Branduolinės energetikos atgimimas: Jungtinėje Karalystėje iškils dešimtys naujų „mažų modulinių reaktorių“ - tai sukurs 40 000 naujų darbo vietų ir ekonomikai atneš iki 300 mlrd. eurų (Video)  (9)

„Rolls-Royce“ gamina ne vien tik prabangius automobilius. Ši kompanija taip pat įgyvendina ir daugybę įvairių unikalių projektų – pradedant elektriniais lėktuvais ir baigiant lazeriniais ginklais. O dabar kompanijos akys nukrypo į branduolinę energetiką ir konkrečiai į „mažus modulinius reaktorius“. Tik neapsigaukite dėl žodžio „mažus“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Rolls-Royce“ paskelbė, kad Didžiojoje Britanijoje planuoja pastatyti ir valdyti iki 15 mažų branduolinių reaktorių.

Pirmosios dvi jėgainės turėtų būti pastatytos ir pradėti gaminti elektros energiją per ateinančius devynerius metus.

„Rolls-Royce“ vyriausiasis technologijų vadovas Paulas Steinas taip pat tvirtina, kad šie moduliniai branduoliniai reaktoriai yra lengvai surenkami ir juos į konkrečią vietą galima nugabenti su įprastu sunkvežimiu.

Tokiomis naujienomis nereikėtų stebėtis. Šiuo metu pasaulyje vyksta branduolinės energetikos bumas. Remiantis „World Nuclear Association“ duomenimis, šiuo metu pasaulyje veikia 448 jėgainės, o dar 53 yra statomos.

Visgi, didžioji jų dalis yra statoma Rytų Europoje ir ypatingai Azijoje. Vien Kinijoje statoma daugiau branduolių jėgainių nei visame likusiame pasaulyje.

Kodėl toks branduolinės energetikos bumas?

Iš dalies tai yra nulemta politinių sprendimų. Ir daugelis naujų branduolinių jėgainių susiduria su aplinkosauginių organizacijų pasipriešinimu bei visuomenės spaudimu dėl didelių tokių jėgainių statybų kaštų, kai galima įsigyti sąlyginai pigių gamtinių dujų.

Visgi, viena branduolinių jėgainių technologija gali šią situaciją pakeisti. Modulinius reaktorius būtų galima masiškai gaminti gamyklose, į konkrečią vietą nuvežti su įprastu sunkvežimiu, greitai ir nesudėtingai tokią jėgainę surinkti ir pigiai bei be žalos aplinkai gaminti elektros energiją.

Žinoma, tokių projektų pagrindinis trūkumas – pinigai. Tačiau „Rolls-Royce“ mano, kad jų įkurtas konsorciumas jau turi reikiamą pinigų sumą ir gali išjudinti Britanijos branduolinę pramonę.

Skaičiuojama, kad Britanijoje pastačius 15 mažų modulinių reaktorių („Small Modular Reactors (SMR)), tai iki 2050-ųjų prie šalies ekonomikos prisidėtų beveik 62 milijardais eurų ir sukurtų 40 000 naujų darbo vietų.

Prognozuojama, kad kiekvienos tokios SMR jėgainės eksploatavimo laikas bus 60 metų, o galia sieks 440 MW. Kitaip tariant, vienos tokios jėgainės pagaminamos elektros energijos užteks Lidso dydžio miestui – 800 000 žmonių. O elektros gamybos sąnaudos sieks apie 71,41 eurų už 1 MWh.

„Mūsų tikslas yra 2029-aisiais tiekti elektros energiją į bendrą tinklą“, - teigia Paulas Steinas. „Akivaizdu, kad šias vietoves galima vadinti apleistomis teritorijomis. Jose yra jau pasenusios arba uždarytos branduolinės jėgainės. Yra dvi aikštelės Velse ir viena šiaurės vakarų Anglijoje. Galiausiai, mes Jungtinėje Karalystėje ketiname pastatyti nuo 10 iki 15 naujų jėgainių. Taip pat įžvelgiame didelį potencialą ir eksporto sektoriuje. Dabartinis SMR reaktorių eksporto rinkos potencialas siekia 300 mlrd. eurų, tad čia gali būti didžiulė nauja pramonės šaka.“

Remiantis ankstesniu „Rolls-Royce“ pranešimu spaudai, Didžiosios Britanijos vyriausybė jau pažadėjo šio projekto rengimui skirti 21,4 mln. eurų. Tai yra maždaug pusė reikalingos sumos, tad likusius pinigus skirs konsorciumo partneriai. Bendri vienos tokios jėgainės kaštai sieks iki 2,1 mlrd. eurų.

Taip pat tvirtinama, kad SMR branduolinių reaktorių privalumai yra tie, kad jie yra statomi tose vietose, kur jau yra infrastruktūra. Juos galima gaminti pramoniniu būdu, lengvai nuvežti į vietą bei surinkti. Darbai užtruks vos ketverius metus. Tai yra dvigubai trumpiau, lyginant su pačiu mažiausiu laiko tarpu, kurio prireikia JK pastatyti įprastą branduolinę jėgainę.

O ir toji 440 MW galia yra ganėtinai didelė. Tai yra maždaug 75 proc. galios, kurią užtikrina įprastos branduolinės jėgainės.

Tokios SMR branduolinės jėgainės gali tapti tikru JK išsigelbėjimu. Šalis šiuo metu intensyviai uždarinėja esamas branduolines jėgaines. Siekis yra iki 2030-ųjų uždaryti visas atitarnavusias ir saugos reikalavimų neatitinkančias branduolines jėgaines.

Esamos infrastruktūros išnaudojimas diegiant naujas, modernias ir saugias SMR branduolines jėgaines, labai stipriai pasitarnautų JK.

Šviesesnės branduolinės energetikos ateities galima tikėtis ir dėl JK ministro pirmininko Boriso Johnsono labai teigiamo požiūrio į šią energetikos šaką.

Jis dar praėjusiais metais sakė, kad „atėjo laikas branduolinės energetikos atgimimui ir aš aistringai tikiu, kad branduolinė energetika turi būti mūsų bendros energijos dalis“.

Aut. teisės: Technologijos.lt
Autoriai: Darius Verbickas
(50)
(7)
(43)

Komentarai (9)