Numuštas rusų SU-24 prieš Turkijos F-16 neturėjo jokių šansų (Video)  (16)

Antradienį Sirijoje, prie pasienio su Turkija, buvo numuštas ir sudužo rusų karinis lėktuvas. Turkijos karinės oro pajėgos sunaikino Rusijos karinių oro pajėgų bombonešį SU-24, nes šio pilotai nepaisė įspėjimų ir pažeidė svetimos šalies oro erdvę. Kremlius neigia, kad Rusijos lėktuvas pažeidė Turkijos oro erdvę. Vladimiras Putinas rėžė, kad Turkijos naikintuvo F-16 ataka buvo „dūris į nugarą“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Manoma, kad raketa „oras-oras“ pataikė į Rusijos lėktuvo turbinos antgalį.

Turkijos žiniasklaidos paviešintame vaizdo įraše matyti, kaip Rusijos bombonešis iškart sminga žemyn. Lėktuvas nukrito į kalnuotą teritoriją Sirijos pasienyje, vadinamą Turkmėnų kalnu.

Pasak karybos eksperto Michailo Hodarenkos, senas rusiškas SU-24 neturėjo jokių šansų prieš modernų JAV gamybos naikintuvą F-16.

„Amerikiečių F-16 yra sukurtas kovai ore. Žinoma, šiuo naikintuvu galima bombarduoti ir taikinius žemėje, tačiau pagrindinė jo paskirtis yra manevruoti kovojant ore.

Tuo tarpu SU-24 yra sunkus šturmo lėktuvas, kuris nėra skirtas kovoti ore. Jo pagrindinė funkcija – bombarduoti ant žemės esančius taikinius“, – kalbėjo M.Hodarenka.

Jis pažymi, kad SU-24 gali būti apginkluotas raketomis „oras-oras“, tačiau šis karinis orlaivis nėra pritaikytas ginkluotiems susidūrimams ore su tokio tipo naikintuvais, kaip F-15 ar F-16.

„Bet kokiu atveju SU-24 pralaimėtų tokią kovą“, – pabrėžė ekspertas.

Pasenęs lėktuvas

Kaip pažymi JAV centro „CNA Corporations“ analitikas Michaelis Kofmanas, Sirijoje Rusija turi šturmo lėktuvų SU-25, bombonešių SU-24M2, naikintuvų SU-30SM ir SU-34 modelio naikintuvų-bombonešių.

Kaip teigia ekspertas, SU-24M2 yra klasikinis taktinis bombonešis, modernizuota sovietinė jo versija. Šis orlaivis gali atlikti keletą skirtingų funkcijų, tačiau tai vis vien yra senas ir nusidėvėjęs karo lėktuvas.

Rusijos bombonešis SU-24 buvo pažangiausias Sovietų Sąjungos šturmo lėktuvas XX a. aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje. Šiais bombonešiais karinės pajėgos yra apginkluota nuo 1974 metų.

Tai dvivietis dviejų variklių lėktuvas, kuriame buvo įmontuota pirmoji skaitmeninė navigacijos-atakos sistema Sovietų Sąjungoje. Jis gali gabenti apie 12 tonų sprogmenų.

Šis karinis lėktuvas turi keičiamos geometrijos sparną, kuris padidina jo keliamąją galią.

SU-24 yra skirtas suduoti raketų ir bombų smūgius bet kokiomis oro sąlygomis, bet kuriuo paros laiku. Orlaivis gali bombarduoti taikinius žemėje ir ant vandens, net ir skrisdamas mažame aukštyje.

Orlaivis gali būti apginkluotas raketomis „oras-oras“, tačiau jo pirminė paskirtis yra atakuoti ant žemės esančius taikinius.

Šie bombonešiai buvo gaminami maždaug 1967 – 1993 metais. Šiuo metu juos daugiausiai naudoja Rusijos, Ukrainos, Kazachstano ir Irano karinės oro pajėgos.

Vienas avaringiausių orlaivių

Nepaisant to, kad Sovietų Sąjungoje SU-24 buvo vienas pažangiausių šturmo lėktuvas, tuo pat metu jis buvo, o taip pat ir išlieka, vienu avaringiausiu orlaiviu Rusijos karinėse oro pajėgose. Ekspertai taip pat pažymi, kad tai gana sudėtingai valdomas lėktuvas.

Vien atliekant bandymus buvo prarasta 14 vienetų SU-24 ir SU-24M. Orlaivį priėmus į ginkluotę, nuo sovietinių laikų įvykdavo po 5-6 avarijas ar katastrofas. 1998 m. vienas iš Rusijos KOP vadovų Viktoras Kotas šį orlaivį pavadino pačiu avaringiausiu Rusijos karinės aviacijos skraidančiu aparatu.

Išvardinti visoms šio orlaivio katastrofoms reiktų ne vieno popieriaus lapo ir kalno rašalo. Vien šiemet Rusija prarado mažiausiai tris šiuos orlaivius, neskaitant numušto antradienį.

Šių metų vasarį Rusijos karinių pajėgų lėktuvas „Suchoj Su-24“ sudužo pietvakariniame Volgogrado regione.

2012 vasarį ir lapkritį Rusijoje sudužo du lėktuvai SU-24M, tačiau per abu tuos incidentus pilotai sėkmingai katapultavosi.

Tad nieko keisto, kad iki 2020 m. Rusija planuoja atsisakyti šių lėktuvų ir juos pakeisti naujesniais modeliais. 2012 m. pradžioje apie tai, kad atsisako šių orlaivių, paskelbė ir Baltarusija. Ši mūsų kaimynė iš viso turėjo 37 vienetus kelių modifikacijų orlaivius SU-24. 

Nuleidusi visus šiuos orlaivius ant žemės, 2013 m. Baltarusija dvylika jų perleido Sudanui.

Tuo tarpu Rusija, įvairių šaltinių duomenimis, turi maždaug 120 šių orlaivių. Sirijoje dislokuota dvylika iš jų. Antradienį jų liko vienu mažiau.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(23)
(5)
(18)

Komentarai (16)