CŽA „proto kontrolės“ programos. Ką tik išslaptinti naujausi dokumentai! (1)
Kalbame apie slaptus amerikiečių žvalgybos projektus kodiniais pavadinimais „MKUltra“, „Bluebird“ ir „Artichoke“, kuriuos lydėjo didžiuliai neetiški eksperimentai su žmonėmis, siekiant sukurti idealias tardymo technikas ir visiškai „užprogramuotus“ superagentus. Kelios dešimtys anksčiau neatskleistų dokumentų tapo laisvai prieinami.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Gruodžio 23 d. JAV nacionalinio saugumo archyvas pagal Informacijos laisvės įstatymą išslaptino 20 dokumentų, kuriuose išsamiai aprašomi metodai, kuriuos JAV Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) naudojo žmonių elgesiui ir sąmonei kontroliuoti 6-ajme ir 7-ajme dešimtmečiuose.
Dokumentuose pagrindinis dėmesys skiriamas CŽA programoms „MKUltra“, „Bluebird“ ir „Artichoke“, kurios buvo skirtos sukurti idealius superagentus su visiškai užprogramuotu protu, asmenybėmis ir prisiminimais, kad galėtų infiltruotis į Sovietų Sąjungą ir Kiniją ir atlaikyti tardymą.
Kaip nurodo JAV nacionalinio saugumo archyvas, vykdydama savo „proto kontrolės“ programas, CŽA atliko „siaubingus eksperimentus naudodama narkotikus, hipnozę, izoliaciją, jutimų atėmimą, elektrošoko terapiją ir kitus kraštutinius metodus su žmonėmis be jų sutikimo“ (daugiausia JAV piliečiams, kurie dažnai nežinojo, kad dalyvauja CŽA eksperimentuose).
|
Eksperimentai, susiję su „MKUltra“, „Bluebird“ ir „Artichoke“ programomis, buvo atliekami įvairiose vietose, įskaitant karinius objektus, universitetus, ligonines, kalėjimus ir slaptus CŽA objektus tiek JAV, tiek kitose šalyse (Vietname, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Afganistane, Irake, Gvantaname (Kuba), Japonijoje).
CŽA oficialiai pripažino „MKUltra“, „Bluebird“, „Artichoke“ programų egzistavimą tik 8-ajme dešimtmetyje po to, kai projektai buvo nutekintas žiniasklaidoje ir buvo atlikti su jais susiję tyrimai bei klausymai JAV Kongrese. Tačiau prieš prisipažinimą, priverstą visuomenės spaudimu, CŽA sunaikino daugumą su projektais susijusių dokumentų.
Remiantis dokumentais, CŽA proto kontrolės tyrimai prasidėjo 1949 m., kai agentūra pasiūlė sukurti specialias komandas, kurios naudotų hipnozę, narkotikus ir poligrafus, kad apklaustų ir tikrintų savo darbuotojus. Atskirai buvo pažymėta būtinybė „studijuoti sovietų specialiųjų tarnybų naudojamus proto valdymo metodus“.
Tai tapo 1950 m. pradėto projekto „Bluebird“ pagrindu, kurio tikslas buvo sukurti psichiatrų, poligrafo technikų ir hipnotizuotojų komandas, kurios atliktų eksperimentus ir mokymus su CŽA personalu ir tarp jų nustatytų komunistinius „užprogramuotus“ agentus. Eksperimentai buvo atlikti tiek Amerikos, tiek užsienio CŽA objektuose.
1951 metais slaptame JAV, JK ir Kanados žvalgybos tarnybų atstovų susitikime buvo aptarti sąmonės poveikio būdai, propaganda ir psichologinis karas. Iš pradžių britų pusė išreiškė skeptišką požiūrį į galimybę manipuliuoti protu, „tačiau vėliau tapo šios idėjos šalininke“. Dalyviai sutiko, kad „moksliniai tyrimai šioje srityje yra būtini siekiant šaltojo karo pranašumo“.
1951 m. projektas „Bluebird“ buvo pervadintas į „Artichoke“ ir pradėta aktyviai tirti, ar įmanoma paveikti narkotikais ar užhipnotizuoti žmogų, kad jis atliktų veiksmus prieš jo valią, įskaitant nužudymą. Eksperimentai pirmiausia buvo išplėsti ir su užsienio piliečiais, tačiau viename oficialiame pranešime nurodoma, kad CŽA trūko patyrusio medicinos personalo, kuris galėtų atlikti pilno masto bandymus, o „LSD, hipnozės ir kitų metodų naudojimas nedavė reikšmingų rezultatų“, nors eksperimentai buvo laikomi labai perspektyviais“.
Tęsinys kitame puslapyje: