Užmirštas karas. Dvi Ašies šalys susikovė tarpusayje. Nacių Vokietija viską stebėjo iš šalies (Foto, Video)  ()

1939 m. kovo 23 d. tarp Slovakijos ir Vengrijos kilo vadinamasis „Mažasis karas“, kai Vengrijos kariuomenė iš Karpatų Rusios įsiveržė į rytų Slovakiją, siekdama įvykdyti Miklós Horthy teritorines ambicijas regione.


Slovakijos kariai kariniame parade Bratislavoje
Slovakijos kariai kariniame parade Bratislavoje
© https://www.pinterest.com/pin/320248223493782141/

Visi šio ciklo įrašai

  • 2023-11-20 Užmirštas karas. Dvi Ašies šalys susikovė tarpusayje. Nacių Vokietija viską stebėjo iš šalies (Foto, Video)  ()

Ketvirtajame dešimtmetyje nepriklausomybę atgavusi Vengrijos karalystė, valdant buvusiam Austrijos-Vengrijos admirolui Miklósui Horthyui, laikėsi revanšinės politikos, panašios į nacistinės Vokietijos. Vengrija pasinaudojo savo santykiais su Vokietija, siekdama peržiūrėti 1920 m. Trianono sutartį, pagal kurią šalis neteko dviejų trečdalių teritorijos ir gyventojų.

Vengrijai atvirai atmetus Trianono sutarties apribojimus savo ginkluotosioms pajėgoms, panašiai kaip Vokietija padarė su Versalio sutarties ribojimais (Reino krašto remilitarizacija ir Austrijos anšliusas), Adolfas Hitleris ir Benito Mussolini siekė taikiai įgyvendinti vengrų teritorinius reikalavimus, kuriuos Vengrija 1920 metais pralaimėjo Čekoslovakijai ir Rumunijai.

[EU+Kuponai] „Black Friday“ išpardavimas jau prasideda! Beprotiški pasiūlymai kasdien. Labai riboti kiekiai
4827 1 1

„Black Friday“ išpardavimas!

Specialūs kuponai

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „ROIDMI EVE CC“ - fantastiškos kainos robotas dulkių siurblys su atliekų surinkimo stotele

2) „JIMMY HW9“ - belaidis siurblys, kuris siurbia, plauna, šveičia ir po darbo save išsiplauna

3) „BLUETTI EB240“ - portabili 2400WH/1000W energijos stotelė kelionėms, stovyklavimui

4) „JIMMY H10 Flex“ - naujausias įspūdingų galimybių belaidis dulkių siurblys

5) „JOYOR Y8S“ - monstriukas, sulankstomas el. paspirtukas bet kokioms kelionėms

Išsamiau

 
Adolfas Hitleris Prahoje, 1939 m. kovo 15 d.
Adolfas Hitleris Prahoje, 1939 m. kovo 15 d.
© Bundesarchiv (CC-BY-SA 3.0) | https://en.wikipedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_183-2004-1202-505,_Prag,_Burg,_Besuch_Adolf_Hitler.jpg

Po prieštaringo 1938 m. Miuncheno susitarimo, Pirmojo Vienos arbitražo sprendimu Čekoslovakija buvo priversta Vengriją perleisti daugiausiai vengrų gyventojų turinčias teritorijas pietų Slovakijoje ir pietinėje Karpatų Rusioje (Užkarpatėje).

Šiuo žingsniu buvo mėginama užkirsti kelią vis labiau įtemptai situacijai išsiplėsti į plataus masto karą. Tačiau padalijimas visiškai nepatenkino Vengrijos teritorinių ambicijų, o susidūrimai pasienyje ir toliau vyko.

Tuo tarpu kaimyninėje Slovakijoje, kuri po Miuncheno susitarimo įgijo didesnę autonomiją Čekoslovakijoje, vis labiau išryškėjo katalikų kunigo Jozefo Tiso autoritarinės tendencijos po to, kai jo partija 1938 m. gruodžio mėn. Slovakijos rinkimuose laimėjo daugumą.

 

Su didėjančiu susirūpinimu stebėdami įvykius rytinėje jų sąjungos dalyje, Čekoslovakijos lyderiai Prahoje atleido Tiso ir pakeitė jį Karelu Sidoru.

Adolfas Hitleris susitinka su Slovakijos vadovu kunigu Jozefo Tisu, 1941 m.
Adolfas Hitleris susitinka su Slovakijos vadovu kunigu Jozefo Tisu, 1941 m.
© https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jozef_Tiso_(Berlin).jpg

1939 m. kovo pradžioje Adolfas Hitleris pakvietė neseniai atstatydintą Slovakijos lyderį Tiso į Berlyną sudaryti paktą. Grasindamas apleisti Slovakiją Vengrijos teritorinių ambicijų valioje ir žadėdamas apsaugoti Slovakijos valstybės vientisumą, Hitleris paragino Tiso atsiskirti nuo kaimynų čekų. Taip 1939 m. kovo 14 dieną Slovakijos parlamentas, susirinkęs Tiso prašymu, vieningai paskelbė nepriklausomybę.

Tvirtindamas, kad neramumai Čekoslovakijoje kėlė grėsmę Vokietijos saugumui, Adolfas Hitleris pareiškė palaikąs Slovakijos režimą ir nedelsdamas išsiuntė karius į Čekoslovakiją, kurie priverstinai aneksavo Čekiją – buvo įkurtas autonominis Bohemijos ir Moravijos protektoratas Trečiojo Reicho sudėtyje.

 
Vengrijos įgytos teritorijos 1938–1941 m.
Vengrijos įgytos teritorijos 1938–1941 m.
© Jxxy (CC0 1.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Territorial_gains_of_Hungary_1938-41_en.svg

Pripažinusi naują nepriklausomą Slovakijos valstybę, Vengrija netrukus paprašė Vokietijos tarpininkauti tolimesniam Slovakijos teritorijų perdavimui Vengrijai.

Tęsinys kitame puslapyje:

(13)
(0)
(13)

Komentarai ()