Tyrimas: dažniausiai gaminamos verslo programinės įrangos rūšis Lietuvoje (0)
Verslo programinės įrangos tyrimai Lietuvoje atliekami retai ir nesistemingai, todėl rasti patikimos informacijos apie verslo valdymo sistemų rinką yra sudėtinga. Šią programinės įrangos rinkos tyrimų nišą siekia užpildyti portalo „Softconsulting.lt“ komanda, periodiškai vykdydama panašios tematikos tyrimus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Softconsulting.lt“ darbuotojai atliko tyrimą, kuriuo buvo siekta išsiaiškinti, kuri programinės įrangos rūšis Lietuvoje gaminama dažniausiai, to priežastis, kiekį bei jų pritaikomumą skirtingos veiklos įmonėms.
Tyrimo metu elektronine apklausos sistema (Surveyconsole) buvo apklaustos Lietuvos įmonės, gaminančios programinę įrangą. Iš viso buvo apklausta 30 įmonių.
Apklausos duomenimis, Lietuvos programinės įrangos gamintojai yra mikro, mažo ir vidutinio dydžio įmonės, kurios gamina tiek tiražuojamą, tiek unikalią programinę įrangą (66 proc.) ir turi 3-7 metų (30 proc.) arba daugiau nei 8 metų (50 proc.) patirtį gamybos srityje.
Visos apklaustos įmonės gamina bent du programinės įrangos produktus, beveik du trečdaliai - 57 proc. jų gamina daugiau nei penkis. Visų respondentų gaminami produktai yra skirti privataus sektoriaus įmonėms bei organizacijoms, tačiau didžioji dauguma - 76 proc. jų yra tinkami ir valstybiniam sektoriui.
Vyraujančios programinės įrangos rūšies tarp gamintojų nėra, kiek dažniau yra gaminama specializuotų verslo procesų apskaitos ir valdymo (52 proc.) bei apskaitos ir finansų valdymo (48 proc.) programinė įranga. Kitų kategorijų programinės įrangos gamintojų skaičius yra tarpusavyje panašus: E-CRM, kontaktų valdymo sprendimus gamina po 28 proc. apklaustųjų, turinio valdymo, elektroninės komercijos (B2C) sprendimus kuria trečdalis įmonių.
Mažiausiai gaminamos programinės įrangos kategorijos - medicininių tyrimų apskaitos ir valdymo, CAD / GIS sprendimai – kiekvieną jų gamina tik po 5 proc. respondentų.
Gamintojai linkę kurti vieną ar kitą programinę įrangą todėl, kad specializuojasi toje srityje ir turi didžiausią gamybos patirtį. Taip atsakė 86 proc. apklaustųjų.
Lietuvos įmonės programinę įrangą kuria įvairioms ūkio šakoms. Nėra vienos veiklos rūšies, kurios programinės įrangos pasiūla yra didžiausia, o daugiau nei pusė (57 proc.) gaminamos programinės įrangos yra tinkama visoms sritims (mokymo įstaigoms, pardavimams, telekomunikacijoms, valstybinėms institucijoms, sveikatos apsaugai, žemės ūkiui).
Daugiausiai gaminamų informacinių sistemų skirta vidutinio dydžio įmonėms. Devyni iš dešimt įmonėms parengtų sprendimų yra skirta tinklui, o ne individualioms darbo vietoms.
Visi atsakiusieji kuria programinės įrangos atnaujinimus, naujas to paties produkto versijas, nė viena iš apklaustų įmonių negamina visiškai naujų produktų.
Kaip pagrindinė problema, kuriant produktus - darbo jėgos kompetencijos trūkumas (83 proc.). Turbūt dėl to dalis įmonių gamindamos sprendimus linkusios turėti nuolatinius partnerius (30 proc.) arba bent kartais pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su kita įmone (27 proc.). Be to, 60 proc. apklaustųjų kurdami verslo valdymo sprendimus naudoja gamybai reikalingus išteklius iš trečiųjų šalių (pvz. užsienio programinės įrangos kūrėjų).
Patys programinės įrangos gamintojai Lietuvoje kuriamą programinę įrangą pagal jos funkcionalumą, veikimo stabilumą, sistemiškumą ir pritaikomumą vartotojo poreikiams vertina teigiamai – 6,45 balo iš 10 balų programinės įrangos vertinimo skalėje.
Išsamią tyrimo ataskaitą galite rasti „Softconsulting.lt“ interneto svetainėje (www.softconsulting.lt).