliktuose, kuriuose dalyvavo Rusija, pasaulis stebėjo armiją, kurios išskirtiniai bruožai buvo disciplinos ir modernios ginkluotės trūkumai. Daliniuose dažniausiai buvo šauktiniai, kurie nesugebėjo išsisukti nuo tarnavimo armijoje, galima buvo stebėti atviras girtuoklystes, taktinį neryžtingumą ir fizinį nepasirengimą.

Kryme viskas kitaip, kariuomenė šįsyk atrodo kur kas rimčiau parengta. Tai ir neturėtų kelti nuostabos. Kariuomenės pertvarka yra vienas iš asmeninių Vladimiro Putino prioritetų, o nuo 2012 metų pradžios išmokos kariškiams padidėjo beveik tris kartus. 

Krymo strateginių objektų užėmimas tapo naujų Rusijos karinių galimybių demonstravimu.

„Tai didelis kontrastas su 2008 metų karu Gruzijoje, kuomet Rusija laimėjo prieš kur kas mažesnes karines pajėgas turinčią šalį mažame plote, tačiau kartu pademonstravo ir savo apverktiną kariuomenės situaciją, problemas, kurios prasidėjo nuo karo Čečėnijoje“, – skelbia leidinys. 

Akivaizdu, kad Rusija po karo Gruzijoje pasimokė. Visų pirma buvo pakeista kariuomenės ryšio sistema. Kryme modernia ryšio sistema naudojasi net žemiausios grandies kareiviai. Tiesa, reikia pažymėti, kad tokias mobilias saugaus ryšio sistemas JAV kariuomenė naudoja jau seniai, tačiau Rusijoje tai yra naujovė. 

Modernios ryšio sistemos Rusijos kariuomenėje įdiegimas – tik dalis plačios programos „Ratnik“ dalis. Jos rėmuose kareiviai aprūpinami naujomis uniformomis, ginklais, naktinio matymo, ryšio sistemomis, prieškulkiniais akiniais. 

Tiesa, Vakarų karo ekspertai, nors ir pažymi, kad Rusija demonstruoja kariuomenės modernizavimą, vis dėlto primena, jog Kryme daugiausia veikia elitiniai kariuomenės daliniai. Be to, reikia turėti galvoje ir tai, kad Kryme nebuvo jokių rimtesnių karinių susidūrimų, tad apie šios kariuomenės tikrąją parengtį kol kas sunku kalbėti.

Rusijos karo ekspertai, žinoma, į tai žvelgia kitaip. Michailas Chodorionokas tvirtino „The New York Times“, kad Rusijos kariuomenės nuosmukis įveiktas ir karinės pajėgos dabar šalyje yra pačiame pakilime. 

Ar būtent tokią žinią ir nori perduoti Rusija Vakarams?

Aut. teisės: 15min.lt

(11)
(0)
(0)

Komentarai (32)