Pamokanti patirtis: per anksti įrengtas geoterminis šildymas paliko be paramos renovacijai (11)
Geoterminį šildymą įsirengusi vieno Alytaus daugiabučio bendrija džiaugiasi, kad už šilumą jau moka 3 kartus mažiau nei kiti alytiškiai. Tačiau tuo pačiu ji nebegali pretenduoti į Vyriausybės paramą daugiabučių renovacijai, praneša LTV „Panorama“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Alytaus centre esantis daugiabutis namas pirmasis mieste šildosi šiluma iš žemės gelmių. Už gruodį jo gyventojai mokės kone triskart pigiau nei kiti alytiškiai – po 1,90 Lt už kvadratinį metrą, gyvatuko kaina nesiekia nė 20 litų.
„Manau, kad visi gyventojai ir bendrijos turi ieškoti kelių, kaip išeiti iš šitų aklaviečių, kada moka tokius didelius pinigus už šildymą, ir įsirengti ar geoterminį šildymą, ar saulės baterijas statyti, ar oro siurblius“, – sako namo bendrijos pirmininkas Algimantas Matijošius.
Geoterminis šildymas kainavo apie 110 tūkstančių litų – ir viskas savo lėšomis, nes nė vienas bankas bendrijai be valstybės garantijos nesuteikė paskolos. Tačiau namo bendrija negalėjo pretenduoti į valstybės paramą, nors bendrijos pastangomis daugiabučių namų renovavimo programoje šiemet atsirado valstybės remiamas alternatyvaus šildymo įsirengimas.
„Mes nusprendėm daryti geoterminį šildymą prieš renovuodami namą. Ir šiuo atveju susidūrėm su tos programos netobulumais, nes prieš šiltinimą daryti geoterminio šldymo negalima, ir mes negavom finansavimo“, – teigia namo bendrijos administratorius Vytautas Kazlauskas.
Namo bendrija finansinės paramos prašo iš Alytaus miesto savivaldybės. Savivaldybės vadovai sako, kad šių metų biudžete parama alternatyviam šildymui įsirengti nėra numatyta. Ir žada tik 15 procentų kompensaciją. „Tikslingiausia būtų paremti šilumos apskaitos įrangą. Vienas iš privalumų alternatyvaus šildymo – tai kaina, antras – monopolininko teisių apribojimas. Ir tada tas pats monopolininkas, centralizuotas tiekėjas, būtų priverstas ieškoti būdų, kaip racionaliau naudoti šilumą ir kaip mažinti sąnaudas bei pačią kainą“, – sako Alytaus miesto meras Feliksas Džiautas.
Miesto vadovas sako esą gavus tikslius paskaičiavimus apie šilumos taupymą ir elektros energijos išlaidas, būtų galima galvoti apie geoterminio šildymo įrengimą savivaldybės švietimo įstaigose.
Rūta Lankininkaitė
LTV „Panorama“