[Karšta tema] Ukrainos krizė: ar Europa išgyventų, jei Rusija nustotų jai tiekti gamtines dujas? Galimi trys scenarijai (Foto, Video) (33)
Dėl Ukrainos auganti įtampa tarp Vakarų ir Rusijos sukėlė susirūpinimą dėl Rusijos dujų srautų į Europą, todėl Europos Komisija ir JAV pradėjo tirti alternatyvų dujų tiekimą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Praėjusią savaitę paskelbtame bendrame pareiškime ES Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo glaudžiai bendradarbiauti energetinio saugumo srityje.
O po neseniai Prancūzijoje įvykusio susitikimo su Europos energetikos ministrais, už energetiką atsakinga Komisijos narė Kadri Simson pareiškė, kad blokas kalbasi su tokiais partneriais kaip Azerbaidžanas apie galimybę padidinti dujų tiekimą žemynui.
Jei pagal blogiausią scenarijų Rusija visiškai nustos tiekti dujas į Europą, alternatyvių šaltinių suradimo nepakaks, rodo praėjusią savaitę paskelbtas Briuselyje įsikūrusios ekspertų grupės „Bruegel“ tyrimas.
Jame daroma išvada, kad Europai tenka du iššūkiai: rasti Rusijos dujų tiekimo pakaitalą ir pažaboti paklausą šalies viduje, kad atlaikytų kilusią politinę audrą, ekonominiu ir socialiniu požiūriu.
Viena iš autorių, „Bruegel“ vyresnioji kolegė Simone Tagliapietra sakė, kad Europos gali laukti aštuntojo dešimtmečio naftos krizės scenarijus.
„Kai kurioms gamykloms gali tekti veikti pagal trumpesnį gamybos grafiką arba jos gali būti visiškai uždarytos“, - sakė ji.
Be to, vyriausybėms gali tekti parengti avarinį planą, kad būtų teikiama pirmenybė svarbiausisiems dujų gavėjams, pavyzdžiui, „šildymui gyvenamuosiuose namuose arba gaminant elektrą“, kad būtų išvengta elektros energijos tiekimo nutraukimo.
O jei artimiausiais mėnesiais Rusijos dujų tiekimas bus sustabdytas?
Žvelgiant į ateitį, galimi trys scenarijai:
Jei Rusija ir visi kiti tiekėjai ir toliau tieks tiekimą dabartiniu lygiu, 2022 m. balandžio mėn. visos ES saugyklos būtų sumažintos iki maždaug 320 teravatvalandžių (TWh).
Jei Rusija sumažins tiekimą vasario pradžioje, 2022 metų balandį saugyklos pasieks minimalų 140 TWh lygį.
Jei kartu su Rusijos tiekimo sumažinimu, orai bus itin šalti, tai visos ES saugyklos bus tuščios iki 2022 m. kovo pabaigos.
Todėl artimiausiu metu ES greičiausiai išgyvens dramatišką Rusijos dujų importo sutrikimą.
Ar Europos vamzdynų sistema gali išlaikyti papildomus dujų tiekimus?
Taip ir ne. Pavyzdžiui, Iberijos pusiasalis (Ispanija ir Portugalija) yra SGD (suskystintų gamtinių dujų; dujų, atšaldytų iki skysčio, kad būtų patogu ir saugu laikyti ir transportuoti) importo terminalų mazgas.
Dėl to regionas gali importuoti 40 TWh per mėnesį, bet gali suvartoti tik 30 TWh. Iššūkis yra transportuoti dujų perteklių į likusią Europą, nes esamais dujotiekiais per mėnesį galima perduoti daugiausia 5 TWh.
Tęsinys kitame puslapyje:
Be to, Vidurio ir Rytų Europos vamzdynų sistema skirta importuoti iš Rytų.
Nepaisant investicijų į atvirkštinio srauto pajėgumus ir naujus dujotiekius, jei iš Vakarų atkeliautų per daug dujų, dujotiekio kliūtys galėtų trukdyti tiekti pakankamą dujų kiekį į rytines ES ar Ukrainos dalis.
Kokie būtų galimi kiti tiekimo variantai?
Iš esmės esama infrastruktūra leidžia papildomai importuoti iš Norvegijos ir Šiaurės Afrikos bei papildomus SGD kiekius, kurie kartu galėtų kompensuoti dabartinį importą iš Rusijos. Tačiau nors turėti infrastruktūrą yra vienas dalykas, turėti dujas – kas kita.
Norvegija jau paskelbė, kad tiekia į ES tiek, kiek gali, o pasaulinės SGD rinkos yra labai įtemptos. ES vidaus dujų gamyba tiek Nyderlanduose, tiek kitur yra ribota.
Vašingtonas šiuo metu derasi su Kataru dėl dujų tiekimo Europai. Kataras yra vienas didžiausių SGD gamintojų pasaulyje. Tris ketvirtadalius produkcijos jis parduoda Azijos šalims, o apie 5% dujų tiekia Europai.
O jeigu Rusijos dujų tiekimas bus sustabdytas metams?
Išgyventi pusę žiemos be Rusijos importo gali būti sunku, tačiau kelerius metus valdyti Europos ekonomiką be rusiškų dujų būtų didžiulis iššūkis.
2021 metais Rusijos gamtinių dujų eksportas į ES siekė apie 1700 TWh – visam šitam kiekiui reikėtų surasti pakaitalą, jei Rusija visiškai nutrauktų gamtinių dujų eksportą į Europą.
ES turi maždaug 1800 TWh nepanaudotų importo pajėgumų iš alternatyvių tiekėjų. Tai teoriškai leistų ES visiškai pakeisti Rusijos srautus.
Tačiau geriausiu atveju tai būtų labai brangu, o blogiausiu – fiziškai ir politiškai neįmanoma.